Vijeće sigurnosti
RH u Vijeću sigurnosti 2008-2009
Republika Hrvatska završila je 31. prosinca 2009. godine svoj mandat nestalne članice u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda za razdoblje 2008.-2009. godine. Uspješnim djelovanjem u Vijeću sigurnosti, koje predstavlja vrhunac vanjskopolitičkog angažmana svake države, afirmirana je pozicija Republike Hrvatske kao odgovorne i uvažene članice međunarodne zajednice te okrunjeno njezino gotovo osamnaestogodišnje članstvo u ovoj svjetskoj organizaciji. Republika Hrvatska demonstrirala je spremnost i sposobnost da kao članica Vijeća sigurnosti u punoj mjeri preuzme i odgovornost za održavanje međunarodnog mira i sigurnosti.
Izvor: UN foto |
U svojem vanjskopolitičkom djelovanju Republika Hrvatska nastavlja snažno podržavati glavne aktivnosti UN-a te angažirano podržava procese daljnjeg jačanja i učvršćivanja sustava UN-a u suočavanju s važnim i aktualnim pitanjima. U pogledu aktivnog angažmanu u Vijeću sigurnosti UN-a, Republika Hrvatska istaknula je kandidaturu za članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a za razdoblje od 2030. do 2031. godine.
Izvor: UN foto |
Izvor: UN foto |
Izvor: UN foto |
Republika Hrvatska je svoj dvogodišnji mandat u Vijeću sigurnosti započela 1. siječnja 2008. godine, a njime je predsjedavala tijekom prosinca iste godine. Za obje godine svog mandata predsjedavala je Protuterorističkim odborom Vijeća sigurnosti, a su-predsjedala je Odborom za neširenje oružja za masovno uništenje te Odborima za sankcije protiv Sudana i Somalije.
Fokus Republike Hrvatske u Vijeću sigurnosti temeljio se na specifičnim nacionalnim interesima, kao i prioritetima vanjske politike države aspirantice za članstvo u euroatlantskim integracijama, pri čemu je u svom radu prvenstveno bila posvećena raspravama o Međunarodnom sudu za zločine počinjene na prostoru bivše SFRJ te pitanjima kriznih područja u regiji jugoistočne Europe (Bosna i Hercegovina, Kosovo), a također je bila članicom Kontaktne i drafting skupine za Kosovo i Bosnu i Hercegovinu, kao i Skupine prijatelja glavnog tajnika za Gruziju.
Posebna je pozornost bila posvećena i najzastupljenijim temama na dnevnom redu Vijeća sigurnosti - krizama na afričkom kontinentu te također pitanjima zaštite civilnog stanovništva, žena i djece u oružanim sukobima. U svojim nastupima Hrvatska je naglašavala važnost vladavine prava te se u tom smislu snažno zalagala za puno poštivanje i jačanje međunarodnog prava, posebice ljudskih prava, međunarodnog humanitarnog prava i međunarodnog prava o izbjeglicama. Dodatno, transparentnost je bila ključni princip djelovanja Republike Hrvatske, pri čemu je tijekom dvije godine svojeg predsjedanja Protuterorističkim odborom otvorila njegov rad širem članstvu UN-a i zainteresiranoj javnosti uspostavom dijaloga u neformalnom i interaktivnom okružju, te je organizirala niz tematskih debata. Osim toga, aktivno sudjelovanje visokih dužnosnika Republike Hrvatske na sastancima Vijeća sigurnosti tijekom dvije godine mandata potvrda su snažnoj potpori Hrvatske radu i značaju ovog tijela.
Izvor: UN foto |
Predsjednik Republike također je sudjelovao i na povijesnoj sjednici Vijeća sigurnosti na temu „Zaštita međunarodnog mira i sigurnosti: neširenje nuklearnog oružja i nuklearno razoružanje“, održanoj 24. rujna 2009. godine pod predsjedanjem predsjednika SAD-a, koja je rezultirala usvajanjem relevantne rezolucije.
Izvor: UN foto |
Izvor: UN foto |
Izvor: UN foto |
Izvor: UN foto |
Angažman u Vijeću sigurnosti očekivano je predstavljao zahtjevnu zadaću kojoj je u tom smislu Hrvatska pristupala s iznimnom predanošću, kao i prigodu da svoju vanjsku politiku dodatno profilira i pokaže se kao značajan i vjerodostojan partner u suočavanju s najvećim ugrozama svjetskom miru i sigurnosti. Tijekom tog razdoblja Hrvatska je, održavajući redovne konzultacije s ostalim članicama Vijeća, uključujući i najveće svjetske velesile i stalne članice Vijeća sigurnosti, izravno sudjelovala u pronalaženju trajnog rješenja za izuzetno složene situacije, poput niza sukoba i drugih prijetnji diljem Afrike i Azije, bliskoistočnog pitanja, situacije u Afganistanu, gruzijsko-ruskog sukoba te napetosti izazvanih razvijanjem nuklearnih programa u Iranu i Sjevernoj Koreji.
Istovremeno, hrvatsko članstvo u Vijeću sigurnosti predstavljalo je dodatan doprinos procesu pristupanja euroatlantskim integracijama i poticaj za dinamiziranje tog procesa. Također, sudjelovanjem u Vijeću sigurnosti Republika Hrvatska je stekla korisna iskustva i znanja koja sada koristi u svome radu u NATO-u, a koristit će ih i u svojim naporima oko postizanja konsenzusa na planu Zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU.
U skladu s tim ponovno je istaknuta i kandidatura za članstvo u Komisiji za izgradnju mira za razdoblje 2012.-2013. godine. Ovakva odluka pokazuje trajnu predanost Republike Hrvatske održanju i izgradnji mira, a nadopunjuje se i angažmanom u radu trenutno 10 mirovnih misija UN-a diljem svijeta, u kojima uz hrvatske vojnike sudjeluju i policijski djelatnici te diplomatsko osoblje. Dodatno, nastavlja se pružanje obuke budućim pripadnicima mirovnih misija, kako u vojnoj, tako i u civilnoj sastavnici.
Veliku pažnju Republika Hrvatska će nastaviti pridavati i reformi Vijeća sigurnosti temeljem poznavanja njegovog rada. Također će nastaviti doprinositi i ukupnom poboljšanju rada UN-a, kroz članstvo u njegovim različitim tijelima.