Upozorenja

Država:

Kolumbija

12.10.2023.

  • PREPORUČUJE SE IZBJEGAVANJE SVIH PUTOVANJA KOJA NISU NUŽNA
  • Savjetuje se ne putovati u Arauca, Cauaca (osim Popayán) i Norte de Santander, te u područje kolumbijsko-venezuelanske granice.

    Dolasci u Kolumbiju podliježu obveznim uvjetima ulaska:
    Od vas će se tražiti da pokažete povratnu kartu koja vrijedi unutar 90 dana dopuštenih za ulazak u Kolumbiju kao posjetitelja.
    Između 24 sata i 1 sat prije polaska, potrebno je ispuniti obrazac ‘Check-Mig’   https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/public/preregistro.jsf , dostupan na web stranici  Migración Colombia. Dobit ćete poruku s potvrdom koju trebate predočiti po dolasku u Kolumbiju.
    Dok je korištenje kirurških maski za putnike u zračnom prometu sada dobrovoljno, kolumbijske vlasti preporučuju maske putnicima starijim od 60 godina i osobama s već postojećim zdravstvenim problemima.
    Kopnene, morske i riječne granice Kolumbije su otvorene. Susjedne zemlje još uvijek mogu provoditi vlastita zatvaranja granica.
    Za dolaske brodova za krstarenje provjerite najnovije zahtjeve za ulazak kod kompanije za krstarenje prije putovanja.
    Za ulazak u Kolumbiju nije više potrebno cijepljenje.
    Nema zahtjeva za predočenje potvrda o cijepljenju ili rezultata testa na COVID-19 za ulazak u Kolumbiju.
    Zahtjevi za ulazak i izlazak mogu se promijeniti u kratkom roku. Provjerite službene web stranice kolumbijskih vlasti za ažurirane informacije o uvjetima za ulazak.
    Regionalne vlasti mogu provoditi lokalne mjere, preporučuje se  provjeriti službene smjernice nadležnih lokalnih vlasti, zrakoplovnih prijevoznika i pratiti  lokalne vijesti.
     
    KRATKO OBJAŠNJENJE:
    Sigurnosna situacija može se vrlo brzo promijeniti u mnogim dijelovima zemlje. Trebali biste obratiti pozornost na upozorenja kolumbijskih vlasti. Postoji mogućnost demonstracija i vidljive prisutnosti policije u danima neposredno nakon izbora. Demonstracije su vrlo učestale i mogu dovesti do sukoba te u svakom trenutku mogu postati nasilne. Trebali biste ostati na oprezu, izbjegavati sve demonstracije i pratiti lokalne medije za najnovije informacije.
    Hrvatskim državljanima koji se nalaze u Kolumbiji savjetujemo izbjegavanje mjesta javnih okupljanja i prosvjeda te pozorno praćenje upozorenja lokalnih vlasti.
    Općenito, sigurnosna situacija je nestabilna te sklona promjenama u mnogim dijelovima zemlje. Udaljenija područja zemlje predstavljaju veću potencijalnu prijetnju sigurnosti pa se preporuča poseban oprez tijekom većih događaja. Prisutna je velika opasnost od terorizma, osobito lokalnog, ali unatoč visokim razinama kriminala, većina turističkih posjeta Kolumbiji protječe bez problema.
    Pojedini dijelovi Kolumbije, primjerice luke Buenaventura u pokrajini Valle de Cauca Tumaco u pokrajini Nariño, su izuzetno nesigurni za putnike radi mogućnosti napada ilegalnih oružanih skupina. Stoga se preporuča praćenje lokalnih medija i uputa lokalnih vlasti. 

    OSNOVNA KONZULARNA INFORMACIJA
    Hrvatskim državljanima za turistički boravak u Kolumbiji do 90 dana ne treba viza s tim da na graničnome prijelazu kolumbijski službenici mogu zatražiti predočenje dokumentacije kojom se dokazuje svrha posjeta i pokriće troškova boravka u Kolumbiji.
    Putovnica vam mora vrijediti još najmanje tri mjeseca. Za dodatne obavijesti trebate se obratiti Veleposlanstvu Kolumbije u Beču.
    Ako ulazite u Kolumbiju kopnom iz Ekvadora ili Venezuele, pobrinite se da vam je putovnica ovjerena od strane imigracijskih vlasti inače možete biti novčano kažnjeni na odlasku.
    Pristojba za međunarodne odlaske za posjetitelje koji borave u Kolumbiji manje od tri mjeseca iznosi USD 35. Za boravke dulje od tri mjeseca pristojba iznosi USD 72. Možete sa sobom iznijeti USD 10.000 u gotovini, a sve iznad tog iznosa može se oduzeti.
    Djeca mlađa od 18 godina, koji imaju status rezidenta u Kolumbiji, a koji putuju s hrvatskom putovnicom trebaju ovjerenu pismenu dozvolu oba roditelja pri izlasku iz zemlje.
    Potvrde o cijepljenju za žutu groznicu zahtijevaju se za dolaske iz određenih država, neposredno pred putovanje provjerite trebate li potvrdu o cijepljenju za žutu groznicu.

    DODATNE OBAVIJESTI
    Hrvatskim državljanima koji planiraju putovanje u zemlje Latinske Amerike ukazujemo na učestalost slučajeva virusa Zika. Posebno se preporuča opreznost trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću. Virus uzrokuje simptome poput visoke tjelesne temperature, boli u mišićima, osipa po tijelu, a prenose ga  komarci iz roda Aedes. Obratite se svom liječniku ili Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo oko 8 tjedana prije putovanja za savjet i provjerite treba li vam cijepljenje ili neke druge preventivne mjere.
    Zdravstvene ustanove u Kolumbiji variraju u kvaliteti. U velikim gradovima privatne klinike pružaju kvalitetnu skrb i za rutinske i za složene tretmane. Javne zdravstvene ustanove i one u manjim gradovima su uglavnom loše opremljene i slabo financirane. Hitna pomoć u udaljenim područjima je nepouzdana i javne bolnice često nemaju adekvatne medicinske potrepštine. Ukoliko trebate hitnu medicinsku pomoć za vrijeme putovanja birajte broj 123.
    Denga groznica, malarija i žuta groznica prisutne su u cijeloj zemlji, a najviše su pogođene obalne i južne države s nižim visinama, osobito za vrijeme ili neposredno nakon kišne sezone od travnja do studenog.
    Voda iz slavine je pitka samo u Bogoti, Medelliun i Caliju. Preporuka je da se pije samo voda iz boce te je potrebno izbjegavati led u pićima. Obvezatno je cijepljenje protiv žute groznice.
    Svakako prije putovanja ugovorite sveobuhvatno putno i zdravstveno osiguranje.
    U mnogim je ruralnim područjima nadzor kolumbijskih državnih tijela ograničen. Stoga, ako putujete u udaljena i opasna područja, od kojih su neka popularna turistička odredišta, potražite profesionalni sigurnosni savjet i budite u tijeku s preporukama lokalnih vlasti prije svake faze vašeg putovanja.
    U Kolumbiji se još može naći mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava. Minirana područja su često bez oznaka. Budite oprezni prilikom posjete udaljenim područjima ili prilikom putovanja mimo glavnih prometnica.
    Izbjegavajte pokazivati vrijedne predmete kao što su prijenosna računala, kamere i mobilni telefoni. Također izbjegavajte nositi nakit i sa sobom uzmite samo minimalne količine novca. Posebno trebate biti oprezni prije i poslije korištenja bankomata, a preporuka je da bankomate koristite tijekom dana, u radno vrijeme i u prostoru banaka i trgovačkih centara. Izbjegavajte putovati sami ili noću, posebno na graničnim prijelazima. Ako putujete u udaljena područja, sigurnije je putovati u grupi ili kao dio organizirane ture.
    Glavne prometnice su općenito sigurne tijekom dana. Standardi vožnje su niski i prometne nesreće su česte. Izbjegavajte vožnju noću jer tada može biti posebno opasna. Rizik od nasilja i otmice je veći u nekim ruralnim područjima, a postoji opasnost zapreke koje postavljaju ilegalne oružane skupine.
    Postoji velika opasnost od terorizma u Kolumbiji, od skupina poput FARC (Revolucionarne oružane snage Kolumbije ) koja je demobilizirana, ali je dio reaktiviran i ELN (Ejército de Liberaciόn Nacional).
    Još uvijek se znaju dogoditi neselektivni napadi, uključujući napade na sredstva javnog prijevoza, industrijsku infrastrukturu, vladine zgrade i druga državna tijela. Metode napada u prošlosti su uključivale automobilske bombe, granatne napade i eksplozivne naprave postavljene unutar zgrada. U mnogim područjima Kolumbije, sigurnosna situacija se može promijeniti vrlo brzo stoga preporučamo da pratite upozorenja kolumbijskih vlasti.
    Postoji velika opasnost od otmice od strane terorističkih i kriminalnih skupina. Kolumbijci su primarni ciljevi, ali i stranci mogu biti žrtve, osobito oni koji rade za (ili se smatra da rade) naftne ili rudarske tvrtke.
    Trgovina drogom je raširena, a Kolumbijske metode otkrivanja krijumčara drogom su sofisticirane i često rezultiraju uhićenjima i dugotrajnim zatvorskim kaznama. Tijekom putovanja ne nosite stvari za druge osobe te budite na oprezu sa svojom prtljagom. Savjetujemo da sa sobom uvijek nosite presliku vaše putovnice radi lakše i brže identifikacije. Fotografiranje državnih zgrada i vojnih objekata nije dopušteno.
     
    OPĆA UPOZORENJA
    Unatoč napretku sigurnosne situacije, stopa kriminala je i dalje visoka u Kolumbiji. Ilegalne oružane skupine i druge kriminalne skupine često su uključene u trgovinu drogom i druga teška kaznenih djela poput otmica (za otkupninu i u političke svrhe), pranja novca, iznuda, prostitucije i reketa.
    Droga, organizirani kriminal i terorizam su neraskidivo povezani. Kontrola trgovine drogama je glavni pokretač mnogih oružanog sukoba. U nekim dijelovima Kolumbije (pokrajine Chocó, Valle del Cauca, Cauca, Nariño, Cesar, Antioquia, Santander, Cordoba, Bolivar i Norte de Santander) uzgoj koke je još uvijek jako rasprostranjen što predstavlja neposrednu opasnost jer su ilegalne oružane skupine i kriminalne bande aktivne u svim dijelovima zemlje u kojima se uzgaja ili prevozi koka i proizvodi kokain, kao i u mnogim gradovima. Rizik je posebno značajan u ruralnim područjima blizu granice s Panamom, Venezuelom i Ekvadorom, u pokrajini Meta i lukama obalnih gradova.
    Ulični kriminal je problem u većim gradovima, uključujući Bogotu, Medellin, Cali i Santa Marta – pljačkanje i džeparenje su često popraćeni nasiljem. Preporuča se oprez na gradskim ulicama, naročito po noći, ili ako ste sami. Ne nosite velike količine novca ili vrijedne satove i nakit te izbjegavajte korištenje mobitela na ulici.
    Zabilježeno je korištenje droge poput skopolamina za privremeno onesposobljavanje žrtvi stoga izbjegavajte ostavljanje hrane ili pića bez nadzora i ne prihvaćajte ponude pića ili hrane od stranaca. Gdje je moguće, planirajte kako ćete putovati do i od odredišta te koristite samo unaprijed rezervirani taksi. Noću nikako ne zaustavljajte taxi na cesti jer mogu biti lažni i možete biti izvrgnuti napadu i otmici.
    Kratkoročne oportunističke otmice, usmjerene na izvlačenje novca od žrtve su također znana pojava. Napadači žrtve biraju ciljano ili slučajno s ciljem iznude novca s bankovnih računa žrtava putem bankomata. Bilo je incidenata u kojima su oni koji su se opirali zahtjevima otmičara usmrćeni.
    Tijekom kišne sezone koja traje od travnja do studenog postoji opasnost od poplava i klizišta, a posebno nakon obilnih kiša u kolumbijskim Andama. Potražite lokalne savjete prije putovanja planinskim cestama, a nakon obilnih kiša.
    Potresi su također redovita pojava u Kolumbiji. U slučaju potresa, pratite izvješća lokalnih medija i slijedite savjete lokalnih vlasti.
    Vulkansku aktivnost u Kolumbiji prati Ingeominas. Ako planirate posjetiti vulkanska područja, obratite pozornost na sva upozorenja i slijedite savjete lokalnih vlasti. 
     
    NAPUŠTANJE ODREĐENOG PODRUČJA ILI DRŽAVE (EVAKUACIJA)
    U slučaju žurnosti i ugroženosti ili potrebe napuštanja zemlje obratite se najbližem diplomatskom predstavništvu bilo koje države članice Europske unije u Republici Kolumbiji.


NADLEŽNI DKP RH:

Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Saveznoj Republici Brazil
(Pokriva Republiku Kolumbiju, Bolivarijansku Republiku Venezuelu i Republiku Trinidad i Tobago)

Telefon: 0055 61 3248 0610

Fax: 0055 61 3248 1708

Adresa:

SHIS QI 09 Conjunto 11
Casa 3
CEP 71625-110 Brasilia-DF
BRASIL

Email: croemb.brasilia@mvep.hr


Odluka o putovanju u inozemstvo u području je osobne odgovornosti svakog pojedinca. Preporuke za putovanja kao i upozorenja pri putovanjima u inozemstvo objavljena na javnim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske savjetodavne su naravi. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova ne snosi odgovornost za eventualnu štetu koja nastane hrvatskim državljanima prilikom putovanja u inozemstvo. Zbog učestalih promjena okolnosti kao i uvjeta ulaska ili boravka u drugim državama preporučuje se, prije putovanja, kontaktirati veleposlanstvo odnosno konzularni ured države odredišta.
 

SAVJETI ZA SIGURNIJE PUTOVANJE:

  1. Provjeriti kakvo je sigurnosno stanje u zemlji u koju putujete (stranice ministarstva).
  2. Provjerite je li potrebna viza za državu u koju putujete i koji je postupak izdavanja. Hrvatski državljani koji privremeno ili stalno borave i rade izvan Republike Hrvatske, vize za treće zemlje mogu ishoditi u nadležnim veleposlanstvima trećih zemalja za koju traže vizu prema mjestu privremenog ili stalnog boravka u inozemstvu. Prije podnošenja zahtjeva za vizu, nužno je prikupiti obavijesti o samom postupku podnošenja zahtjeva za vizu, s ciljem osiguravanja visokog stupanja vjerojatnosti izdavanja vize od strane nadležnog tijela treće zemlje za koju se traži viza.
  3. Provjeriti valjanost putovnice (u pojedine države hrvatski državljani mogu putovati s valjanom osobnom iskaznicom, međutim pojedine države zahtijevaju da putovnica vrijedi još 3 - 6 mjeseci nakon ulaska. Preporučujemo da fotokopirate putovnicu / osobnu iskaznicu. Fotokopija će olakšati i ubrzati izradu putnog lista u slučaju gubitka ili krađe putovnice.
  4. Provjerite koje je hrvatsko veleposlanstvo nadležno za državu u koju putujete (ispišite adresu i brojeve telefona).
  5. Provjerite informacije o sigurnosti zračnog prometa na  https://ec.europa.eu/transport/modes/air/safety/air-ban_en  i http://www.iata.org/whatwedo/safety/pages/index.aspx
  6. Prikupite obavijesti o uvjetima zdravstvenog osiguranja tijekom boravka u inozemstvu na stranicama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO,  www.hzzo.hr).
  7. Zdravstveni rizici i cijepljenje - napominjemo kako informacije vezane uz koronavirus COVID možete pratiti i na web stranici https://civilna-zastita.gov.hr/
    kao i na društvenim mrežama https://twitter.com/RavnateljstvoCZ
    https://www.facebook.com/Ravnateljstvo-civilne-za%C5%A1tite-MUP-RH-112341947028373/
    - preporučujemo da se zbog bolesti uzrokovane virusom COVID 19, ptičje gripe, virusa gripe A (H1N1), SARS-a, ebole, malarije, virusnog meningitisa te ostalih sličnih bolesti prije putovanja detaljnije informirate na web stranicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, www.who.int), a na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/) informirajte se o mogućnostima cijepljenja prije odlaska u inozemstvo.
  8. Provjerite koje su valute sredstvo plaćanja u pojedinim zemljama, je li moguće plaćanje kreditnom karticom te koliki vam je minimalni iznos novca potreban za boravak.
  9. O putovanju obavijestite rođake i prijatelje, a korisno je ostaviti i kontakte osobe (član obitelji, prijatelj,..) u Hrvatskoj kojoj se možemo obratiti u slučaju potrebe. U slučaju da putujete u daleke države i sigurnosno rizična područja, možete dostaviti i plan puta na: konzularni.poslovi@mvep.hr kako bi Vas djelatnici Veleposlanstva mogli kontaktirati u slučaju potrebe, preporučujemo da navedete:
    • Ime i prezime, broj mobitela ili telefona na kojem ćete biti dostupni tijekom boravka u inozemstvu.
    • Informaciju putujete li preko turističke agencije, u vlastitoj organizaciji ili na neki treći način.
    • Mjesto i vrijeme boravka.
    • Hotel ili neki drugi smještaj u kojem ćete boraviti.
    • Neku drugu informaciju za koju smatrate da bi mogla biti od koristi našim djelatnicima u slučaju potrebe pružanja konzularne pomoći.
  10. Poštujte zakone i običaje zemlje u koju putujete, a prilikom boravka u islamskim državama poštujte lokalne običaje odijevanja i ponašanja. Napominjemo kako su u pojedinim državama na snazi zakoni koji predviđaju dugogodišnju kaznu zatvora i smrtnu kaznu za posjedovanje narkotika i drugih zabranjenih supstancija.
  11. Pazite na sebe i vodite računa o vlastitoj sigurnosti.

KORISNO JE ZNATI:

Hrvatski državljani, osim s valjanom putovnicom, mogu ulaziti i s valjanom osobnom iskaznicom (izdanom nakon 1. siječnja 2003.) u sve države članice Europske unije, Europskoga gospodarskoga prostora i Švicarsku te u Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Moldovu i Srbiju.

Za putovanja u ostale države potrebno je imati valjanu putovnicu te provjeriti je li za ulazak u određenu državu potrebna i viza (detaljne informacije možete pronaći u izborniku na vrhu stranice ili se možete obratiti na vize@mvep.hr). 

OPĆE NAPOMENE:

Opasnost od terorizma je globalna. Dosadašnji teroristički napadi bili su izvedeni na mjestima na kojima se okuplja veći broj ljudi (zračne luke i željezničke postaje, turistička središta, vjerska okupljališta, tržnice…) i u njima je bilo mnogo civilnih žrtava. Savjetujemo da prije putovanja potražite informacije o trenutnoj situaciji u zemlji u koju putujete iz svih dostupnih izvora.

O svim sumnjivim pojavama (prtljaga bez nadzora na kolodvoru, u zračnoj luci, sumnjivo ponašanje i sl.) obavijestite policiju. 

EVIDENCIJA PRELASKA DRŽAVNE GRANICE DRUGE DRŽAVE:

Prilikom ulaska na područje druge države, može postojati obveza evidentiranja ulaska od strane nadležnih tijela za obavljanje granične kontrole – u putnu ispravu unosi se ulazni štambilj, s naznakom graničnoga prijelaza i datuma ulaska. Propuštanje evidentiranja ulaska može za posljedicu imati visoke novčane kazne i zabrane ulaska na područje pojedine države.

POSEBNA PREPORUKA:

Hrvatskim državljanima koji planiraju putovanje na područje Kariba, Južne, Srednje i Sjeverne Amerike te na ostale kontinente, ukazujemo na porast zabilježenih slučajeva virusa Zika. Prema podacima Europskog centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti, Zika virus je zabilježen dosada u više od šezdeset zemalja i područja na nekoliko kontinenata, a zabilježeni su i slučajevi lokalnog prijenosa na Floridi (na području Miami-Dade i Broward), SAD. Virus Zika prenosi komarac iz obitelji Aedes, a važno je napomenuti da se virus Zika ne prenosi zrakom (kašljanje, kihanje i sl.) ili uobičajenim kontaktima (rukovanje, zagrljaj, poljubac, zajedničkim predmetima i sl.). U većini slučajeva, 60 do 80%, osobe zaražene Zika virusom nemaju nikakve simptome bolesti. Samo manji broj zaraženih ima nespecifične simptome i to najčešće: povišenu temperaturu, osip, bolove u mišićima i zglobovima, konjunktivitis (upala sluznice oka – „crvene oči“) i glavobolju. Bolest obično traje 2 do 7 dana i u pravilu prolazi spontano bez težih komplikacija i smrtnih ishoda. Liječenje je simptomatsko i sastoji se od nadoknade tekućine, te primjene lijekova za sniženje temperature, smanjenje bolova, odnosno ublažavanje svrbeža koji prati osip. Znanstveno je dokazana povezanost Zika virusne bolesti tijekom prvog i drugog trimestra trudnoće s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput pojave malformacija središnjeg živčanog sustava novorođenčadi (kao što su mikrocefalije), spontanih pobačaja ili prijevremenih porođaja kod žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene virusom Zika. Virusnu infekciju Zika treba smatrati rizikom tijekom cijelog razdoblja trudnoće. Prije odluke i odlaska u rizična područja,  preporučuju se prethodne konzultacije s liječnikom te pravovremeno i sveobuhvatno informiranje, naročito ako se radi o trudnicama ili ženama koje planiraju skoru trudnoću i osobama s težim kroničnim bolestima (kao npr. poremećaj imunološkog sustava i dr.). Trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću preporučuje se odgoda puta, ako on nije nužan. Ako odgoda puta nije moguća, važno je tijekom cijelog boravka, strogo provoditi mjere osobne zaštite od uboda komaraca: upotrebljavati repelente, nositi odjeću dugih rukava i nogavica, boraviti u klimatiziranim prostorima ili koristiti zaštitne mreže. Komarci koji prenose virus Zika aktivni su cijeli dan, a naročito od izlaska do zalaska sunca. Hrvatskim državljanima koji borave u navedenim područjima preporučuje se pridržavanje pojačanih mjera opreza i primjena mjera zaštite od uboda komaraca. Za više informacija o virusu Zika i prevenciji, preporučujemo konzultirati Hrvatski zavod za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/novosti/infekcija-virusom-zika/).