Pusić: Sigurna sam da će reformska agenda u BiH biti potpisana

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova, Vesna Pusić, komentirala je uoči sjednice Vijeća za vanjske poslove u Bruxellesu odluku Parlamenta Republike Srpske...

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova, Vesna Pusić, komentirala je uoči sjednice Vijeća za vanjske poslove u Bruxellesu odluku Parlamenta Republike Srpske, koji je prošli tjedan izglasao odluku o provedbi referenduma na teritoriju toga entiteta, a kojim se kani dovesti u pitanje postojanje suda i državnog odvjetništva BiH. „Mislim da idemo prema dogovoru o  odustajanju od te ideje, jer ona za posljedicu ima de facto dovođenje u pitanje Ustava BiH i svega što je Dayton donio. Fokus treba biti na tome da BiH, odnosno da i Republika Srpska, ratificira ili potpiše sporazum o početku provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju da se s tim može krenuti.“ – istaknula je ministrica Pusić, naglasivši kako je ovaj sporazum ključan.  Na komentare da, umjesto da BiH ide unaprijed po novom europskom putu,  ona ide unatrag, ministrica je rekla kako nitko nije mislio da će to biti lako i jednostavno, kao i da se radi o preprekama za koje se moglo pretpostaviti da će se dogoditi. „Ne treba odustati, već treba i dalje držati koncentraciju na cilju i ovakve stvari uklanjati dogovorima i ići naprijed prema europskom usmjerenju.“ – zaključila je. Hrvatska šefica diplomacije sigurna je da će reformska agenda u BiH biti potpisana, jer, kako je rekla, sto posto je uvjerena da se radi o apsolutnoj volji velike većine građana BiH, kao i da tu vrstu pritiska, bez obzira na sva oklijevanja, prepoznaju i prihvaćaju i političke elite.
Što se pak tiče Makedonije, ministrica je istaknula da je problem imena te države dugo na dnevnom redu, ali i da će se morati pronaći rješenje – bilo da se nađe kompromis što se imena tiče, bilo da se još jedno vrijeme zadrži u upotrebi neobična sintagma „bivša jugoslavenska republika Makedonija“, a da neki reformski procesi i procesi približavanja europskom članstvu i NATO-u krenu pod tim imenom. „Mislim da ovaj sporazum ide u tom pravcu, jer daljnje stajanje na mjestu zapravo znači radikalno nazadovanje, što je štetno za Makedoniju, ali i za cijelu regiju.“ – istaknula je ministrica Pusić.
Na upit hoće li Hrvatska doživjeti udarac svojem imidžu članice NATO-a, ako zaista puno zemalja ne odluči poslati značajnija vojna izaslanstva na proslavu Oluje, ppV i mvep je rekla kako se ne radi o udarcu Hrvatskoj, već  upravo obrnuto. Kako je pojasnila, to je proslava, koja se diže na razinu jednog državničkog čina i manifestacije u glavnom gradu i svi koji žele su dobrodošli.

preuzimanje



Priopćenja