Ministrica Pusić: "Razlika je između zemalja koje imaju jasnu europsku perspektivu i onih drugih"

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sudjelovala je u petak i subotu, 6. i 7. ožujka na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova EU (Gymnich) u Rigi...

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sudjelovala je u petak i subotu, 6. i 7. ožujka na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova EU (Gymnich) u Rigi na kojem se razgovaralo o nekoliko velikih tema o kojima se gotovo uvijek razgovara u posljednje vrijeme, odnosno o krizama u neposrednom europskom susjedstvu, ali nisu donesene nikakve konkretne odluke, rekla je ministrica Pusić. Dodala je da je ovog puta naglasak više bio na Libiji nego na Siriji i Iraku zato što je posebni izaslanik glavnog tajnika UN-a za Libiju Bernardino Leon za vrijeme sastanka u Rigi imao zaseban sastanak u Rabatu u Maroku s predstavnicima triju najvažnijih grupacija iz Tobruka, Tripolija i Misrate, pokušavajući ih dovesti do uspostave zajedničke vlade. "Zemlje EU snažno podržavaju te napore za uspostavu neke vrste vlade nacionalnog pomirenja, nacionalnog jedinstva u Libiji, iako postoji vrlo jasna svijest o tome da te tri grupacije, koliko god bile istaknute, nisu jedine", rekla je ministrica Pusić, ističući da postoje još deseci lokalnih milicija, ali i cijeli nekontrolirani teritorij između gradova u kojima se osnivaju kampovi za obuku terorista IS-a i drugih grupacija. "To postaje izravna, vrlo stvarna opasnost za Europu, osobito zbog dolaska boljeg, ljetnog vremena, u svjetlu činjenice da je IS već najavio da će koristiti prijelaz preko Sredozemlja kao način teroriziranja Europe, u čemu je Libija jedna od vrlo očitih točaka", kazala je ministrica Pusić.

Na sastanku je bio i glavni tajnik OESS-a Lamberto Zannier koji je u dijelu sastanka na temu krize o Ukrajini izvijestio o stanju u toj zemlji i prijedlogu povećanja broja promatrača OESS-a s 600 na tisuću. Ministrica je kao problem spomenula pitanje o tome koja je točno uloga tih promatrača, vrlo bitnih kao neka vrsta očiju svjetske javnosti, ali u misiji koja niti treba stvoriti mir niti ga čuvati. "Oni su samo promatračka misija, ali u velikim dijelovima istočne Ukrajine nemaju uopće pristup ni mogućnost uvida u stvarno stanje", rekla je ministrica i naglasila kako su svi sudionici sastanka vrlo energično podržali provedbu drugog sporazuma iz Minska, "jer je to u ovom trenutku jedino rješenje i jedini izlaz iz de facto rata u Ukrajini". "Europa i svijet u ovom trenutku nemaju plan B za Ukrajinu i svima je u interesu da se počne provoditi sporazum iz Minska i da ga se držimo. Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk predložio je, nakon konzultacija s predsjednicima država i vlada zemalja članica EU, nekoliko tema za raspravu, uključujući i mogućnost pojačavanja europske misije, koja već postoji u Ukrajini, ali i mogućnost uspostave mirovne misije UN-a, što je predložio i ukrajinski predsjednik Petro Porošenko", kazala je ministrica Pusić, dodavši da se na Tuskovu inicijativu razgovaralo i o mogućnosti pripreme dodatnih sankcija u četiri područja u slučaju kršenja mirovnog sporazuma ili pokušaja osvajanja novih dijelova ukrajinskog teritorija.

U drugom dijelu sastanka se razgovaralo se s ministrima vanjskih poslova zemalja kandidata za članstvo u EU, odnosno kolegama iz Srbije, Crne Gore, Albanije, Makedonije i Turske. "Ono što sam tijekom rasprave naglasila je da treba praviti razliku između zemalja kandidata i zemalja koje su u nekoj fazi pregovora o članstvu jer to su zemlje koje imaju jasnu europsku perspektivu, a zemlje Zapadnog Balkana su zemlje koje pregovaraju ili imaju status kandidata", rekla je ministrica. "Bosna i Hercegovina nije imala predstavnika ne zato što nije bila pozvana nego zato što se čeka da formiraju vladu, ali je prema njoj inicirana nova i vrlo aktivna politika EU", zaključila je ministrica.

Izjava prve potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić:

Preuzimanje



Priopćenja