Ministrica mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović, boravi u Bruxellesu, 5. listopada 2006. godine

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović, boravi u Bruxellesu, 5. listopada 2006. godine, gdje je godinu dana nakon otpočinjanja pregovora za članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji svjedočila pred zastupnicima Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta

Ministrica Grabar-Kitarović istaknula je kako je Hrvatska odlučna ispuniti preuzete obveze i kriterije kako bi postala 28. članicom EU do kraja ovoga desetljeća ujedno naglasivši kako se radi o kompatibilnom i usporednom procesu preustroja institucionalnog okvira Europske unije koji bi, sukladno zaključcima Europskog vijeća iz lipnja ove godine trebao biti dovršen do kraja 2008. Pozdravila je potporu koju Republici Hrvatskoj na njezinom putu prema punopravnom članstvu u Europskoj uniji pruža Europski parlament. Upoznala je zastupnike s tijekom pregovaračkog procesa Republike Hrvatske s Europskom unijom, izrazivši pritom zadovoljstvo kvalitetom, dinamikom, te uspješnim završetkom 33 eksplanatorna i 31 bilateralna analitička pregleda zakonodavstava (screeninga). Posebno je izrazila očekivanje kako će se pregovarački proces, po završetku screeninga znatno ubrzati te najavila da Hrvatska očekuje otvaranje niza poglavlja tijekom finskoga predsjedanja, te jednaku dinamiku tijekom prve polovice 2007. za vrijeme njemačkoga predsjedanja EU.

Odgovarajući na pitanja zastupnika, ministrica Grabar-Kitarović se posebno osvrnula na nastavak provedbe reformi i ispunjavanje političkih kriterija. Posebice je istakla pitanje povratka izbjeglica, te kazala kako se bilježi napredak i predviđa skori završetak čitavog procesa. U kontekstu pravosuđa govorila je o konkretnim mjerama koje Republika Hrvatska poduzima, te istakla kako Republika Hrvatska bilježi smanjenje broja zaostalih sudskih slučajeva. Ministrica Grabar-Kitarović izvijestila je ujedno o programu i mjerama u borbi protiv korupcije. Istakla kako je suradnja s Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu i dalje neupitna. Vezano za regionalnu suradnju, ministrica Grabar-Kitarović kazala je da je Republika Hrvatska odlučna rješavati bilateralna pitanja sa susjednim zemljama temeljem načela dobrosusjedskih odnosa i načela Povelje UN-a te međunarodnoga prava. Isto tako, Hrvatska je svjesna svoje odgovornosti za budućnost područja jugoistočen Europe te je u tom smislu spomenula nedavno preuzeto predsjedanje Republike Hrvatske Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP). Zastupnike Europskog parlamenta ministrica Grabar-Kitarović upoznala je sa stanjem tijeka pregovora Republike Hrvatske s Europskom unijom, kao i s pripremom Nacionalnog programa za pridruživanje Republike Hrvatske Europskoj uniji (NPPEU) za 2007. godinu i ambicijom usmjerenoj prema snažnijoj komunikaciji s hrvatskim građanima o procesu pristupanja Europskoj uniji.

Na kraju svog izlaganja, kazavši da Republika Hrvatska ulaže maksimalne napore i od Europske unije očekuje isto, ministrica Grabar-Kitarović istaknula je kako vjeruje da će se proces proširenja Europske unije nastaviti.

Neposredno prije svjedočenja, ministrica Grabar-Kitarović susrela se s predsjednikom Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta Elmarom Brokom i izvjestiteljem za Republiku Hrvatsku u Europskom parlamentu Hannesom Swobodom. U svojstvu izvjestitelja za Republiku Hrvatsku u Europskom Parlamentu, Swoboda je kazao kako će Izvješće o Republici Hrvatskoj prezentirati Europskom parlamentu u siječnju 2007. godine. Istaknuvši važnost Republike Hrvatske kao čimbenika stabilnosti u regiji, osvrnuo se i na bilateralna otvorena pitanja između Republike Hrvatske i Republike Slovenije kazavši kako dvije zemlje bilateralno trebaju pronaći rješenja, te ako ne mogu naći dogovor potrebno je potražiti rješenje pred međunarodnim pravosudnim tijelom. Napomenuo je kako ta vrsta otvorenih pitanja nije prepreka Republici Hrvatskoj za pristupanje Europskoj uniji obzirom da unutar same Unije postoje veća otvorenja bilateralna pitanja, spomenuvši primjer Gibraltara odnosno Sjeverne Irske.



Priopćenja