Usavršavanje iz područja europskih integracija za državne službenike zemalja jugoistočne Europe, Ljetna škola „New Developments in the European Union“

Već 15-tu godinu za redom Ministarstvo vanjskih i europskih poslova organiziralo je Ljetnu školu europskih integracija u suradnji s Informacijskim centrom za europske politike (EPIC) iz Londona koja se tradicionalno održala u Vrboskoj na otoku Hvaru od 5. - 8. lipnja 2018. godine.

Tijekom proteklih godina ljetna škola bila je organizirana za državne službenike tijela državne uprave RH i zemalja regije jugoistočne Europe koji su proširivali svoje znanje u području europskih poslova. Ovogodišnji program predstavljao je odmak s obzirom na prethodne budući je škola po prvi puta organizirana u suradnji s dugogodišnjim partnerima MVEP-a iz GIZ-a (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) uz podršku osiguranu kroz program „Open Regional Fund“ namijenjenog zemljama jugoistočne Europe, a u kojem Hrvatska sudjeluje kao država partner. U programu su uz ustaljene profesore s Clingendaela i Londonske škole ekonomije (stručnjake iz EPIC-a) sudjelovali i hrvatski stručnjaci (Mislav Brkić-savjetnik, HNB, Zrinka Horvatić-MVEP, Daniel Mondekar-bivši predsjednik Odbora za EU poslove, Kristijan Futač,-ARR i Ivan Crnčec, pomoćnik ministra, Ministarstvo pravosuđa) te prenijeli svoja znanja i iskustva iz procesa europskih integracija kolegama iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Srbije.

Program ljetne škole bio je usredotočen na izazove s kojima se suočavaju vlade zemalja u regiji jugoistočne Europe u kontekstu njihovog približavanja Europskoj uniji što uključuje administrativnu i organizacijsku prilagodbu te suočavanje s izazovima koji proizlaze iz interakcije s institucijama EU. Osim navedenih, uobičajenih tema, poseban fokus ove godine stavljen je na pojedina područja i politike EU te su sudionicima od posebnog značaja bila predavanja na teme: usvajanje trgovinskih politika EU, izazovi u vezi s uvođenjem eura, integracije u jedinstveno tržište, prilagođavanje pravne stečevine u području vladavine prava i učinci na reformu državne uprave u tom području te suradnja u prekograničnim projektima. Ovogodišnji program kvalitativno je vrlo visoko ocijenjen od strane sudionika, što svakako daje poticaj za nastavak suradnje u ovom proširenom partnerstvu.



Ostale vijesti