Dana 22. svibnja 2010. godine navršava se osamnaest godina od primanja Republike Hrvatske u punopravno članstvo Organizacije Ujedinjenih naroda, čime je uspješno zaokružena njezina borba za punim međunarodnim priznanjem

Tijekom svog osamnaestogodišnjeg članstva u Ujedinjenim narodima, Republika Hrvatska prerasla je iz objekta u subjekt međunarodnih odnosa

Istovremeno, u Republici Hrvatskoj je tada započela najveća mirovna operacija u povijesti Ujedinjenih naroda - UNPROFOR. Aktivnim djelovanjem prema različitim mandatima UN-a na području Republike Hrvatske (UNPROFOR, UNCRO, UNTAES, UNMOP) hrvatska je diplomacija ostavila neizbrisiv trag na uspješnu evoluciju koncepta mirovnih operacija, UN-ovih sankcija, međunarodnog kaznenog prava i post-konfliktne stabilizacije.

Tijekom svog osamnaestogodišnjeg članstva u Ujedinjenim narodima, Republika Hrvatska prerasla je iz objekta u subjekt međunarodnih odnosa te je imala priliku sudjelovati u radu brojnih tijela, komisija, odbora i programa iz sustava UN-a te njegovih drugih specijaliziranih organizacija i tijela. Također, hrvatski su diplomati, suci i stručnjaci dobivali za svoj rad najviša priznanja i time doprinijeli razvoju pojedinih tematskih područja i rješavanju brojnih suvremenih izazova s kojima se susreće međunarodna zajednica (provedba Milenijskih razvojnih ciljeva, financiranje održivog razvoja, pitanje klimatskih promjena, reforma sustava UN-a i drugih).

Vrijeme članstva Republike Hrvatske u UN-u obilježeno je i značajnim diplomatskim uspjesima u okviru te Organizacije, pri čemu se svakako ističu hrvatsko članstvo u Gospodarskom i socijalnom vijeću, Komisiji za izgradnju mira te najrecentnije članstvo u Vijeću sigurnosti, tzv. svjetskoj vladi, koje predstavlja vrhunac vanjskopolitičkog angažmana svake države.

Izborom i djelovanjem u Vijeću sigurnosti bila je potvrđena pozicija Republike Hrvatske kao odgovorne i uvažene članice međunarodne zajednice. Osim toga, članstvo u Vijeću sigurnosti znatno je ojačalo ugled Republike Hrvatske unutar UN sustava, ali i u širem međunarodnom kontekstu. Iskustvo rada u Vijeću koristit će hrvatskim diplomatima koji su time stekli specifična znanja i važne kontakte korisne za budući rad, posebice u traženju suglasja o važnim međunarodnim temama unutar NATO-a i uskoro unutar Europske unije.

Suradnja s UN-om zauzima jedno od središnjih mjesta hrvatskih vanjskopolitičkih aktivnosti. Stoga Republika Hrvatska namjerava nastaviti aktivno sudjelovati u njegovu radu, fokusirajući se i dalje na očuvanje globalnog mira i sigurnosti, a oslanjajući se na iskustvo stečeno članstvom u Vijeću sigurnosti, prije svega u postkonfliktnoj obnovi i izgradnji mira te razvoju demokratskih institucija i vladavini prava.

U skladu s tim, Republika Hrvatska nedavno je istakla svoju ponovnu kandidaturu za članstvo u Organizacijskom odboru Komisije za izgradnju mira razdoblje 2012.-2013. godine. Ovom odlukom Republika Hrvatska pokazuje svoju daljnju predanost održanju i izgradnji mira, a nastavlja ravnopravno sudjelovati i u radu 9 mirovnih misija UN-a diljem svijeta te pružati obuku budućim pripadnicima mirovnih misija, kako u vojnoj, tako i u civilnoj komponenti.



Priopćenja