U Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija održan je sastanak predstavnika znanstvenih ustanova i istraživačkih instituta s ciljem integriranja šire znanstvene zajednice u aktivnosti Republike Hrvatske u Uniji za Mediteran

Sudionici sastanka izviješteni su o projektu „Mediteran 2030“ koji je pokrenuo Institut za gospodarska predviđanja mediteranskoga svijeta (IPEMED – Institut de Prospective Économique du Monde méditerranéen) iz Pariza

Sudionici sastanka izviješteni su o projektu „Mediteran 2030“ koji je pokrenuo Institut za gospodarska predviđanja mediteranskoga svijeta (IPEMED – Institut de Prospective Économique du Monde méditerranéen) iz Pariza. Cilj spomenutog projekta je izraditi zajedničku strategiju za Mediteran u suradnji sa znanstvenim ustanovama i istraživačkim institutima zemalja članica Unije za Mediteran. Strategija će biti predstavljena na sljedećem sastanku na vrhu Unije za Mediteran u srpnju 2010. godine. Projektom se također želi uspostaviti dugoročna suradnja sa istraživačkim i znanstvenim institucijama na Mediteranu.

Ravnatelj Uprave za Europu i Sjevernu Ameriku u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Aleksandar Heina i koordinatorica za Uniju za Mediteran Nives Malenica upoznali su sudionike sastanka sa aktivnostima koje Republika Hrvatska poduzima u sklopu članstva u Uniji za Mediteran. U prvoj godini svog sudjelovanja Hrvatska je stvorila institucionalne preduvjete za političku i sektorsku, te suradnju civilnog društva u Uniji za Mediteran. Integriranošću civilnog društva u ovaj proces i međudjelovanjem s vladama i parlamentima, za što se zalažu Deklaracije iz Pariza i Marseillesa, pridonijet će se sveobuhvatnim naporima za koje se zalaže ovo multilateralno partnerstvo.

Republika Hrvatska je 13. srpnja 2008. godine na Pariškom sastanku na vrhu za Mediteran postala sudionicom Unije za Mediteran, prihvativši stečevinu Barcelonskog procesa i sadržaj Pariške deklaracije kojom je Unija kreirana. Unija za Mediteran institucionalno je postavljena u postojeću arhitekturu Euro-mediteranskog partnerstva, tzv. Barcelonskog procesa osnovanog 1995. godine, i predstavlja ključni instrument vanjske politike Europske unije prema regiji Mediterana. Cilj ovog multilateralnog partnerstva je da se kroz osnaženu političku suradnju i izraženu projektnu dimenziju pridonese obnovi uloge Mediterana kao regije mira, suradnje, tolerancije i prosperiteta. Republika Hrvatska svojim tranzicijskim iskustvom i aktivnom suradnjom u regiji jugoistoka Europe nastoji dati konstruktivnu podršku procesima Unije za Mediteran.



Priopćenja