Upozorenja
Indonezija
30.08.2024.
- PREPORUČUJE SE IZBJEGAVATI PUTOVANJE U ODREĐENA PODRUČJA
- Državljanima Republike Hrvatske potrebna je viza za putovanje u Republiku Indoneziju. Informacije o nadležnom Veleposlanstvu Republike Indonezije za Republiku Hrvatsku su dostupne na https://mvep.gov.hr/diplomatske-misije-i-konzularni-uredi/veleposlanstva-stranih-drzava-u-rh/22967?country=48 Putovnica mora biti valjana najmanje 6 mjeseci od datuma planiranog izlaska iz Republike Indonezije.
Državljani Republike Hrvatske imaju mogućnost dobivanja vize na graničnom prijelazu prilikom ulaska u Republiku Indoneziju – „Visa on Arrival“. VOA se ne može dobiti za sve svrhe putovanja. VOA se ne može koristiti u svrhu zapošljavanja niti se može „pretvoriti“ u privremeni boravak. Napominjemo kako je VOA valjana maksimalno 30 dana, te može biti produžena za maksimalno dodatnih 30 dana u lokalnoj imigracijskoj službi u Indoneziji. Za neovlašteni ostanak u Republici Indoneziji kazna je 1.000.000 indonezijskih rupija po danu. Za dodatne informacije molimo kontaktirati nadležno Veleposlanstvo Republike Indonezije.
Službene stranice indonezijskih imigracijskih tijela su dostupne na poveznici https://evisa.imigrasi.go.id/ na kojoj je moguće izvršiti i uplatu. Detalji za korištenje navedene platforme dostupni su na https://linktr.ee/evisaimigrasi Stara platforma na poveznici https://www.imigrasi.go.id/en/ ostaje dostupna za praćenje postojećih zahtjeva te praćenje statusa privremenog boravka za strane radnike. Također su moguće i prevare vezano uz izdavanje/produžetak viza te se ne preporuča suradnja s neprovjerenim agentima, posrednicima i sl. Zloupotreba viznog režima, neposjedovanja vize, posjedovanje krive vize, prekoračenje dozvoljenog boravka i sl. je kažnjivo. Kazne su financijske prirode, zatvorske kazne, deportacija i sl. Tako je npr. za nedozvoljeni boravak dulji od 60 dana potrebno je platiti novčanu kaznu, a do plaćanja iste osoba boravi u zatvoru.
Stranci koji borave u privatnom smještaju (ne u hotelima) moraju se registrirati u lokalnoj policijskoj postaji. Potencijalna kazna za neregistriranje je 5.000.000 rupija.
Vezano uz mpox bolest, nadležna tijela Republike Indonezije su implementirala sustav za praćenje inozemnih putnika. Svi putnici koji dolaze Republiku Indoneziju počevši od 29.08.2024. dužni su popuniti zdravstvenu deklaraciju na poveznici https://sshp.kemkes.go.id/ te po ulasku u Republiku Indoneziju pokazati QR kôd koji se dobije nakon popunjavanja navedene deklaracije.
S obzirom na sve navedeno, savjetuje se svima kojima planiraju putovanje u Republiku Indoneziju i da kontaktiraju najbliže diplomatsko konzularno predstavništvo Republike Indonezije jer se pravila ulaska i boravka mijenjaju kontinuirao i često bez prethodne najave.
KRATKO OBJAŠNJENJE:
Republika Indonezija se nalazi u tzv. „vatrenom prstenu“ te su potresi, erupcije vulkana, vremenske nepogode, tsunamiji i sl. učestale pojave. Prije putovanja u određeno područje preporuča se provjeriti s lokalnim vlastima/u lokalnim medijima stanje na terenu te u slučaju nepogode pratiti upute lokalnih vlasti.
Preporuča se izbjegavanje svih putovanja u krugu od 5 km od kratera Sinabung, provincija Karo, Sjeverna Sumatra, sva putovanja u krugu od 5 km od kratera Semeru, provincija Lumajang, Istočna Java kao i putovanja u jugoistočno područje planine Semeru uz rijeku Kobokan, cca 13 km od kratera (preporuča se ne boraviti unutar 500 m od obale rijeke Kobokan).
Sigurnosna situacija u pojedinim dijelovima Indonezije je nestabilna zbog potencijalne prijetnje islamističkih terorističkih organizacija te se savjetuje izniman oprez. Indonezijske vlasti kontinuirano rade na sprječavanju incidenata, ali i dalje je opasnost visoka te se preporuča krajnji oprez. Potencijalne mete su mjesta vjerskog okupljanja, odmarališta, barovi, restorani, tržnice, trgovački centri, turističke atrakcije, strana diplomatska predstavništva, pomorski terminali, zračne luke i sl.
Politička situacija je stabilna, no situacije poput izbora (2024. godina je izborna godina u Republici Indoneziji), te vanjskog utjecaja kao što je npr. situacija na Bliskom Istoku mogu izazivati prosvjede i nerede.
Općenito se preporučuje izbjegavanje demonstracija i velikih okupljanja, kao i gužvi.
Putnici bi trebali biti svjesni strogih zakona u Republici Indoneziji uključujući i postojanje smrtne kazne.
DODATNE OBAVIJESTI
Hrvatskim državljanima koji borave u Indoneziji savjetuje se povećan oprez prilikom turističkih obilazaka ili zabava u nekom od klubova. Savjetuje se izbjegavanje upuštanja u rasprave na provokacije domaćeg stanovništva.
Na području cijele Indonezije nije preporučljivo hodati sumnjivim dijelovima grada ili šetati noću. Slučajevi silovanja su zabilježeni na Baliju i Lomboku. Također postoje slučajevi kada su pića u barovima bila „začinjena“ nedozvoljenim sredstvima i sl. te se preporuča ne primanje pića od stranaca. Zabilježeni su i slučajevi alkoholnih pića kontaminiranih metanolom što može dovesti do smrti. Potreban je oprez kod konzumiranja alkoholnih pića, zabilježeni su slučajevi krivotvorenja napitaka.
Prilikom dolaska u Indoneziju poželjno je koristiti samo registrirane taksi prijevoznike uz upotrebu taksimetra, identitet vozača treba biti vidljiv. Ukoliko se koriste mobilne aplikacije, treba provjeriti identitet vozača na aplikaciji. Preporuča se izbjegavati vožnju s drugim (nepoznatim) putnicima te vožnja neregistriranim taxi vozilima.
Prilikom organiziranja turističkih posjeta i putovanja unutar Indonezije preporuča se oprez jer su moguće prevare od lažnih/neprovjerenih turističkih agencija.
Moguće su krađe, posebno na mjestima gdje je prisutan veći broj turista npr. na Baliju. Poseban oprez se savjetuje za postupanje s putnim ispravama, novcima, kreditnim karticama i sl. Zabilježeni su slučajevi manipuliranja bankomata (zloupotreba).
Preporuča se poštivanje zakona, lokalnih običaja te primjereno oblačenje. Tijekom vjerskih blagdana potreban je dodatni oprez kako se ne bi uvrijedilo lokalno stanovništvo.
Posjedovanje, proizvodnja, trgovina, konzumiranje nedozvoljenim sredstvima se smatra ozbiljnim kaznenim djelom. Indonezijske vlasti imaju nultu politiku tolerancije vezano uz navedeno, te se dosuđuju dugotrajne zatvorske kazne kao i smrtne kazne, a nakon dugotrajnog i skupog sudskog procesa. Policija uobičajeno radi racije na mjestima na kojima se okupljaju stranci, te ukoliko postoji sumnja u konzumiranje nedozvoljenih sredstava, uzimaju uzorke urina i krvi. Ne preuzimajte odgovornost niti prenosite stvari drugih osoba.
Prema šerijatskom zakonu zabranjene su homoseksualne veze.
Napominjemo kako se u provinciji Aceh strogo primjenjuje šerijatski zakon i to jednako na lokalno stanovništvo kao i na strance te kazne za prekršaje mogu biti zatvorske, fizičko kažnjavanje (bičevanje) i sl. U provinciji Aceh zabranjen je alkohol. Također se i izvanbračne veze strogo kažnjavaju.
U provincijama Papua i Zapadna Papua zabilježeni su slučajevi otmice stranih državljana kojima se pokušava ucijeniti centralna vlast u Jakarti.
Prometna kultura je niska, česte su prometne nezgode uključujući ozbiljne ozljede i smrtne slučajeve. Stranci koji se zateknu u prometnoj nezgodi mogu biti ucjenjivani. Obvezno je nošenje kacige ukoliko vozite motor ili ste putnik na motoru. S lokalnim vlastima provjerite kakva vozačka dozvola je obvezna.
U pomorskom prometu, putovanje brodovima/trajektima može biti opasno – prevozi se veći broj putnika od dozvoljenog, prijevozna sredstva i sigurnosna oprema ne zadovoljavaju sigurnosne standarde i sl.
Zdravstveni uvjeti:
Prilikom ulaska u Indoneziju hrvatskim državljanima preporuča se posjedovanje međunarodnog zdravstvenog osiguranja.
Zdravstveni i higijenski uvjeti u Indoneziji su niski te postoji opasnost od kožnih i crijevnih bolesti. Preporuča se izbjegavanje prehrane na uličnim štandovima, uključujući voće i piće kako svoj turistički posjet Indoneziji ne biste proveli u bolnici. Malarija, denga groznica i chikungunja uobičajene su te je potrebno koristiti sredstva za obranu od komaraca.
U slučaju smrti od COVID-a, potrebno je kontaktirati lokalnog pogrebnika u roku od 4 sata od smrti kako bi se organiziralo kremiranje i povrat posmrtnih ostataka (pepela), inače je velika vjerojatnost da će biti organiziran pogreb lokalno.
OPĆE INFORMACIJE
Važni brojevi:
- policija (+62) 110
- hitna pomoć (+62) 112
- vatrogasci (+62) 113
- spašavanje (+62) 118/119
- potrage (+62) 115
Ne zaboravite otvoriti međunarodno putno zdravstveno osiguranje koje bi pokrilo troškove bolničkog liječenja i/ili prijevoz unesrećenih u RH.
TURISTIČKA PRISTOJBA ZA PROVINCIJU BALI
Guverner provincije Bali uvodi turističku pristojbu za posjet provinciji Bali u iznosu od 150.000,00 INR od 14. veljače 2024. godine. Turističku pristojbu plaćaju strani posjetitelji Balija uz pojedine iznimke. Detaljne informacije, upute o načinu plaćanja pristojbe kao i informacije o posljedicama neplaćanja pristojbe dostupne su na https://lovebali.baliprov.go.id/faq a plaćanje je moguće na poveznici https://lovebali.baliprov.go.id/
ELEKTRONSKO POPUNJAVANJE CARINSKE DEKLARACIJE
Republika Indonezija je uvela nacionalni sustav za elektronsku prijavu carinske deklaracije (E-CD). Sustav E-CD dostupan je na https://ecd.beacukai.go.id/ Putnici koji u Republiku Indoneziju dolaze iz inozemstva navedenu aplikaciju trebaju popuniti najranije dva dana prije dolaska u Republiku Indoneziju.
NAPUŠTANJE ODREĐENOG PODRUČJA ILI DRŽAVE (EVAKUACIJA)
U slučaju pogoršanja sigurnosnog stanja, prirodne katastrofe ili teške elementarne nepogode prilikom čega je potrebna evakuacija iz određenog područja ili države, potrebno je obratiti se za pomoć Veleposlanstvu RH u Jakarti.
NADLEŽNI DKP RH:
Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Republici Indoneziji
(Pokriva Demokratsku Republiku Timor-Leste, Republiku Filipini, Republiku Singapur, Kraljevinu Tajland i ASEAN)
Telefon: 0062 21 525 7822, 525 76 11
Adresa:
Menara Mulia-Suite 2801
Jl. Gatot Subroto Kav. 9-11
Jakarta 12930
INDONEZIJA
Email: jakarta@mvep.hr
Odluka o putovanju u inozemstvo u području je osobne odgovornosti svakog pojedinca. Preporuke za putovanja kao i upozorenja pri putovanjima u inozemstvo objavljena na javnim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske savjetodavne su naravi. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova ne snosi odgovornost za eventualnu štetu koja nastane hrvatskim državljanima prilikom putovanja u inozemstvo. Zbog učestalih promjena okolnosti kao i uvjeta ulaska ili boravka u drugim državama preporučuje se, prije putovanja, kontaktirati veleposlanstvo odnosno konzularni ured države odredišta.
SAVJETI ZA SIGURNIJE PUTOVANJE:
- Provjeriti kakvo je sigurnosno stanje u zemlji u koju putujete (stranice ministarstva).
- Provjerite je li potrebna viza za državu u koju putujete i koji je postupak izdavanja. Hrvatski državljani koji privremeno ili stalno borave i rade izvan Republike Hrvatske, vize za treće zemlje mogu ishoditi u nadležnim veleposlanstvima trećih zemalja za koju traže vizu prema mjestu privremenog ili stalnog boravka u inozemstvu. Prije podnošenja zahtjeva za vizu, nužno je prikupiti obavijesti o samom postupku podnošenja zahtjeva za vizu, s ciljem osiguravanja visokog stupanja vjerojatnosti izdavanja vize od strane nadležnog tijela treće zemlje za koju se traži viza.
- Provjeriti valjanost putovnice (u pojedine države hrvatski državljani mogu putovati s valjanom osobnom iskaznicom, međutim pojedine države zahtijevaju da putovnica vrijedi još 3 - 6 mjeseci nakon ulaska. Preporučujemo da fotokopirate putovnicu / osobnu iskaznicu. Fotokopija će olakšati i ubrzati izradu putnog lista u slučaju gubitka ili krađe putovnice.
- Provjerite koje je hrvatsko veleposlanstvo nadležno za državu u koju putujete (ispišite adresu i brojeve telefona).
- Provjerite informacije o sigurnosti zračnog prometa na https://ec.europa.eu/transport/modes/air/safety/air-ban_en i http://www.iata.org/whatwedo/safety/pages/index.aspx
- Prikupite obavijesti o uvjetima zdravstvenog osiguranja tijekom boravka u inozemstvu na stranicama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO, www.hzzo.hr).
- Zdravstveni rizici i cijepljenje - napominjemo kako informacije vezane uz koronavirus COVID možete pratiti i na web stranici https://civilna-zastita.gov.hr/
kao i na društvenim mrežama https://twitter.com/RavnateljstvoCZ
i https://www.facebook.com/Ravnateljstvo-civilne-za%C5%A1tite-MUP-RH-112341947028373/
- preporučujemo da se zbog bolesti uzrokovane virusom COVID 19, ptičje gripe, virusa gripe A (H1N1), SARS-a, ebole, malarije, virusnog meningitisa te ostalih sličnih bolesti prije putovanja detaljnije informirate na web stranicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, www.who.int), a na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/) informirajte se o mogućnostima cijepljenja prije odlaska u inozemstvo. - Provjerite koje su valute sredstvo plaćanja u pojedinim zemljama, je li moguće plaćanje kreditnom karticom te koliki vam je minimalni iznos novca potreban za boravak.
- O putovanju obavijestite rođake i prijatelje, a korisno je ostaviti i kontakte osobe (član obitelji, prijatelj,..) u Hrvatskoj kojoj se možemo obratiti u slučaju potrebe. U slučaju da putujete u daleke države i sigurnosno rizična područja, možete dostaviti i plan puta na: konzularni.poslovi@mvep.hr kako bi Vas djelatnici Veleposlanstva mogli kontaktirati u slučaju potrebe, preporučujemo da navedete:
- Ime i prezime, broj mobitela ili telefona na kojem ćete biti dostupni tijekom boravka u inozemstvu.
- Informaciju putujete li preko turističke agencije, u vlastitoj organizaciji ili na neki treći način.
- Mjesto i vrijeme boravka.
- Hotel ili neki drugi smještaj u kojem ćete boraviti.
- Neku drugu informaciju za koju smatrate da bi mogla biti od koristi našim djelatnicima u slučaju potrebe pružanja konzularne pomoći.
- Poštujte zakone i običaje zemlje u koju putujete, a prilikom boravka u islamskim državama poštujte lokalne običaje odijevanja i ponašanja. Napominjemo kako su u pojedinim državama na snazi zakoni koji predviđaju dugogodišnju kaznu zatvora i smrtnu kaznu za posjedovanje narkotika i drugih zabranjenih supstancija.
- Pazite na sebe i vodite računa o vlastitoj sigurnosti.
KORISNO JE ZNATI:
Hrvatski državljani, osim s valjanom putovnicom, mogu ulaziti i s valjanom osobnom iskaznicom (izdanom nakon 1. siječnja 2003.) u sve države članice Europske unije, Europskoga gospodarskoga prostora i Švicarsku te u Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Moldovu i Srbiju.
Za putovanja u ostale države potrebno je imati valjanu putovnicu te provjeriti je li za ulazak u određenu državu potrebna i viza (detaljne informacije možete pronaći u izborniku na vrhu stranice ili se možete obratiti na vize@mvep.hr).
OPĆE NAPOMENE:
Opasnost od terorizma je globalna. Dosadašnji teroristički napadi bili su izvedeni na mjestima na kojima se okuplja veći broj ljudi (zračne luke i željezničke postaje, turistička središta, vjerska okupljališta, tržnice…) i u njima je bilo mnogo civilnih žrtava. Savjetujemo da prije putovanja potražite informacije o trenutnoj situaciji u zemlji u koju putujete iz svih dostupnih izvora.
O svim sumnjivim pojavama (prtljaga bez nadzora na kolodvoru, u zračnoj luci, sumnjivo ponašanje i sl.) obavijestite policiju.
EVIDENCIJA PRELASKA DRŽAVNE GRANICE DRUGE DRŽAVE:
Prilikom ulaska na područje druge države, može postojati obveza evidentiranja ulaska od strane nadležnih tijela za obavljanje granične kontrole – u putnu ispravu unosi se ulazni štambilj, s naznakom graničnoga prijelaza i datuma ulaska. Propuštanje evidentiranja ulaska može za posljedicu imati visoke novčane kazne i zabrane ulaska na područje pojedine države.
POSEBNA PREPORUKA:
Hrvatskim državljanima koji planiraju putovanje na područje Kariba, Južne, Srednje i Sjeverne Amerike te na ostale kontinente, ukazujemo na porast zabilježenih slučajeva virusa Zika. Prema podacima Europskog centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti, Zika virus je zabilježen dosada u više od šezdeset zemalja i područja na nekoliko kontinenata, a zabilježeni su i slučajevi lokalnog prijenosa na Floridi (na području Miami-Dade i Broward), SAD. Virus Zika prenosi komarac iz obitelji Aedes, a važno je napomenuti da se virus Zika ne prenosi zrakom (kašljanje, kihanje i sl.) ili uobičajenim kontaktima (rukovanje, zagrljaj, poljubac, zajedničkim predmetima i sl.). U većini slučajeva, 60 do 80%, osobe zaražene Zika virusom nemaju nikakve simptome bolesti. Samo manji broj zaraženih ima nespecifične simptome i to najčešće: povišenu temperaturu, osip, bolove u mišićima i zglobovima, konjunktivitis (upala sluznice oka – „crvene oči“) i glavobolju. Bolest obično traje 2 do 7 dana i u pravilu prolazi spontano bez težih komplikacija i smrtnih ishoda. Liječenje je simptomatsko i sastoji se od nadoknade tekućine, te primjene lijekova za sniženje temperature, smanjenje bolova, odnosno ublažavanje svrbeža koji prati osip. Znanstveno je dokazana povezanost Zika virusne bolesti tijekom prvog i drugog trimestra trudnoće s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput pojave malformacija središnjeg živčanog sustava novorođenčadi (kao što su mikrocefalije), spontanih pobačaja ili prijevremenih porođaja kod žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene virusom Zika. Virusnu infekciju Zika treba smatrati rizikom tijekom cijelog razdoblja trudnoće. Prije odluke i odlaska u rizična područja, preporučuju se prethodne konzultacije s liječnikom te pravovremeno i sveobuhvatno informiranje, naročito ako se radi o trudnicama ili ženama koje planiraju skoru trudnoću i osobama s težim kroničnim bolestima (kao npr. poremećaj imunološkog sustava i dr.). Trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću preporučuje se odgoda puta, ako on nije nužan. Ako odgoda puta nije moguća, važno je tijekom cijelog boravka, strogo provoditi mjere osobne zaštite od uboda komaraca: upotrebljavati repelente, nositi odjeću dugih rukava i nogavica, boraviti u klimatiziranim prostorima ili koristiti zaštitne mreže. Komarci koji prenose virus Zika aktivni su cijeli dan, a naročito od izlaska do zalaska sunca. Hrvatskim državljanima koji borave u navedenim područjima preporučuje se pridržavanje pojačanih mjera opreza i primjena mjera zaštite od uboda komaraca. Za više informacija o virusu Zika i prevenciji, preporučujemo konzultirati Hrvatski zavod za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/novosti/infekcija-virusom-zika/).