Zamjenik ministrice Klisović zatražio jednak tretman za hrvatske izvoznike

Zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović sudjelovao je na sastanku Vijeća za vanjske poslove u trgovinskom formatu održanom 8. svibnja 2014. u Bruxellesu...


Zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović sudjelovao je na sastanku Vijeća za vanjske poslove u trgovinskom formatu održanom 8. svibnja 2014. u Bruxellesu. Glavne teme sastanka ministara trgovine EU bili su pregovori o Sveobuhvatnom ekonomskom i trgovinskom sporazumu s Kanadom (CETA), pregovori o slobodnoj trgovini s Japanom. Razgovaralo se i o Doha razvojnoj rundi pregovora u okvirima Svjetske trgovinske organizacije, odnosno stanju nakon Ministarske konferencije Svjetske trgovinske organizacije na Baliju koja je održana u prosincu prošle godine, te o inicijativi vezanoj za liberalizaciju „zelenih roba“. U neformalnom dijelu sastanka ministara razgovaralo se o pregovorima o Transatlantskom sporazumu o trgovini i ulaganjima sa SAD-om (TTIP).

Posljednja točka formalnog dijela sastanka, uvrštena je na dnevni red na zahtjev Hrvatske i bila je posvećena provedbi trgovinskih povlastica na Hrvatsku od strane trećih zemalja koje imaju sklopljene sporazume o slobodnoj trgovini s EU. Namjera Hrvatske je bila da upozori druge države članice na probleme s kojima se susreću hrvatski gospodarstvenici u pristupu trećim tržištima, te da zatraži od Europske komisije da ubrza pregovore i sklapanje dodatnih protokola te osigura i za Hrvatsku pristup trećim tržištima koji uživaju druge države članice, a u skladu s mandatom Vijeća iz rujna 2012. godine.

Zamjenik ministrice Joško Klisović je u svojem obraćanju ministrima naglasio da neki europski trgovinski partneri ne prepoznaju Hrvatsku kao državu članicu i stoga u odnosu na Hrvatsku ne primjenjuju preferencijalne sporazume koji su sklopljeni prije njezinog pristupanja EU. Kao rezultat toga na hrvatski izvoz naplaćuju se pune carine, a hrvatski proizvodi ne uživaju preferencijalni režim na tržištima trećih zemalja kakav se primjenjuje na izvoz iz drugih država članica. Takva situacija za Hrvatsku predstavlja gubitak na nekoliko razina: u smislu trgovine i konkurentnosti, povjerenja u europske i hrvatske institucije, te diskriminira hrvatski izvoz u odnosu na izvoz drugih država članica. Kao tržišta od posebnog značaja za hrvatsko gospodarstvo istaknuo je susjedne zemlje, poglavito Srbiju i BiH, te izrazio nadu da će i ovi, kao i drugi protokoli koji su u postupku pregovora, uskoro biti potpisani. Hrvatska je izrazila zadovoljstvo što je Alžir nedavno počeo primjenjivati preferencijalni režim i na hrvatske proizvode, o čemu se dulje vrijeme pregovaralo.



Priopćenja