Usmena rasprava pred Arbitražnim sudom o granici Hrvatske i Slovenije

U haškoj Palači Pravde, od ponedjeljka 2. lipnja 2014 do petka 13. lipnja 2014. pred Arbitražnim sudom održat će se usmena rasprava u predmetu spora o granici na kopnu i moru između Republike Hrvatske i Republike Slovenije

U haškoj Palači Pravde, od ponedjeljka 2. lipnja 2014 do petka 13. lipnja 2014. pred Arbitražnim sudom održat će se usmena rasprava u predmetu spora o granici na kopnu i moru između Republike Hrvatske i Republike Slovenije. Usmena rasprava je zadnji dio postupka arbitraže koju su Hrvatska i Slovenija izabrale kao sredstvo mirnog rješavanja spora o granici, sklopivši 4. studenoga 2009. godine Sporazum o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije. Usmenoj raspravi prethodila su tri kruga razmjene pisanih podnesaka odnosno podnošenja tih podnesaka Arbitražnom sudu (Memorijal 11. veljače 2013., Protu – Memorijal 11. studenog 2013. i Odgovor/Reply na Protu – Memorijal 28. ožujka 2014.). Republika Hrvatska je u svojim pisanim podnescima, predstavljanjem pravne argumentacije i iznošenjem dokaza, obrazložila tijek granice koji bi Arbitražni sud trebao odrediti svojim pravorijekom na kopnu i između teritorijalnih mora dvije strane u sporu, te izložila svoja stajališta vezano za ostale zadaće Suda koje se tiču razmatranja mogućnosti veze Slovenije prema otvorenom moru i režima za korištenje relevantnih prostora mora.

Prema rasporedu dogovorenom između Arbitražnog suda i država, Hrvatska i Slovenija imaju svaka po tri dana za predstavljanje svojih argumenata. Hrvatska će otvoriti usmenu raspravu svojim izlaganjem u ponedjeljak poslijepodne (2. lipnja) i nastavit će izlagati cijeli sljedeći dan (3. lipnja). Slovenija izlaže u četvrtak cijeli dan (5. lipnja) i nastavlja izlaganje sljedeće jutro (6. lipnja), kada završava prvi krug usmene rasprave. Drugi krug usmene rasprave počinje u ponedjeljak (9. lipnja) kada Hrvatska cijeli dan izlaže svoje argumente i odgovara na slovenske argumente te nastavlja svoje izlaganje utorak prijepodne (10. lipnja). Nakon toga, u četvrtak poslijepodne (12. lipnja) i u petak cijeli dan (13. lipnja) argumente i odgovore na hrvatske argumente predstavlja Slovenija.

Republiku Hrvatsku pred Arbitražnim sudom predstavlja tim stručnjaka koji su radili na izradi svih pisanih podnesaka. Hrvatsko izaslanstvo predvodi zastupnica Republike Hrvatske, prof.dr.sc. Maja Seršić, predstojnica katedre za međunarodno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu i su – zastupnica, Andreja Metelko - Zgombić, pomoćnica ministrice vanjskih i europskih poslova. Pored njih Republiku Hrvatsku u ovom sporu, kao odvjetnici i savjetnici, zastupaju, James Crawford, Philippe Sands, Paul S. Reichler, Andrew B. Loewenstein, Zachary Douglas i Davor Vidas.

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, bit će nazočna prvog dana usmene rasprave.

U skladu s Sporazumom o arbitraži usmena rasprava nije otvorena za javnost no sažetak izlaganja stranaka bit će objavljen u službenom priopćenju (PCA Press Release) koje će objaviti Tajništvo Stalnog Arbitražnog suda nakon zaključenja usmene rasprave.

Nakon što usmena rasprava bude završena Arbitražni sud će na temelju izloženih argumenata i iznesenih dokaza donijeti odluku koju treba očekivati potkraj ove ili početkom sljedeće godine.
Arbitražni sud temeljem dogovora Republike Hrvatske i Republike Slovenije sastavljen je od petorice članova: uz predsjednika Gilberta Guillaumea, imenovani su još Bruno Simma i Vaughan Lowe, a strane u sporu imenovale se i svaka svojeg suca, Republika Hrvatska Budislava Vukasa a Republika Slovenija Jerneja Sekoleca.
 



Priopćenja