U Zagrebu održan sastanak političkih direktora zemalja Američko-jadranske povelje

Republika Hrvatska tijekom 2016. godine predsjedava Američko – jadranskom poveljom (A5), inicijativom za političko-sigurnosnu suradnju u Jugoistočnoj Europi...

Republika Hrvatska tijekom 2016. godine predsjedava Američko – jadranskom poveljom (A5), inicijativom za političko-sigurnosnu suradnju u Jugoistočnoj Europi. Stoga je u Zagrebu, u petak, 15. travnja o.g., u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova održan zajednički sastanak političkih direktora ministarstava vanjskih poslova i obrane Povelje. Sastankom su zajednički predsjedali pomoćnica ministra vanjskih i europskih poslova Jasna Ognjanovac te pomoćnik ministra obrane Nikola Brzica.

Na prvome dijelu sastanka predstavnici država članica Povelje razmotrili su trenutnu političku  i sigurnosnu situaciju u Jugoistočnoj Europi, s posebnim naglaskom na tekuće procese euroatlantskih integracija država – aspirantica za članstvo u NATO-u s toga prostora. Svi nazočni pozdravili su pozivnicu za članstvo u Savezu Crnoj Gori, što je ocijenjeno kao još jedan dokaz trajne relevantnosti NATO-ve Politike otvorenih vrata, te da se reforme isplate. Razmotreni su i aktualni sigurnosni izazovi ovome dijelu Europe, na koje je odgovarajuće odgovore moguće pronaći isključivo u multilateralnom kontekstu. Također, hrvatski predstavnici su predstavili Plan godišnjih aktivnosti tijekom predsjedanja Hrvatske Poveljom, koji je od strane nazočnih ocijenjen kao vrlo ambiciozan, te je kao takav i usvojen. Isto tako, Hrvatska je izrazila nadu da će tijekom njezina predsjedanja biti razmotreno i pitanje daljnjeg proširenja Povelje.

Na drugome dijelu sastanka, na kojemu su se članicama pridružile i države promatrači, vođena je konstruktivna rasprava o globalnim sigurnosnim izazovima s kojima se suočavaju i sve države Jugoistočne Europe, s posebnim naglaskom na pitanja terorizma i rastućeg problema povratka stranih boraca koji su sudjelovali u oružanim sukobima u Siriji i Iraku. Stručnjak za protuterorizam iz Državnog tajništva SAD-a g. Raffi Gregorian ukazao je na globalnu dimenziju ovog fenomena te istaknuo važnost suradnje u okviru Povelje u prevenciji radikalizma, s posebnim naglaskom na potrebi unapređenja sustava razmjene informacija.

Američko-jadranska povelja osnovana je 2003. godine. Uz Hrvatsku, članice su i Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija te SAD. Kao promatrači u radu Povelje sudjeluju i Kosovo, Slovenija te Srbija.



Priopćenja