Šesta sjednica Mješovitog odbora za suradnju između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske

Šesta sjednica Mješovitog odbora za suradnju između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske održana je u utorak, 30. listopada 2007. godine, u Zagrebu

Izaslanstva, sastavljena od hrvatskih i mađarskih stručnjaka iz nadležnih tijela državne uprave, predvodili su državni tajnik za politička pitanja u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske Hido Biščević i državna tajnica u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Mađarske Márta Horváthné Fekszi.

Obostrano su potvrđeni iznimno dobri odnosi između dviju zemalja te je istaknut značajan napredak Hrvatske u pristupanju euroatlantskim integracijama u čemu Mađarska pruža mnogostruku političku i stručnu potporu. Dvije strane naglasile su značaj postignutog rješenja za zadržavanje postojećeg režima prelaska hrvatsko-mađarske granice koji će hrvatskim državljanima s prebivalištem u Hrvatskoj, i nakon ulaska Republike Mađarske u Schengenski sustav, omogućiti da i dalje putuju u Mađarsku samo s osobnom iskaznicom.

Utvrđeno je kako održavanje zajedničkih sjednica vlada ima izniman politički i gospodarski značaj i pridonosi afirmaciji regionalne, ali i europske politike, te je u tom smislu potaknuto njihovo daljnje godišnje održavanje.

Potvrđena je važnost prekogranične suradnje te suradnje u zaštiti prava manjina, kao dokazanog modela za širu regiju. Posebno je naglašena važnost Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2007-2013. Također je dogovoreno intenziviranje suradnje u okviru projekta „Pečuh – europska prijestolnica kulture 2010“ i u zaštiti pograničnih prirodnih vrijednosti s ciljem uspostavljanja prekograničnog rezervata biosfere prema kategorijama UNESCO-a.

Državni tajnici istaknuli su važnost nastavka suradnje u području gospodarstva, energetike te infrastrukturnim projektima, a posebno su pozdravili postignuti napredak u razvoju cestovne infrastrukture od zajedničkog interesa. Također je potaknuto daljnje jačanje sveukupnih odnosa u kontekstu odnosa s Europskom unijom i NATO-om, u gospodarskim odnosima, prekograničnoj suradnji, zaštiti okoliša i prirode, vodnog gospodarstva, turizma, suradnje u manjinskim pitanjima, znanosti, obrazovanju, kulturi, unutarnjim poslovima, pravosuđu, suradnji lokalnih samouprava, u području razminiranja, zaštite i spašavanja, zdravstva, graditeljstva, poljoprivrede, suradnje u području IT i e-poslovanja te drugim konkretnim zajedničkim projektima.

Sjednici su prethodile političke konzultacije državnog tajnika Biščevića i državne tajnice Horváthné Fekszi na kojima se razgovaralo o aktualnim bilateralnim pitanjima te su razmijenjena stajališta o stanju u regiji.



Priopćenja