- Objavljeno: 17.12.2014.
S kineskom stranom o proizvodnji, infrastrukturnim projektima i turizmu
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sastala se danas u Beogradu s Li Keqiangom, predsjednikom Vlade Narodne Republike Kine.
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sastala se danas u Beogradu s Li Keqiangom, predsjednikom Vlade Narodne Republike Kine. Nakon sastanka ministrica Pusić je kazala kako je s kineskim premijerom razgovarala o nekoliko aspekata suradnje. „Jedno je korištenje Hrvatske, kao države članice Europske unije, kao zemlje u kojoj bi kineske tvrtke mogle osnovati svoje tvrtke, tj. prenijeti jedan dio svoje proizvodnje za europsko tržište.“ Ministrica je istaknula da je cijena rada u Hrvatskoj konkurentna, ako se uzme u obzir cijena rada u Kini i trošak transporta kineske robe na europsko tržište. „Jedna grupa kineskih poslovnih ljudi, odnosno voditelja poslovnih komora bila je u Međimurju i pokazala velik interes za mogućnost proizvodnje za njemačko tržište“, podsjetila je ministrica i istaknula kako je kineski premijer jučer na plenarnom sastanku spomenuo upravo Hrvatsku kao mjesto u kojem bi Kina bila zainteresirana za poslovne zone, tj. za proizvodnju za europsko tržište.
Također se razgovaralo i o suradnji na infrastrukturnim projektima kao što su osječka zračna luka, zračna luka na Krku, termoelektrana u Osijeku, Zagrebačka obala u Rijeci i drugi. Ministrica je poručila i kako će Hrvatska sljedeće godine ići u istraživanje i eksploataciju plina na kopnu što je također jedno od mogućih područja suradnje hrvatskog kineskog gospodarstva.
Treći aspekt suradnje je turizam kao posebna kategorija jer je kinesko tržište veliko i predstavlja potencijal kojeg još nismo svjesni jer kineski građani još nisu u punoj snazi koristili mogućnosti višeg standarda i slobode putovanja.
Ministrica je kineskom premijeru predala i pismo predsjednika Vlade Zorana Milanovića koje, između ostalog, govori i o desetgodišnjici strateškog partnerstva Hrvatske i Kine sljedeće godine i mogućnostima daljnjih susreta.
„Pokrenuli smo inicijativu da sljedeće godine kad se u Hrvatskoj bude održavao susret povodom 100 godina od osnivanja Svjetske turističke organizacije, nakon susreta ministara turizma održi i susret Kine i 16 država ovog projekta“, kazala je ministrica Pusić.
Na pitanje o narušavanju odnosa Hrvatske i Srbije zbog Šešelja, ministrica je odgovorila: „Odnosi Hrvatske i Srbije su dobri, popravljaju se. Očekivali smo, obzirom na povijest, a to je da je ratno-huškačka retorika početkom 90-ih rezultirala ogromnim tragedijama, da se vlasti u Srbiji distanciraju od toga. Ne mislim da su vlasti u Srbiji odgovorne za puštanje Šešelja, ali kao poruka društvu smatrali smo da bi bilo dobro da se vlasti u Srbiji jasno distanciraju od te vrste govora“.
Vezano uz suradnju Hrvatske i Srbije na gospodarskim projektima kako bi se prevladale političke tenzije, ministrica Pusić je kazala: „Zadaća nas političara u regiji je smanjivati tenzije i kad one iz bilo kojeg razloga porastu, da ih smirimo i učinimo ljudima život lakšim, a ne težim. Na ekonom planu Hrvatska i Srbija imaju mnogo zajedničkih interesa za suradnju. Ja ne smatram da nas ovaj incident može na dugi rok vratiti unatrag. Kad su se neki incidenti dogodili u RH, Vlada je uvijek jasno rekla koji joj je stav dajući poruku društvu. Naš posao je ljudima osigurati bolje plaće, škole, poslove, a ovakve stvari nas u tome ometaju“.
„Sve zemlje ovdje prisutne razumiju da ta vrsta udara ratno huškačke retorike iz prošlosti je neprihvatljiva za mogućnosti koje nam se otvaraju. Ovdje razgovaramo o projektima koji nam mogu povećati standard i dovesti do poboljšanja ekonomije, a s druge strane s moramo baviti ovom retorikom. S tog stanovišta je dobro da se jasno odredimo i učinimo korak u pravom pravcu, a ne u krivom“, istaknula je ministrica.