- Objavljeno: 20.10.2017.
Pejčinović Burić: Hrvatska do kraja 2019. želi ući u schengenski prostor
(Hina) - Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić izjavila je u petak u Osijeku kako Hrvatska do kraja 2019. godine želi ući u schengenski prostor
(Hina) - Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić izjavila je u petak u Osijeku kako Hrvatska do kraja 2019. godine želi ući u schengenski prostor te da analize i komparativna iskustva pokazuju kako Hrvatska može očekivati pozitivne učinke uvođenja eura.
Govoreći na otvorenju međunarodne konferencije "Raspad carstava – totalitarni poretci – 2. svjetski rat – stvaranje Europske unije i schengenske Europe", koju je priredila Hrvatska paneuropska unija u suradnji s Međunarodnom paneuropskom unijom, Pejčinović Burić je istaknula kako paneuropski pokret i Europa nisu nešto samorazumljivo, nego projekt na kojemu treba stalno raditi i nadograđivati.
Hrvatska ulazi u petu godinu članstva u EU i sve jasnije zauzima svoje mjesto u djelovanju Unije. U našoj europskoj politici težimo spojiti hrvatske nacionalne interese s europskima kako bismo postigli najbolje rezultate, ojačali Hrvatsku, sve članice EU i sam projekt ujedinjenja, poručila je ministrica Pejčinović Burić.
Dodala je kako Hrvatska aktivno podupire nastojanja u očuvanju sigurnosti i čuvanju granica EU te da radi na ispunjenju svih preostalih uvjeta za ulazak u schengenski prostor kao sljedećemu važnom koraku prema potpunom sudjelovanju u svim segmentima europske politike.
Dodatno smo ohrabreni porukama koje je u svojem govoru o stanju EU uputio predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, koji je istaknuo važnost ulaska Hrvatske u Schengen čim ispuni nužne preduvjete. Hrvatska Vlada je snažno posvećena ispunjenju svih preostalih uvjeta i zaista želimo do kraja 2019. godine ući u schengenski prostor, istaknula je Pejčinović-Burić.
Govoreći o sudjelovanju Hrvatske u eurozoni, ministrica Pejčinović Burić je istaknula kako "analize i komparativna iskustva pokazuju da Hrvatska može očekivati pozitivne učinke uvođenja eura". Ocijenila je da su pripreme za uvođenje eura, na neki način, već počele provedbom strukturnih reformi, a uskoro će, možda već za desetak dana, biti predstavljena studija o učincima uvođenja eura, čime će početi proces priprema za članstvo Hrvatske u eurozoni.
Ocijenivši kako je politika proširenja jedna od važnih i uspješnih politika EU, ministrica Pejčinović Burić je rekla kako proširenje EU u jugoistočnoj Europi znači ulaganje u razvoj i sigurnost našeg susjedstva te da će politika proširenja biti jedna od politika na kojoj će Hrvatska inzistirati tijekom svojeg predsjedanja Vijećem EU u prvoj polovici 2020. godine.
"Zalažemo se za europski put svih država jugoistočne Europe, ali za Hrvatsku posebno važno mjesto ima stabilnost BiH te nužne reforme na putu te države prema europskim integracijama. Taj je cilj ostvariv samo ako se u BiH doista, u zakonima i praksi, osigura jednakopravnost tri konstitutivna naroda - Hrvata, Srba, Bošnjaka i svih njezinih građana", poručila je potpredsjednica Vlade Pejčinović Burić.
Istaknula je kako se Hrvatska zauzima za uvažavanje svih država članica EU i njihovih interesa u duhu solidarnosti i odgovornosti te da su "kohezija, jedinstvo u različitosti i međusobno uvažavanje potrebniji nego ikad u oblikovanju nove EU".
Govor ministrice Pejčinović Burić: