Obilježavamo Dan Ujedinjenih naroda

24. listopada obilježava se kao Dan Ujedinjenih naroda, u spomen na datum kada je 1945. godine stupila na snagu Povelja Ujedinjenih naroda – osnivački dokument međunarodne organizacije koja u svome članstvu okuplja najveći broj država u svijetu.

24. listopada obilježava se kao Dan Ujedinjenih naroda, u spomen na datum kada je 1945. godine stupila na snagu Povelja Ujedinjenih naroda – osnivački dokument međunarodne organizacije koja u svome članstvu okuplja najveći broj država u svijetu. Kroz 67 godina djelovanja, UN je postao kamenom temeljcem međunarodne suradnje.
Republika Hrvatska primljena je u punopravno članstvo Ujedinjenih naroda 22. svibnja 1992. godine pa ove godine ujedno obilježavamo dvadesetogodišnjicu članstva u UN-u. Tijekom tog perioda, naša je zemlja prepoznata kao odgovorna članica, koja je prošla složen put svoje međunarodne afirmacije: od države opterećene ratom, agresijom i okupacijom dijelova teritorija na kojima je djelovalo nekoliko mirovnih misija UN-a, preko oslobođenja i integracije tih područja pa do aktivne članice UN-a, zemlje koja svoje postrojbe šalje u mirovne misije širom svijeta i koja se sve više profilira kao donator međunarodne razvojne pomoći.
RH je dosad ostavila značajan trag aktivno sudjelujući u radu najvažnijih tijela UN-a, kao što su Vijeće sigurnosti (nestalna članica 2008. i 2009. godine), Gospodarsko i socijalno vijeće, Komisija za izgradnju mira (tijekom dva mandata, uključujući i aktualni saziv za 2012.-2013. godinu) te sudjelovanjem u različitim ekspertnim tijelima UN-a.
Republika Hrvatska nastavlja snažno podržavati glavne aktivnosti UN-a. Među njima se posebno ističu pitanja očuvanja globalnog mira i sigurnosti, post-konfliktna izgradnja mira i razvojna pomoć, jačanje demokracije, poštivanje ljudskih prava i temeljnih sloboda te humanitarnog prava (kroz afirmaciju rada međunarodnih pravosudnih tijela), ispunjenje milenijskih razvojnih ciljeva, kao i suočavanje s izazovima klimatskih promjena.
I nadalje ćemo doprinositi jačanju svijesti o ovoj međunarodnoj organizaciji i njenim naporima, koji, među brojim aktivnostima, uključuju i podjelu humanitarne pomoći područjima pogođenim elementarnim nepogodama, u vrijednosti od 7 milijardi dolara godišnje, pomoć za oko 34 milijuna izbjeglica širom svijeta, angažiranje oko 120,000 pripadnika postrojbi u mirovnim misijama na četiri kontinenta, zaštitu civila u najugroženijim područjima svijeta, stabilizaciju i demokratsku tranziciju. 



Priopćenja