Na GAC-u prihvaćeni hrvatski argumenti oko radnog vijeka

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sudjelovala je u utorak, 24. lipnja, u Luxembourgu na sjednici Vijeća za opće poslove (GAC) na kojoj je Albanija dobila status države kandidatkinje za članstvo u EU...


Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sudjelovala je u utorak, 24. lipnja, u Luxembourgu na sjednici Vijeća za opće poslove (GAC) na kojoj je Albanija dobila status države kandidatkinje za članstvo u EU. „To je odluka koju je Hrvatska, ne samo snažno podržavala, nego na čijem donošenju radimo barem godinu dana. Smatrali smo da je takva odluka trebala biti donesena u prosincu prošle godine. U tom trenutku za odluku nije postojao potreban konsenzus“, rekla je ministrica i dodala kako je tada pokrenuta inicijativa koja je, na koncu, dovela do današnje odluke Vijeća. Ministrica je naglasila kako će status države kandidatkinje doprinijeti boljoj budućnosti Albanije, ali i stabilnosti i boljoj budućnosti za cijelu regiju. Današnju odluku, koju su podržale sve države članice, još treba podržati i Europsku vijeće.

Na sjednici Vijeća raspravljalo se i o odlukama i predloženim zaključcima za Europske vijeće, između ostalog, i o preporukama Europske komisije za Hrvatsku koje se odnose na smanjenje proračunskog deficita. Ministrica Pusić je istaknula kako je Hrvatska prihvatile prijedloge Komisije, osim preporuke da već sljedeće godine donose zakone koji bi produžili radni vijek na 67 godina. „Naši argumenti su bili dobro utemeljeni, uključujući činjenicu da je životni vijek u Hrvatskoj još uvijek 5 godina kraći od prosjeka za 28 država članica, uključujući i činjenicu da je nezaposlenost mladih dvostruko veća od prosjeka 28 država članica Europske unije, rekla je ministrica i također naglasila kako u strukturi umirovljenika Hrvatska još uvijek ima snažno prisutne posljedice ratova iz 90-ih. Kako je rekla ministrice, u zaključcima Vijeća potom je prvotna preporuka liberalizirana, tj. postavljena općenitije nego što je bilo originalno zamišljeno. „To svakako pozdravljamo i zahvaljujemo Komisiji što je prihvatila našu poziciju“, zaključila je ministrica.

Kad je riječ o europskim makroregijama, prihvaćeni su zaključci Vijeća koji su temelj za formalno uspostavljanje Jadransko-jonske makroregije do kraja ove godine.

Izjava ministrice Pusić nakon sjednice Vijeća za opće poslove:

 



Priopćenja