Ministrica Pusić u Čileu na inauguraciji nove predsjednice Michelle Bachelet

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić boravi u Čileu od 10. do 12. ožujka na inauguraciji nove čileanske predsjednice Michelle Bachelet...

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić boravi u Čileu od 10. do 12. ožujka na inauguraciji nove čileanske predsjednice Michelle Bachelet.

Ministrica Pusić sastat će se s novoizabranom predsjednicom Michelle Bachelet, njenim prethodnikom Sebastiánom Piñerom, zatim čileanskim ministrom vanjskih poslova Heraldom Muñozom, brazilskim ministrom vanjskih poslova Luizom Albertom Figueridom Machadom, kao i s predstavnicima hrvatske zajednice u Čileu.

Michelle Bachelet pobijedila je na predsjedničkim izborima u prosincu 2013. sa 62% glasova svoju protukandidatkinju Evelyn Matthei i tako po drugi put postala predsjednica Čilea. Prvi predsjednički mandat ostvarila je u razdoblju od 2006. do 2010. i bila je prva žena u povijesti Čilea na toj funkciji, nakon čega je bila izvršna direktorica UN Women.

Inauguraciji će, među ostalima prisustvovati predsjednici Argentine, Ekvadora, Paragvaja, Urugvaja, Meksika, Brazila, Venezuele, Kolumbije, Perua, Bolivije, zatim potpredsjednici Vlade Portugala, Velike Britanije, Španjolske, Europske komisije te ministri vanjskih poslova Italije, Francuske, Paname, Novog Zelanda i Švicarske.

Hrvatska i Čile potpisali su Memorandum o strateškom partnerstvu, odnosno obje zemlje drže kako su jedna drugoj strateški partneri za razvoj odnosa u širim regijama. Također, Hrvatska kao članica Europske unije, podržava unaprjeđenje odnosa s Čileom i aktualizaciju sveobuhvatnog sporazuma o pridruživanju između EU i Čilea potpisanog 2002. godine.

Procjenjuje se da u Čileu živi oko 200.000 osoba hrvatskog porijekla što je otprilike 1,3% od ukupnog stanovništva u Čileu, a riječ je o trećoj, četvrtoj, pa i petoj generaciji potomaka hrvatskih doseljenika. Uglavnom žive u Santiagu, te u Punta Arenasu i Antofagasti, a većina ih pripada visokoobrazovanoj skupini stanovništva i općenito se smatraju uglednom useljeničkom zajednicom koja svoje predstavnike ima u izvršnoj, zakonodavnoj i sudskoj vlasti, kao i u kulturi i umjetnosti te u poduzetničkim i crkvenim krugovima.



Priopćenja