Ministrica Pusić: otvara se mogućnost širokog spektra gospodarake suradnje s Iranom

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić istaknula je nakon sastanka Vijeća za vanjske poslove da je otvaranje iranskog tržišta zanimljivo za hrvatske tvrtke i zanimljivo mjesto za investiranje...

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić istaknula je nakon sastanka Vijeća za vanjske poslove da je otvaranje iranskog tržišta zanimljivo za hrvatske tvrtke i zanimljivo mjesto za investiranje, a potencijalno i zemlja iz koje mogu investitori doći u Hrvatsku i pronaći u Hrvatskoj neki interes za proizvodnju ili neku investiciju. „Kad sam bila u Iranu početkom ove godine, zapravo sam se sudarala cijelo vrijeme s predstavnicima tvrtki različitih europskih zemalja koje su, nadajući se da će pregovori pozitivno završiti, već bile na terenu. Tako su i predstavnici nekih naših tvrtki već u komunikaciji, ali svakako se sada definitivno otvara mogućnost za mnogo širi spektar gospodarske suradnje s Iranom. To je općenito jedna velika šansa da se odnosi s Iranom iz sukoba pretvore u suradnju“, rekla je ministrica Pusić.

Ministri vanjskih poslova razgovarali su i sporazumu postignutom u Makedoniji, a povjerenik Hahn predstavio je svoj prijedlog i dogovor koji je postignut s makedonskom stranom. „Prijedlog uključuje neku vrstu vlade nacionalnog spasa, odnosno ulaska opozicije u vladu od 9. ili 10. mjeseca. Opozicija se vraća od 9. mjeseca u parlament, a u 10. mjesecu ulazi u vladu. Stotinu dana prije izbora, sredinom travnja 2016., premijer Gruevski i cijela vlada daju ostavke, pripremaju se izbori koji će se održati sredinom 4. mjeseca sljedeće godine. To je zaključak i dogovor koji je postignut s makedonskom stranom i zaključak koji su sve države članice podržale“, kazala je ministrica i naglasila da se „prvo sve ovo što je dogovoreno treba provesti i treba provesti izbore. A na Vijeću za vanjske poslove vrlo je raširen i nekoliko puta ponovljen stav da, ukoliko se sve to provede ovako kako je dogovoreno, onda zaista na kraju tog puta Makedonija i građani Makedonije moraju vidjeti i pomak prema euroatlantskim integracijama“.

Na pitanje da li to znači da je Grčka spremna odstupiti od blokade ministrica Pusić ističe: „Ja ne mogu govoriti u ime drugih država. Mogu reći ono što je zaključeno i rečeno na samom sastanku. Dvije države članice su smatrale da se treba držati još nekih elemenata kao što su dobrosusjedski odnosi itd. Mislim da je to trenutak koji Makedonija treba ugrabiti i iskoristiti. Klima je takva da, ako je Makedonija u stanju provesti svoj dio dogovora i sporazuma koji je postignut, onda postoji vrlo pozitivan stav u pravcu napredovanja i zajedničkih napora u deblokiranju ove dugogodišnje pozicije u kojoj se Makedonija nalazi“.

Ministri su razgovarali i o Bosni i Hercegovini i snažno podržali potpisivanje pisanog sporazuma i pisane obveze koju sve strane u Bosni i Hercegovini trebaju preuzeti u odnosu na provedbu Sporazuma o stabilizaciji pridruživanju i inzistiraju da to učini i stranka Milorada Dodika iz Republike Srpske i da se na taj način omogući nastavak oživljenog puta Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji, koji je pet godina bio u potpunoj blokadi, rekla je ministrica i „s druge strane, što se tiče referenduma o pravosudnoj vlasti o kojemu govori Milorad Dodik, opći je zaključak da bi to dovelo u pitanje ukupni Daytonski sporazum i njegovo ukupno važenje i da je to kao takvo nešto od čega treba odustati. Cijela Europska unija također vidi dodatne poteškoće koje bi takav referendum i kršenje pravila Daytonskog sporazuma u ovom trenutku mogli izazvati“.

 

Preuzimanje



Priopćenja