Ministrica mr. sc. Grabar-Kitarović sudjelovala je u Požegi na sedmom susretu Nacionalnog foruma o pristupanju Europskoj uniji na temu

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je u utorak, 14. studenog 2006. godine, u Požegi na sedmom susretu Nacionalnog foruma o pristupanju Europskoj uniji na temu "Autohtoni proizvodi"

Susret Nacionalnog foruma otvorili su ministrica mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković.

U uvodnom je obraćanju ministrica Grabar-Kitarović naglasila kako Republika Hrvatska zbog svoje raznolikosti i bogatstva regionalnih tradicija posjeduje dobre uvjete za razvoj prepoznatljivih autohtonih proizvoda, kao kategorije koju Europska unija sve intenzivnije podupire kroz svoju politiku ruralnog razvitka. Ministrica Grabar-Kitarović pritom je posebno naglasila proizvodnju zdrave hrane kao segment u kojem Hrvatska može konkurirati na tržištu Europske unije. Pritom je važno, kazala je ministrica Grabar-Kitarović, intenzivnije raditi na zaštiti i promidžbi autohtonih proizvoda, čiji će se uspjeh na tržištu temeljiti na jedinstvenoj kvaliteti.

Ministar Čobanković predstavio je aktivnosti koje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva provodi kako bi stvorilo uvjete da hrvatska poljoprivreda postane konkurentna na tržištu Europske unije, među ostalim i projekte kojima je cilj povećanje zapošljavanja u poljoprivredi te unapređenje prihoda i dohotka poljoprivrednika. Ministar Čobanković je, uz potrebu daljnjeg rada na zaštiti autohtonih proizvoda, naglasio i potrebu daljnjeg poticanja i sufinanciranja drugih aktivnosti na seoskom prostoru, kao što su seoski turizam i razvoj obnovljivih izvora energije.

U nastavku Foruma održano je niz prezentacija na teme kao što su razvitak seoskog prostora, marketinška priprema poljoprivrednih proizvoda, razvoj turizma na seoskom gospodarstvu, oznake izvornosti, zemljopisnog porijekla i tradicionalnog ugleda hrane, pravni okviri zaštite autohtonih proizvoda, te registracija oznaka izvornosti, zemljopisnog podrijetla i tradicionalnog ugleda hrane u Republici Hrvatskoj.

Predstavnik Delegacije Europske komisije u Republici Hrvatskoj Constantino Longares Barrio je na primjeru Španjolske, koja je po svojoj poljoprivrednoj strukturi u mnogo čemu nalik Hrvatskoj, ilustrirao kako proizvodnja i promidžba autohtonih proizvoda može dovesti do stvaranja novih radnih mjesta i unapređenja konkurentnosti nacionalnog gospodarstva na tržištu Europske unije.

Nakon prezentacija uslijedio je dijalog među sudionicima – predstavnicima proizvođača autohtonih proizvoda, državne te lokalne uprave i samouprave, akademske zajednice, gospodarskih institucija te drugih pojedinaca i skupina zainteresiranih za ovu tematiku. Sudionici su se složili kako je u budućnosti potrebno što intenzivnije raditi na sveukupnom razvoju seoskog prostora, unaprijediti edukaciju i informiranje proizvođača autohtonih proizvoda i potrošača te poticati izvoz autohtonih proizvoda, poticati hrvatske proizvođače da registriraju svoje proizvode kao autohtone, te raditi na njihovoj promociji i prodaji. Pritom bi u svim navedenim razvojnim mjerama, kako je to u svom završnom obraćanju naglasio pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Srećko Selanac, država trebala sudjelovati kroz osiguravanje sustava potpore, dok bi inicijativa trebala doći od samih proizvođača. Pomoćnik ministra Selanac na koncu je zaključio kako autohtoni proizvodi nisu samo pitanje zdrave hrane i tržišne konkurentnosti – oni su jednako tako pitanje zaštite tradicije te lokalnog i nacionalnog identiteta.

Nacionalni forum o pristupanju Europskoj uniji inicijativa je Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, kojoj je cilj postići što bolju informiranost hrvatske javnosti o procesu pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji te potaknuti javnu raspravu o toj tematici u svim dijelovima hrvatskog društva.



Priopćenja