Ministrica mr. sc. Grabar-Kitarović sudjelovala je na ministarskoj konferenciji Euro-mediteranskog partnerstva, te održala niz bilateralnih sastanaka

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je na ministarskoj konferenciji Euro-mediteranskog partnerstva (EURO-MED), te održala niz bilateralnih sastanaka na marginama konferencije, 27. i 28. studenog 2006. godine, u Tampereu, Republika Finska

Euro-mediteransko partnerstvo temelji se na Barcelonskom procesu pokrenutom 1995. godine i predstavlja strateško partnerstvo između Europske unije i deset mediteranskih država s ciljem promocije mira, gospodarskog napretka i razvoja društvene i kulturne suradnje. Euromed konferencije na razini ministara vanjskih poslova održavaju se svakih 18 mjeseci, uz mogućnost jednog neformalnog zasjedanja u međuvremenu. Prethodna konferencija je održana u Luksemburgu u svibnju 2005. godine, a ovogodišnja Euromediteranska ministarska konferencija u Tampereu predstavlja svojevrsnu nadogradnju luksemburškog sastanka.

Na marginama ministarske konferencije Euro-mediteranskog partnerstva u Tampereu ministrica Grabar-Kitarović susrela se na odvojenim bilateralnim sastancima sa zamjenikom ministra vanjskih poslova Republike Tunis Abdelwahebom Abdallahom, ministrom vanjskih poslova Hašemitske Kraljevine Jordan Abdelahom Al-Khatibom i ministrom vanjskih poslova Alžirske Narodne Demokratske Republike Mohammedom Bedjaouijem.

Ministrica Grabar-Kitarović upoznala je sugovornike s tijekom procesa pristupanja Republike Hrvatske u punopravno članstvo u Europskoj uniji, kao i hrvatskim vanjskopolitičkim prioritetima. U kontekstu upoznavanja sugovornika s reformama i aktivnostima koje se provode u Republici Hrvatskoj, ministrica je govorila o borbi protiv korupcije, posebice u razgovoru s alžirskim ministrom Bedjaouijem. Naglasak u razgovoru s jordanskim ministrom Al-Khatibom bio je na čvršćoj trgovinskoj suradnji u poslovnim kontaktima hrvatskih i jordanskih gospodarstvenika. U tom je smislu ministrica Grabar-Kitarović sa sugovornicima utvrdila kako postoji prostor za poticanje gospodarske suradnje. Pri susretima su učinjeni presjeci bilateralnih odnosa između zemalja, razmijenjena politička stajališta o Sjevernoatlantskom savezu i Europskoj uniji, a slijedom početka NATO Summita danas, 28. studenog 2006. godine, u Rigi, Republici Latviji, razmijenjena su i mišljenja u pogledu budućnosti Sjevernoatlantskog saveza, kao i prioritetne misije Sjevernoatlantskog saveza – ISAF, mirovne misije koju Savez pod mandatom Ujedinjenih naroda provodi u Afganistanu.

Sugovornici su razgovarali i o Paneuropskom sustavu dijagonalne kumulacije podrijetla robe, temeljenom na gospodarskim sporazumima među zemljama Europske zajednice, EFTA-e i zemljama istočne Europe – sustavu koji članicama omogućuje izvoz robe u koju su ugrađeni dijelovi proizvedeni u nekoj drugoj zemlji u Paneuropskom sustavu podrijetla robe, a koji je s vremenom proširen na zemlje Barcelonskog procesa, te je stvoren prošireni sustav Pan-Euro-Med. Ministrica Grabar-Kitarović kazala je kako je Republika Hrvatska, kao mediteranska zemlja i buduća članica Europske unije, spremna aktivno se uključiti u sustav Pan-Euro-Med, na osnovi individualnih postignuća, u što skorije vrijeme. Istaknula je kako bi podrška zemalja članica Euro-mediteranskog partnerstva bila izrazito važna za Republiku Hrvatsku. Ministrica je naglasila ispunjenje uvjeta koje je po tom pitanju Hrvatska poduzela, te u tom kontekstu u razgovoru s tuniskim zamjenikom ministra Abdallahom, jordanskim ministrom Al-Khatibom i alžirskim ministrom Bedjaouijem napomenula kako će sudjelovanje Republike Hrvatske u Pan-Euro-Med sustavu dijagonalne kumulacije podrijetla doprinijeti značajnim gospodarskim poboljšanjima u odnosima među svim trgovinskim partnerima tog udruženja zemalja, te dodala da je Republika Hrvatska spremna podijeliti svoja tranzicijska iskustva s zemljama u regiji.



Priopćenja