Ministrica mr. sc. Grabar-Kitarović primila izvršnog direktora Svjetskog programa za hranu pri UN Jamesa Morrisa

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović primila je danas, 13. rujna 2006. godine, izvršnog direktora Svjetskog programa za hranu pri Ujedinjenim narodima Jamesa Morrisa

Tijekom susreta, ministrica Grabar-Kitarović kazala je kako vjeruje da će ovaj posjet izvršnog direktora Morrisa omogućiti nastavak još tješnje suradnje između Republike Hrvatske i Svjetskog programa za hranu. S obzirom na hrvatsko iskustvo u nošenju s posljedicama rata, ministrica Grabar-Kitarović je istaknula spremnost Republike Hrvatske na povećanje trenutne humanitarne i razvojne pomoći, u skladu s potrebama te raspoloživim sredstvima koje Republika Hrvatska posjeduje. Kazala je kako će se Republika Hrvatska, kao zemlja kandidatkinja za punopravno članstvo u Europskoj uniji, u određivanju zemljopisnih i tematskih prioriteta voditi principima definiranima od strane Europske unije i iskustvima članica Europske unije.

Izvršni direktor Morris predstavio je aktivnosti koje provodi Svjetski program za hranu, najveća međunarodna organizacija u svijetu za dostavu humanitarne pomoći u hrani, s proračunom od 2.9 milijardi USD u 2004. godini i dobrovoljnim prilozima. Svjetski program za hranu je jedna od glavnih agencija Ujedinjenih naroda zaduženih za ostvarenje Milenijskih razvojnih ciljeva, a njegove djelatnosti uključuju: operacije u kriznim područjima, produžene humanitarne operacije, posebne i razvojne operacije, pružanje pomoći žrtvama prirodnih nepogoda (suša, potres, tsunami), izbjeglicama i raseljenim osobama, skupinama pogođenim glađu i siromaštvom, te ženama. Svjetski program za hranu je na glasu kao izuzetno učinkovita udruga, specijalizirana za opskrbu, logističke operacije i prijevoz robe koja blisko surađuje s drugim tijelima i agencijama Ujedinjenih naroda, vladama i nevladinim udrugama, a partnerske odnose njeguje s Europskom unijom. Nedavno je pokrenuto upućivanje humanitarne pomoći Svjetskog programa za hranu za Libanon, u čemu sudjeluju i druge agencije iz sustava Ujedinjenih naroda, vlade i nevladine udruge, za dostavu hrane i skrb za oko 800.000 ljudi. U Svjetskom programu za hranu postoji skupina onih zemalja koje daju pomoć u hrani i onih koje pomoć samo primaju.

Ministrica Grabar-Kitarović napomenula je da je Republika Hrvatska svjesna važnosti ispunjenja Milenijskih razvojnih ciljeva Ujedinjenih naroda1. Spomenula je kako je Republika Hrvatska 1999. godine uputila Svjetskom programu za hranu humanitarnu pomoć u obliku jednokratne pomoći u hrani za krizno područje Kosova i Makedonije, a projekt je ostvarila Gospodarska uprava Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske. Također je 2005. godine Republika Hrvatska pružila humanitarnu pomoć za stradale od tsunamija, te za stradale od potresa u Pakistanu. Ministrica Grabar-Kitarović od nedavnih je aktivnosti spomenula novčani doprinos putem hrvatskog Crvenog križa za Libanon, ne fokusirajući se pritom na politički, već humanitarni karakter akcije. Kazala je kako je osnovana međuresorna radna skupina zadužena za humanitarnu pomoć i razvojnu politiku, na čelu s državnim tajnikom za ustroj, razvoj i upravljanje u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija, Željkom Kuprešakom.

1) Milenijski razvojni ciljevi su: 1. Reduciranje i suzbijanje siromaštva; 2. Osiguranje osnovnog obrazovanja; 3. Ravnopravnost među spolovima; 4. Smanjivanje stope smrtnosti djece; 5. Poboljšanje zdravlja majki-rodilja; 6. Borba protiv AIDS-a i drugih zaraznih bolesti; 7. Osigurati održivost okoliša; 8. Globalna suradnja (razvoj, pomoć, otpis dugova itd.)



Priopćenja