Ministrica mr. sc. Grabar-Kitarović, potpisala je, Memorandum o višegodišnjem programu učenja francuskog jezika u državnoj upravi Republike Hrvatske

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija, mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović, potpisala je u ponedjeljak, 20. ožujka 2006., u Zagrebu Memorandum o višegodišnjem programu učenja francuskog jezika u državnoj upravi Republike Hrvatske.

Uz ministricu Grabar-Kitarović potpisnici memoranduma su Abdou Diouf, glavni tajnik Međunarodne organizacije za frankofoniju, François Saint-Paul, veleposlanik Republike Francuske u Republici Hrvatskoj, Marie-Jehanne Roccas, veleposlanica Kraljevine Belgije u Republici Hrvatskoj, te Guy Dockendorf, prvi savjetnik vlade u Ministarstvu kulture, visokog obrazovanja i istraživanja Velikog Vojvodstva Luksemburga.

Memorandum o uvođenju višegodišnjeg programa usavršavanja francuskog jezika u državnoj upravi Republike Hrvatske dio je višegodišnjeg plana jačanja francuskog jezika u Europskoj uniji koji je 2002. godine pokrenula Međunarodna organizacija frankofonije u suradnji s njezina tri partnera – Republikom Francuskom, Francuskom jezičnom zajednicom u Belgiji i Velikim Vojvodstvom Luksemburga. Slijedom Memoranduma, oko 700 diplomata i službenika državne uprave Republike Hrvatske, prije svega onih koji rade na poslovima vezanima uz pitanja Europske unije, u sljedeće će tri godine naučiti ili usavršiti znanje francuskog jezika.

Potpisivanjem Memoranduma Republika Hrvatska jasno iskazuje važnost koju pridaje znanju francuskog jezika u poslovima vanjske politike, kao i iznimno važnoj mogućnosti razvijanja i unapređivanja međunarodnih odnosa sa svim državama koje su u sustavu Međunarodne organizacije frankofonije.

Navedeni memorandum prvi je ove vrste koji je Republika Hrvatska potpisala s Međunarodnom organizacijom frankofonije i njezinim partnerima otkada je postala promatrač Međunarodne organizacije frankofonije u studenom 2004. godine.

Odluka o uključivanju Republike Hrvatske u rad Međunarodne organizacije frankofonije temelji se prije svega na dugim povijesnim i kulturnim vezama koje Republika Hrvatska ima s Republikom Francuskom, državom koja predvodi aktivnosti u kontekstu Frankofonije te na činjenici da Republika Hrvatska s Međunarodnom organizacijom frankofonije dijeli zajedničke vrijednosti mira, demokracije, vladavine prava, tolerancije, solidarnosti i kulturne raznolikosti.

Međunarodna organizacija frankofonije, u manje od 50 godina svoga postojanja, upravo je iz svoje raznolikosti uspjela profilirati određenu dinamiku politike dijaloga i međusobnog razumijevanja. Stoga Republika Hrvatska u potpunosti podržava Frankofoniju koja postaje sve važniji instrument dijaloga na području međunarodne multilateralne suradnje.

Na političkom planu Republika Hrvatska će kroz aktivnije sudjelovanje u radu Organizacije nastojati osigurati potporu za što skorije punopravno članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji, kao i važnu potporu za kandidaturu Republike Hrvatske za članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a, te za kandidaturu Republike Hrvatske za članstvo u UN-ovoj Komisiji za izgradnju mira.



Priopćenja