Ministar Gordan Jandroković održao predavanje u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti na temu „Hrvatska – vanjskopolitički izazovi“

Ministar Jandroković kao četiri temeljne odrednice hrvatske vanjske politike istaknuo je članstvo u Europskoj uniji, članstvo u NATO-u, lidersku ulogu Hrvatske u jugoistočnoj Europi te članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a

Ministar Jandroković kao četiri temeljne odrednice hrvatske vanjske politike istaknuo je članstvo u Europskoj uniji, članstvo u NATO-u, lidersku ulogu Hrvatske u jugoistočnoj Europi te članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a. Uz to je istaknuo i vanjskopolitičke aktivnosti usmjerene na razvoj hrvatskih odnosa s SAD-om, Rusijom, Kinom, Indijom, kao i sudjelovanje u radu multilateralnih foruma i inicijativa koje se bave rješavanjem aktualnih svjetskih pitanja.

Napomenuo je kako punopravno članstvo u NATO-u Hrvatska očekuje ostvariti već početkom travnja iduće godine na svečanosti obilježavanja 60. obljetnice osnutka NATO-a u Strasbourgu i Kehlu. Podsjetio je kako ratifikacija Protokola o pristupanju teče prema planu i dosad je uspješno provedena u osam članica NATO-a.

Također je istaknuo kako je Hrvatska sve bliže i punopravnom članstvu u EU, a objavljeno Izvješće Europske komisije o napretku Republike Hrvatske u pristupnim pregovorima najpozitivnije je do sada, te je definiran okvirni vremenski raspored za dovršetak pristupnih pregovora s EU do kraja 2009. godine. Ministar Jandroković rekao je pritom kako je Hrvatskoj, uz uspjeh na putu integracije u EU i NATO, zahvaljujući aktivnom političkom, gospodarskom i sigurnosnom angažmanu, u jugoistočnoj Europi priznata uloga predvodnika.

Velikim uspjehom dosadašnjeg vanjskopolitičkog djelovanja ocijenio je i hrvatsko članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a u kojem već godinu dana Hrvatska ima iskustva kao nestalna članica. Napomenuvši kako se pitanja kojima se bavi u Vijeću sigurnosti UN-a odnose na rješavanje aktualnih kriza i svih ostalih pitanja svjetske sigurnosti, ministar Jandroković istaknuo je kako je to dokaz da je Hrvatska zemlja koja suodlučuje o važnim temama svjetske politike. Poručio je pritom kako će Hrvatska i dalje kroz Vijeće sigurnosti UN-a, mirovne misije i sudjelovanje u multilateralnim organizacijama i inicijativama nastaviti davati doprinos svjetskom miru i sigurnosti.

Kao aktualne teme svjetske politike ministar Jandroković istaknuo je opasnost od širenja oružja za masovno uništenje i razvoj nuklearne tehnologije koje nameću potrebu jačanja postojećih međunarodnih mehanizama. Nadalje, aktualnu gospodarsku i financijsku krizu isto tako je ocijenio nagovještajem nove paradigme u svjetskoj ekonomiji i financijskom poslovanju. U ovom kontekstu posebno se osvrnuo i na energetsku sigurnost i opskrbu energentima kao i klimatske promjene. Napomenuo je kako bi većina potencijalnih naftovoda i plinovoda trebala prolaziti kroz jugoistočnu Europu, uključujući i Hrvatsku, budući da njezin zemljopisni položaj otvara velike mogućnosti za razvoj suradnje s europskim prostorom i umrežavanje u svjetske, a posebice u jugoistočne i mediteranske te euroazijske energetske tokove. Također je rekao kako će jedan od izazova svakako biti i da se – unatoč strogim propisima o ograničavanju emisije stakleničkih plinova i dodatnih troškova koji time nastaju za industriju – spriječi premještanje proizvodnih kapaciteta u zemlje s manjom razinom ekološke zaštite. Osvrnuo se i na pitanje međusobne povezanosti aktualnih demografskih trendova i migracije.

Ministar Jandroković rekao je kako Hrvatska treba voditi odgovornu vanjsku politiku koja će državu i društvo nakon integracije u euroatlantske strukture uspješno uvesti u sljedeću fazu – fazu u kojoj će Hrvatska djelovati kao saveznik i partner zemalja članica EU i NATO-a u pronalaženju odgovora na sve suvremene izazove. Osim toga, opredjeljenje prema članstvu u Europskoj uniji i NATO-u ministar Jandroković ocijenio je i logičnim nastavkom dosadašnjeg političkog, gospodarskog i društvenog razvoja Republike Hrvatske, te pitanjem jasnog opredjeljenja prema boljem životu svih hrvatskih građana.

Istaknuo je kako su trajan mir i stabilnost ovih prostora od najveće važnosti i stoga cijela regija što prije treba postati dijelom euroatlantske zajednice. Ministar Jandroković rekao je kako su dva čimbenika za to od posebne važnosti: održanje perspektive članstva i jačanje suradnje s jugoistočnom Europom na svim razinama. Stoga je izrazio spremnost Hrvatske da svoja iskustva prenosi i dijeli u bilateralnoj suradnji sa svim državama regije i u suradnji s međunarodnom zajednicom.

U tom smislu, a kao što je nedavno i najavio povjerenik za proširenje EU Olli Rehn, ministar Jandroković izrazio je uvjerenje da će 2009. godina – uz godinu dovršetka hrvatskih pristupnih pregovora s Europskom unijom i ulaskom Hrvatske u punopravno članstvo NATO-a – biti i godina u kojoj će se ubrzati put jugoistoka Europe prema članstvu u EU.

Predavanje ministra Gordana Jandrokovića u Preporodnoj dvorani HAZU-a



Priopćenja