- Objavljeno: 01.10.2004.
Ministar dr. Žužul, ministar Tuomioja, predsjednik Parlamenta
Ministar vanjskih poslova dr. Miomir Žužul koji je u trodnevnom radnom posjetu Finskoj danas je, 1. listopada 2004., u Helsinkiju razgovarao s ministrom vanjskih poslova Erkkijem Tuomiojom, predsjednikom finskog Parlamenta Paavom Lipponenom i državnim tajnikom za poslove Europske unije Anttijem Peltomäkijem.
Ministar dr. Žužul je finskom kolegi objasnio odnose Hrvatske i Slovenije i otvorena pitanja među kojima je značajno određenje granice na moru te ukazao na mogućnost i važnost međunarodne arbitraže putem koje Hrvatska predlaže razrješenje tog neriješenog spornog pitanja. Dr. Žužul je ocijenio odnose Hrvatske i Slovenije prijateljskim i izrazio uvjerenje da će Slovenija nakon izbora, kao i ranije, podržavati ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju. Ministar dr. Žužul je zaključio da će godine 2005. i 2006. biti iznimno važne za čitavu regiju u kojoj je Hrvatska, a istovremeno i za Europsku uniju, najavljujući da će Republika Hrvatska i nadalje održavati dobre odnose sa svim susjednim državama i biti pozitivan model za ostale države regije. U ime premijera dr. Ive Sanadera ministar dr. Žužul je zamolio finskog kolegu da premijeru Finske prenese poziv za posjetom Hrvatskoj te osobno pozvao ministra Tuomioju u posjet Zagrebu što je finski ministar prihvatio.
Na sastanku u zgradi Parlamenta dr. Miomir Žužul i predsjednik finskog Parlamenta Paavo Lipponen razgovarali su o aktualnom stanju u Republici Hrvatskoj uoči početka pregovora s Europskom unijom o članstvu, početkom sljedeće godine. Lipponen je pohvalio Hrvatsku za postignute rezultate koji su doveli do dobivanja statusa kandidata. Finski Parlament je, rekao je Lipponen, spreman prenijeti Hrvatskome saboru iskustva u procesu pregovaranja s Europskom unijom, u koji je bio djelatno uključen.
S državnim tajnikom za poslove Europske unije Anttijem Peltomäkijem dr. Žužul je razgovarao o pregovorima kao završnoj fazi pred pristupanje Europskoj uniji kada se s općih političkih pitanja prelazi na vrlo konkretne odnose pojedine države i Europske unije. Peltomäki je izrazio zadovoljstvo hrvatskim napredovanjem prema Uniji te podržao načelo procjene individualnih postignuća pojedine države. Finska pomoć Hrvatskoj mogla bi biti ostvarena bilateralno i u okviru fondova Europske unije, a posebice u području reforme pravosuđa i državne uprave. Istaknut je i interes za finska iskustva u uspostavi takozvanog one-stop shop-a. Peltomäki je naglasio važnost pripreme pregovora na nacionalnoj razini pojedine države uz koordinaciju Ministarstva vanjskih poslova, u čemu Finska ima pozitivno iskustvo.
Dr. Žužul je zahvalio i kazao da je Hrvatska sposobna, koristeći iskustvo Finske i ostalih članica Europske unije, obaviti pregovore s Unijom u roku od dvije godine. Ministar dr. Žužul je izrazio zadovoljstvo što novi povjerenik za proširenje Europske unije, Olli Rehn dolazi upravo iz Finske, te najavio skori susret s njim u Bruxellesu. Na kraju razgovora dr. Žužul je Peltomäkija pozvao u posjet Hrvatskoj što je prihvaćeno.
Nakon vrlo zapaženog predavanja u Uredu Europske unije u Helsinkiju pred političarima, diplomatima, sveučilišnim profesorima i novinarima o hrvatskoj viziji Europe do kraja ovog desetljeća ministar dr. Žužul i ministar Tuomioja održali su zajedničku konferenciju za novinare finskih medija.
Poslije podne hrvatsko izaslanstvo posjetilo je u Helsinkiju sjedište korporacije Nokia te se u subotu vraća u Hrvatsku.