Marušić: EUSAIR je alat za jačanje konkurentnosti i prepoznatljivosti na globalnom tržištu

Pomoćnih ministrice vanjskih i europskih poslova i nacionalni koordinator za Strategiju EU za jadransku i jonsku regiju Hrvoje Marušić sudjelovao je na međunarodnoj konferenciji ''Jadransko-jonska regija: nove mogućnosti razvoja i suradnje. Uloga komora i ostalih dionika''...

Pomoćnih ministrice vanjskih i europskih poslova i nacionalni koordinator za Strategiju EU za jadransku i jonsku regiju Hrvoje Marušić sudjelovao je na međunarodnoj konferenciji ''Jadransko-jonska regija: nove mogućnosti razvoja i suradnje. Uloga komora i ostalih dionika'' u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora.

Pomoćnik ministrice Marušić istaknuo je kako Strategija EU za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR) predstavlja novu platformu transnacionalne suradnje koju su prepoznale europske institucije. Pritom je kazao kako nije riječ o projektu samo državne administracije, već svih društvenih dionika, što je bilo posebno vidljivo tijekom procesa pripreme Strategije tijekom kojeg je Hrvatska zahvaljujući inkluzivnom modelu prepoznata kao primjer dobre prakse.

U širem kontekstu pozitivnih ekonomskih pokazatelja, EUSAIR predstavlja alat za transformaciju ekonomije u ekonomiju znanja, proizvodnje, konkurentnosti i rasta, a kako bi to postigle makroregionalne strategije na raspolaganju imaju širok set financijskih izvora - Europske strukturne i investicijske fondove, transnacionalni program ADRION, te novi Europski fond za strateške investicije, pri čemu je sama Strategija uspješno uklopljena u ključne programske dokumente RH za financijsko razdoblje 2014-2020. Posebno je važno pritom iskoristiti mogućnost kroz EUSAIR i učiniti zajedničke projekte atraktivnijima za privatni kapital.

Strategija je u mnogim segmentima vezana uz hrvatske prioritete djelovanja unutar EU institucija usvojene na Vladi RH - gospodarski rast, zapošljavanje i investicije, energetiku, digitalnu uniju, jačanje institucionalnog okružja, prometno integriranje i intermodalno povezivanje, pristup jadranskom zaleđu i obalnim područjima s fokusom na sinergiju obale i zaleđa, te će u tom smislu biti korištena i za dodatno pozicioniranje strateških projekata poput LNG terminala, Jadransko-jonskog plinovoda, jadransko-jonskog prometnog pravca i drugih projekata.

„Strategiju ćemo iskoristiti kako bi naše ekonomije učinili komplementarnima s ciljem jačanja konkurentnosti na globalnom planu", istaknuo je pomoćnik ministrice Marušić rekavši kako je od primarne važnosti razvijati ekonomiju na visokoj dodatnoj vrijednosti i pritom paziti na najvrjedniji resurs koji imamo - prirodu.

U kontekstu procesa proširenja EU, Strategija predstavlja katalizator eurointegracija svih zemalja Zapadnog Balkana, uključujući Makedoniju i Kosovo. Hrvatska je pritom most zahvaljujući svojem geografskom položaju, snažnim kulturnim vezama s mediteranskim, srednjoeuropskim i   balkanskim područjem, te jedinstvenom iskustvu euroatlantske integracije.

Završno je pomoćnik ministrice najavio supredsjedanje Hrvatske Upravljačkim odborom EUSAIR od lipnja 2015., zajedno s Komisijom te pozvao na zajednički rad u implementaciji Strategije.

Konferencija je okupila predstavnike nacionalne, regionalne i lokalne vlasti, poslovne zajednice i civilnog društva. Osim pomoćnika ministrice, izlaganja su također održali zastupnik EP-a Andrej Plenković, predsjednik HGK Luka Burilović, predsjednik Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, Rodolfo Giampieri, glavni tajnik Jadransko-jonske inicijative Fabio Pigliapoco, predsjednica HGK ŽK Split Katija Buličić, gradonačelnik Splita Ivo Baldasar, župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić, prof. dr. Leonardo Marušić sa Sveučilište u Zadru, prof. dr. Tvrtko Jakovina s Filozofskog fakulteta u Zagrebu,  predstavnik Unioncamere, Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Ministarstva poduzetništva i obrta, i drugi.

 

 



Priopćenja