Hrvatska neće biti sabirni centar, ako zemlje primateljice zatvore granice, zatvara i Hrvatska​

(Hina) - Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač rekao je u petak u Amsterdamu da je za Hrvatsku prioritet da ne postane sabirni centar za izbjeglice, nego da ostane tranzitna zemlja, a ako zemlje primateljice poput Njemačke i Austrije zatvore granice da će to učiniti i Hrvatska

(Hina) - Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač rekao je u petak u Amsterdamu da je za Hrvatsku prioritet da ne postane sabirni centar za izbjeglice, nego da ostane tranzitna zemlja, a ako zemlje primateljice poput Njemačke i Austrije zatvore granice da će to učiniti i Hrvatska.

Ministar Kovač u Amsterdamu sudjeluje na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a, na kojem je jedna od glavnih tema migrantska kriza.

"Za nas je prioritet da ne postanemo sabirni centar za izbjeglice, da budemo tranzitna zemlja i da taj tranzit efikasno uređujemo. O suradnji sa susjednim državama oko izbjegličke krize već je razgovarao ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić. Postigli smo dogovor sa Slovenijom, Austrijom, Srbijom i Makedonijom da ćemo zajednički vršiti profilaciju na granici između Makedonije i Grčke i na taj način ćemo dati doprinos europskom rješenju izbjegličke krize", rekao je ministar Kovač.

"Jasno je da na kraju sve ovisi o zemljama koje primaju izbjeglice, ponajprije o Njemačkoj, Austriji, Nizozemskoj i Švedskoj. Dok one budu primale izbjeglice, Hrvatska ostaje tranzitna zemlja, a ako dođe do smanjenja broja izbjeglice koje one primaju onda će doći do većih graničnih kontrola, može doći i do zatvaranja garnica. U tom slučaju imamo domino-efekt, ako zatvori Slovenija, onda bi zatvorili mi u Hrvatskoj, onda u Srbiji i Makedoniji. Zasad to funkcionira, a mi u Hrvatskoj želimo da stvari budu civilizirane i kulturne, ali ćemo jasno štiti svoj teritorij", rekao je ministar.

Na upit kako ide proces saniranja odnosa sa susjedima, što je najavio po preuzimanju ministarske dužnosti, ministar Kovač je rekao da je u nekim slučajevima riječ o saniranju, a u drugim o jačanju odnosa. "Moj prvi posjet je bio posjet Bosni i Hercegovinis kojom želimo jačati naše odnose, želim podržati kandidturu BiH za članstvo u EU-u, želimo da Hrvati u BiH kao konstitutivni narod zajedno s drugim narodima budu zadovoljni, da budu motor toga procesa integracija u EU", rekao je ministar Kovač.

Nakon toga ministar Kovač je posjetio Mađarsku i razgovarao s mađarskim kolegom Peterom Szijjartom. "Dogovorili smo se da ćemo komunicirati civilizirano, kostruktivno, da ima dosta problema koje moramo zajedno rješavati i da će se ti problemi postupno rješavati u duhu dobrosusjedskih i prijateljskih odnosa", rekao je.

Na sastanak ministara vanjskih poslova zemalja članica pozvani su i šefovi diplomacija zemalja kandidatkinja pa je ministar Kovač najavio da će razgovarati i sa srbijanskim kolegom Ivicom Dačićem. "Želimo sa svim susjedima kvalitetne i bolje odnose nego što smo ih zatekli kada smo dobili povjerenje građana i preuzeli odgovornost za Hrvatsku. To neće ići lako, neće ići preko noći, ali imamo dobru volju i želimo da naši ljudi u Hrvatskoj budu zadovoljni, da mogu bolje živjeti i imati bolje odnose sa susjedima", rekao je ministar Kovač.

Dodao je i da je kratko razgovarao sa slovenskim ministrom vanjskih poslova Karlom Erjavcem i da su se dogovorili da će uskoro organizirati susret.

U Amterdamu je danas održan i zajednički sastanak ministara obrane i šefova diplomacija na kojem se raspravljalo o izradi Europske globalne strategije za vanjsku i sigurnosnu politiku (EUGS). Tijekom sastanka ministri su razmijenili mišljenja o ključnim strateškim pitanjima vezanim za budućnost Zajedničke vanjske i sigurnosne politike te Zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU-a, te o glavnim ciljevima i budućoj ulozi Europske unije u svijetu.



Priopćenja