GAC o švicarskom referendumu, sadnji GMO kukuruza i prioritetima grčkog predsjedanja

„Za RH je od tema Vijeća za opće poslove bila vrlo zanimljiva činjenica švicarskog referenduma, odnosno referendumske odluke u Švicarskoj da će ograničiti broj državljana...

„Za RH je od tema Vijeća za opće poslove bila vrlo zanimljiva činjenica švicarskog referenduma, odnosno referendumske odluke u Švicarskoj da će ograničiti broj državljana iz zemalja EU koji mogu ući u Švicarsku, tamo se nastaniti i raditi. Za Hrvatsku je to dodatno važno jer kao najnovija članica EU još nije ni počela sa provođenjem tog prava“, komentirala je ministrica Pusić jednu od tema sa sastanka Vijeća za opće poslove. „Dva su problema: jedno je ograničavanje slobode kretanja, jedno od temeljnih sloboda i možda u svijesti građana EU najvažnije slobode; drugo je pitanje diskriminacija među državama članicama i građanima država članica – dakle drugačiji tretman za državljane RH nego za državljane drugih zemalja EU. U ovom trenutku zemlje članice su izrazile svoju nadu da će Švicarska poštivati preuzete obveze temeljem međunarodnog prava odnosno međunarodnih ugovora koji se temelje na međunarodnom pravu i koji su u tom smislu iznad domaćih zakonodavstava, međutim na Švicarskoj je sada da da odgovor na to pitanje kako će reagirati s  jedne strane na rezultate svog referenduma, a s druge strane na činjenicu da postoje ti međunarodni ugovori. Svakako vrlo jasan stav država članica je da se prvo – neće dozvoliti diskriminacija među državama članicama i drugo – da postoji ta odredba po kojoj sve što je dogovoreno u odnosima između država članica i Švicarske je paket i ukoliko padne jedan od elemenata tog dogovora, pada cijeli dogovor  i ulazi se u nove pregovore,naravno zato što je sloboda kretanja ljudi sastavni dio i slobode kretanja kapitala i slobode kretanja usluge, dakle korištenja zajedničkog tržišta koje je, naravno, svima interesantno, ali to uključuje i slobodu kretanja ljudi“.

Ministrica Pusić informirala je države članica o specifičnoj situaciji u RH vezano za posljedice nevremena u Gorskom kotaru. „Mi smo već pokrenuli aktivnosti oko okupljanja odgovarajućih ministarstava i službi kako bi procijenili štetu koja je prouzročena u Gorskom kotaru. Ja sam informirala države članice o tim aktivnostima, za to imamo ukupno 10 tjedana od trenutka elementarne nepogode. Sutra ćemo u Zagrebu imati jedan takav sastanak, inicijalni, radne grupe koja će raditi na toj procjeni i najavila sam, ovisno o procjeni do koje ta radna grupa dođe, mogućnost da se RH prijavi za pomoć iz Fonda solidarnosti u slučajevima takvih elementarnih nepogoda“, istaknula je ministrica.

Najduža rasprava na Vijeću bila je na temu odluke da se dozvoli sadnja GMO kukuruza u državama članicama. Ministrica Pusić je kazala: „Tu je velika većina država članica u jednom preliminarnom izjašnjavanju bila protiv. Međutim, obzirom da je na snazi odlučivanje kvalificiranom većinom, a radi se o onoj dvostrukoj kvalificiranoj većini – dakle mora biti i većina država i većina stanovnika EU koji su za ili protiv u odlučivanju o ovoj temi, nije postignuta ta dvostruka kvalificirana većina ni na jednoj ni drugoj strani, dakle nije niti donesena pozitivno niti je stopirana, iako je vrlo velika većina zemalja bila protiv omogućavanja uzgoja modificiranog kukuruza. Jedan od razloga kojeg smo mi naveli izjašnjavajući se protiv, odnosno naznačujući stav RH protiv takve odluke, je bilo da nema dovoljno instrumenata zaštite supsidijarnosti, da kažem jednostavnije – nema dovoljno instrumenata koji garantiraju svakoj zemlji da će moći samostalno odlučiti o dozvoljavanju ili nedozvoljavanju sadnje GMO kukuruza na vlastitom teritoriju. U ovom trenu, što se te odluke tiče, nalazimo se u određenom vakuumu, budući da je odluka kad takve većine nema ni na jednoj strani, prepuštena Komisiji“.

Na GAC-u je prezentiran i program grčkog predsjedanja. „Tu smo mi posebno podržali pomorsku orijentaciju i teme vezane za pomorstvo kao jednu od ključnih tema grčkog predsjedanja; za Hrvatsku je također neobično važno pitanje migracija te pitanje zapošljavanja, pogotovo program zapošljavanja mladih u kombinaciji sa  poticanjem malih i srednjih tvrtki“, kazala je ministrica.

TON

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Priopćenja