Državni tajnik Andrej Plenković sudjelovao je u Skopju, na sastanku Partnerske komisije Američko-jadranske povelje

Današnjim sastankom završeno je šestomjesečno predsjedanje Republike Makedonije Američko-jadranskom poveljom, koju na tom mjestu nasljeđuje Crna Gora

Uz državnog tajnika Plenkovića, na sastanku su sudjelovali predstavnici zemalja članica Američko-jadranske povelje - ministri vanjskih poslova Republike Albanije, Crne Gore i Republike Makedonije, predstavnik Bosne i Hercegovine te veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Republici Makedoniji. Također je nazočila i vršiteljica dužnosti ministrice vanjskih poslova Republike Kosovo kao zemlje promatrača.

U okviru završnog sastanka sudionici su razmijenili mišljenja o perspektivama euroatlantske integracije prostora jugoistočne Europe, u svjetlu nedavno održanog NATO summita u Lisabonu. Državni tajnik Plenković naglasio je poruku sa summita o strateškoj važnosti jugoistoka Europe za Sjevernoatlantski savez, kao i potvrđenu potporu euroatlantskim integracijskim procesima zemalja regije. Kazao je da je taj cilj vrlo ostvariv i realan, pod pretpostavkom individualnog napretka svake zemlje u provođenju nužnih reformi u procesu približavanja standardima Saveza.

Kao temeljne odrednice hrvatske vanjske politike državni tajnik je istaknuo i dobrosusjedske odnose te regionalnu suradnju, dodavši kako je strateški cilj Hrvatske pomoći u stvaranju sigurnog i prosperitetnog susjedstva. Poručio je da Hrvatska zagovara jasnu euroatlantsku budućnost za sve zemlje regije, a posebice perspektivu njihova članstva u NATO-u. Važnim je ocijenio i nastavak politike proširenja Europske unije na zemlje jugoistočne Europe, pri čemu je kazao kako je uspjeh Republike Hrvatske u pristupnom procesu i uspjeh za regiju.

Sastanak Partnerske komisije tematski se bavio i doprinosom zemalja članica Američko-jadranske povelje sigurnosti i stabilnosti Afganistana, kao i partnerstvom NATO-a i Afganistana. Državni tajnik Plenković istaknuo je značajan doprinos Republike Hrvatske u obuci i izgradnji afganistanskih snaga sigurnosti, u što je uključena gotovo polovica hrvatskog vojnog kontingenta u Afganistanu. Sa sugovornicima je raspravio i prijedlog Republike Hrvatske za slanje zajedničkih mentorskih timova u Afganistan.

Prijedlog su podržale sve zemlje članice Povelje, a očekuje se da bi prvi zajednički timovi mogli biti raspoređeni u Afganistan u drugoj polovici 2011. godine.



Priopćenja