- Objavljeno: 10.07.2015.
CF2015: važna uloga malih donatora u razvojnoj suradnji
Treći panel Croatia Foruma pod vodstvom Lare Romano, bivše političke savjetnice visokog civilnog predstavnika u Mazar-e-Sharifu, bio je posvećen temi razvoja kao čvorišta novca, znanja i partnerstva
Treći panel Croatia Foruma pod vodstvom Lare Romano, bivše političke savjetnice visokog civilnog predstavnika u Mazar-e-Sharifu, bio je posvećen temi razvoja kao čvorišta novca, znanja i partnerstva.
Børge Brende, ministar vanjskih poslova Kraljevine Norveške, izrazio je nadu u postizanje globalnog konsenzusa o financiranju razvoja na konferenciji u Adis Abebi. Važnost službene razvojne pomoći u zemljama u razvoju u stalnome je padu zbog jačanja izravnih stranih ulaganja, što je pozitivan trend, no razvojna pomoć dodatno se mora ojačati u pogledu privatnih ulaganja.
Latvijski ministar vanjskih poslova Edgars Rinkevičs pridao je veliku važnost osnaživanju lokalnih institucija, ali i ulozi članstva u euroatlantskim integracijama u jačanju vladavine prava - vojni savezi poput NATO-a ujedno su antikorupcijski instrumenti, kazao je latvijski ministar.
Motivacija malih država za pružanje razvojne pomoći danas postaje samorazumljivom zbog međupovezanosti kriza - Makedonija zaostaje za gospodarskim standardom EU-a, ali joj migrantska kriza nameće potrebu za suradnjom sa zemljama iz kojih izbjeglice pristižu, kazao je makedonski ministar vanjskih poslova Nikola Poposki. Makedonija stoga ulaže u obrazovanje vlastitih studenata u inozemstvu, ali i stranih državljana u Makedoniji, i to iz svojeg vlastitog interesa, odnosno kako bi uspostavila poveznice sa zemljama izvan svojeg neposrednog susjedstva.
Abdoulaye Diop, ministar vanjskih poslova Republike Malija, istaknuo je da je zemljama Sahela potrebna pomoć u jačanju kapaciteta za sprečavanje diverzije razvojne pomoći u sigurnosne ugroze, kao i za sprečavanje ideološke radikalizacije i za osnaživanje lokalnoga gospodarstva. Afrika od predstojećih ciljeva održiva razvoja (SDG) očekuje naglasak na gospodarskoj transformaciji jer se društveni izazovi mogu rješavati jedino reinvestiranjem stečenoga kapitala.
Pozornost međunarodne zajednice nije jamstvo razvoja zemalja u tranziciji, kazao je kosovski ministar vanjskih poslova Hashim Thaçi na upit moderatorice o razlikama između dobrih i loših donatora. Kosovsko iskustvo pokazuje kolike se prilike mogu propustiti pogrešnim usmjeravanjem razvojne pomoći u slučajevima kada procesom upravljaju donatori bez uključenja građana zemlje primateljice. Pomoć se mora pružati organski i u svrhu učinkovitosti treba biti usklađena, kako među donatorima, tako i među primateljima, naglasio je Thaçi.
Litavsko iskustvo iz tranzicijskog razdoblja od koristi je pri primjeni naučenog u suradnji sa zemljama Istočnog partnerstva poput Ukrajine, Gruzije i Moldove, istaknuo je zamjenik ministra vanjskih poslova Republike Litve Neris Germanas. Litva je u sedam godina realizirala više od 200 projekata u Afganistanu u sklopu razvojne suradnje, a litavski ministar izrazio je uvjerenje da bi razvojna zajednica morala poraditi na promicanju takvih primjera dobre prakse i informiranju javnosti o njima.
Choi Jai-chul, zamjenik ministra za klimu, okoliš i globalna pitanja u južnokorejskome ministarstvu vanjskih poslova, naglasio je kako je za pokretanje razvoja Republike Koreje u 20. stoljeću presudno bilo ulaganje u obrazovanje. S druge strane, jačanje djelotvornosti i transparentnosti institucija pratilo je procese društvenog razvoja, što je omogućilo i podizanje razine svijesti o gorućem problemu današnjice - klimatskim promjenama.
Nevoljkost zemalja primateljica razvojne pomoći za nametnute promjene razlog je tome što se međunarodna zajednica počinje okretati konceptu partnerstva, ustvrdila je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. "Ako je proces jednostran, onda nije riječ o suradnji, nego o iskorištavanju", primijetila je ministrica Pusić, dodavši da je nužno promijeniti predodžbu o razvojnoj suradnji kao prilici za korupciju. Većina aktera međunarodne razvojne suradnje pripada krugu manjih ili malih donatora i njihov je značaj nemoguće zanemariti, a goleme društvene promjene mogu se polučiti i skromnim sredstvima, rekla je ministrica i naglasila da su mali donatori u pravilu oprezniji pri dodjeli pomoći i praćenju njezine potrošnje, što dovodi do vrlo konkretnih rezultata.
Moderator:
Lara Romano, bivša politička savjetnica Visokog civilnog predstavnika u Misiji ISAF/RS NATO i koordinatorica projekata Hrvatske razvojne pomoći u Afganistanu, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske
Panelisti:
Børge Brende, ministar vanjskih poslova, Kraljevina Norveška
Edgars Rinkevičs, ministar vanjskih poslova, Republika Latvija
Nikola Poposki, ministar vanjskih poslova, Republika Makedonija
Abdoulaye Diop, ministar vanjskih poslova, Afričke integracije i međunarodna suradnja, Republika Mali
Hashim Thaçi, potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova, Republika Kosovo*
Neris Germanas, zamjenik ministra vanjskih poslova, Republika Litva
Choi Jai Chul, zamjenik ministra za klimu, okoliš i globalne poslove, Ministarstvo vanjskih poslova, Republika Koreja
Vesna Pusić, prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova, Republika Hrvatska