Ministar Grlić Radman na videokonferenciji ministara vanjskih poslova država članica EU-a

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sudjelovao je u ponedjeljak, 19. travnja 2021. godine, na videokonferenciji ministara vanjskih poslova država članica EU-a. Glavne raspravne teme su bile Etiopija i Ukrajina

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sudjelovao je u ponedjeljak, 19. travnja 2021. godine, na videokonferenciji ministara vanjskih poslova država članica EU-a. Glavne raspravne teme su bile Etiopija i Ukrajina.

Ministri su iskazali duboku zabrinutost situacijom u Etiopiji, posebno humanitarnom krizom zločinima i kršenjima ljudskih prava u regiji Tigray te masovnim raseljavanjima stanovništva, uključujući u susjedne države. EU će nastaviti s humanitarnim naporima te se aktivno angažirati u stvaranju okružja za pokretanje političkog procesa te osiguranja istraga zločina i kršenja ljudskih prava. Zbog rizika od prelijevanja krize i posljedica na širu regiju, EU će raditi u suradnji s regionalnim partnerima. Ministar Grlić Radman je istaknuo važnost konstruktivne uloge EU-a u pružanju potpore u cilju smirivanja napetosti između Sudana i Etiopije, kao i prevladavanja nesuglasja između Etiopije, Sudana i Egipta oko pitanja Velike etiopske renesansne brane. U tom je pogledu istaknuo važnost uzimanja u obzir zabrinutosti Egipta, kojemu je Brana ključno političko, gospodarsko, sigurnosno i egzistencijalno pitanje.

O situaciji u Ukrajini, ministri su razgovarali s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova Dmytrom Kulebom, koji im se pridružio putem video-veze. Iskazana je zabrinutost ruskim aktivnostima na ukrajinskoj granici i Krimu te naglašena važnost diplomatskih napora u cilju smirivanja napetosti i de-eskalacije. EU ostaje predana teritorijalnoj cjelovitosti i suverenitetu Ukrajine te provedbi politike nepriznavanja nezakonite aneksije Krima. Ministar Grlić Radman je pohvalio ukrajinske napore u sveobuhvatnoj provedbi reformi i produbljivanju odnosa s EU-om, te istaknuo važnost daljnjih reformskih aktivnosti kako bi se unaprijedila otpornost i prosperitet ukrajinskog društva.

Na sastanku je još bilo riječi o aktualnostima u pogledu iranskog nuklearnog programa, političke situacije u Gruziji, nastavka pogoršanja situacije u Mjanmaru i represije vojne hunte prema građanima, pomoći EU-a u stabilizaciji Mozambika, pozitivnim koracima u političkom procesu u Libiji te pogoršanju gospodarske i humanitarne situacije u Libanonu. Na sastanku je iskazana solidarnost s Češkom u svjetlu češke odluke o protjerivanju 18 djelatnika ruskog Veleposlanstva, povezane s eksplozijama u skladištu oružja u Češkoj 2014. godine.

Budući da se sastanak održao putem videokonferencije, Vijeće je u pisanom postupku usvojilo Zaključke o Indo-Pacifiku, Sahelu te Južnom susjedstvu.



Priopćenja