- Objavljeno: 14.09.2011.
U prostorijama Matice Hrvatske održana je promocija knjige „Ruđer Bošković u službi diplomacije Dubrovačke Republike“
U srijedu, 14. rujna 2011. godine, u prostorijama Matice Hrvatske održana je promocija knjige „Ruđer Bošković u službi diplomacije Dubrovačke Republike“ autora Stjepana Špoljarića, djelatnika Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.
Uz autora, dr.sc. Špoljarića, na predstavljanju knjige uvodno su govorili državni tajnik za politička pitanja u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija dr.sc. Mario Nobilo, ravnatelj Diplomatske akademije Ministarstva dr.sc. Mladen Andrlić, te potpredsjednik Matice hrvatske akademik Ante Stamać, a promociji su, uz druge goste, nazočili i apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj msgr. Mario Roberto Cassari, pomoćni biskup zagrebački msgr. Valentin Pozaić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Zvonko Kusić, predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora Frano Matušić, te veleposlanik Savezne Republike Njemačke u Republici Hrvatskoj dr. Bernd Fischer.Knjiga „Ruđer Bošković u službi diplomacije Dubrovačke Republike“ u dva dvojezična izdanja Diplomatske akademije Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija priređena je i javnosti predstavljena u prigodi 300. obljetnice rođenja znamenitog hrvatskog i svjetskog znanstvenika, Dubrovčanina i isusovca Ruđera Josipa Boškovića. Predgovor knjizi napisao je hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković.
Hrvatski diplomat i znanstvenik Stjepan Špoljarić u ovom je izdanju istražio i predstavio konkretne Boškovićeve zasluge u ostvarivanju, zaštiti i promoviranju vanjskopolitičkih interesa Dubrovačke Republike u kontekstu međunarodnih odnosa druge polovice 18. stoljeća.
Prigodom današnje promocije, spomenut je i međunarodni karakter obljetnice Boškovićeva rođenja, te inicijative hrvatske diplomacije, pokrenute na poticaj i u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, poput organizacije „Boškovićeva dana“ na Papinskom sveučilištu Gregorijana u Rimu, zajedno s postavljanjem spomen-ploče, izložbe u sjedištu UNESCO-a, organizacije koja je također 2011. proglasila „Godinom Ruđera Boškovića“, postavljanja Meštrovićeva spomenika Ruđeru Boškoviću u Milanu, te dodjele ulice Ruđera Boškovića u Parizu.