Državna tajnica mr. sc. Pejčinović Burić predvodila je hrvatsko izaslanstvo na pripremnom sastanku vezanom uz izradu Izvješća Europske komisije o napretku Republike Hrvatske u procesu pristupanja Europskoj uniji

Državna tajnica za europske integracije u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Marija Pejčinović Burić predvodila je hrvatsko izaslanstvo na pripremnom sastanku vezanom uz izradu Izvješća Europske komisije o napretku Republike Hrvatske u procesu pristupanja Europskoj uniji (Progress Report), 3. listopada 2006. godine, u Bruxellesu

Uz državnu tajnicu mr. sc. Pejčinović Burić, hrvatsko izaslanstvo činili su državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja prof. dr. sc. Nikola Ružinski, državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Snježana Bagić, predstavnica Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka, predstavnik Agencije za tržišno natjecanje, te predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Međuresorno hrvatsko izaslanstvo sastalo se s glavnim direktorom u Glavnoj upravi za proširenje Europske komisije Michaelom Leighom, te ostalim predstavnicima Europske komisije. Sastanak je održan u cilju razmjene informacija o ispunjavanju kriterija Republike Hrvatske za punopravno članstvo u Europskoj uniji, a u svrhu izrade Izvješća Europske komisije o napretku Republike Hrvatske u procesu pristupanja Europskoj uniji.

Glavni direktor Leigh izrazio je zadovoljstvo napretkom koji je Republika Hrvatska učinila u ispunjavanju kriterija za punopravno članstvo u Europskoj uniji. Osvrnuo se na ispunjavanje političkih kriterija, te naglasio kako je u području reforme pravosuđa, sprječavanja korupcije i povratka izbjeglica (provedba Sarajevske deklaracije) potrebno učiniti dodatne napore u rješavanju tih pitanja. Hrvatsko izaslanstvo izvijestilo je sugovornike o konkretnim mjerama koje Republika Hrvatska poduzima na tom području, te istaklo kako bilježimo konstantno smanjenje broja zaostalih slučajeva na svim sudovima, kao i bitno smanjenje broja neriješenih katastarskih slučajeva, te gotovo završenu digitalizaciju zemljišnih knjiga. Izvijestili su o uspostavi posebnog odjela u Ministarstvu pravosuđa koji prati provedbu Akcijskog plana za borbu protiv korupcije. Također su predstavili mjere koje Republika Hrvatska poduzima po pitanju rješenja stambenog zbrinjavanja povratnika.

Predstavnici Europske komisije su se osvrnuli na otvorena bilateralna pitanja Republike Hrvatske s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Republikom Slovenijom. Hrvatska strana je ponovila svoju spremnost za suradnju i otvoren dijalog, naglasivši pritom da bilateralna pitanja ne bi trebala usporavati proces pregovora za punopravno članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji.

Predstavnici Europske komisije također su se osvrnuli na provedbu ekonomskih kriterija, te kriterij sposobnosti preuzimanja obveza iz članstva, istaknuvši da se u provedbi ekonomskih kriterija bilježi znatan napredak, kao i u poglavljima ekonomske i monetarne unije, intelektualnog vlasništva, carine te slobodi pružanja usluga i poslovnog nastana. Naglasili su da je potreban dodatan napredak u smislu usklađivanja zakonodavstva u tradicionalno zahtjevnim poglavljima, kao što su tržišno natjecanje, zaštita okoliša, promet, financijske usluge, te da je potrebno ubrzati proces privatizacije.

Državna tajnica mr. sc. Pejčinović Burić zahvalila je predstavnicima Europske komisije na konstruktivnom razgovoru i razmjeni mišljena, te je izrazila uvjerenje u uspješan nastavak suradnje.



Priopćenja