,,EU-pregovori kompleksniji i teži''

Ministar vanjskih poslova Jandroković: ,,EU-pregovori kompleksniji i teži''

Gordan Jandroković u intervjuu ustrajan u uvjerenju da će RH pristupiti EU 2012. godine – ,,Borba protiv korupcije trebala bi postaviti standarde u drugim zemljama''

Pregovori o pristupanju RH kao punopravne članice Europskoj uniji odvijaju se u skladu s ,,očekivanom dinamikom'', izjavio je hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković u razgovoru s Marijanom Miljković iz APA-e. ,,Smatramo realnim da se pregovori mogu okončati 2011. godine tijekom mađarskog predsjedanja EU. Vezano uz ovu godinu,  očekujemo zatvaranje najvećeg dijela preostalih pregovaračkih poglavlja'', mišljenja je ministar. Najtežima smatra poglavlja ,,Tržišno natjecanje'' i ''Pravosuđe'', koja bi mogla biti zatvorena ,,najvjerojatnije sljedeće godine''. Jandroković  je ustrajan u uvjerenju da će RH pristupiti EU 2012. godine.  Od strane EK, a između ostalog i od austrijskog izvjestitelja za Hrvatsku Hannesa Swobode, kao termin je najavljena i 2013. godina. O tome će Jandroković: ,,Cilj je potpisati Pristupni ugovor u prvoj polovici 2011. Nakon toga slijedi postupak ratifikacije u parlamentima država članica. Polazimo od toga da taj proces ne bi trebao trajati duže od godinu dana. To smatram realističnim.''

Tijekom prijašnjih pregovora EU je ,,mnogo naučila''

On sam smatra da su hrvatski pregovori ,,kompleksni i teži nego pregovori prijašnjih zemalja''. ,,Iz jednostavnog razloga: EU je mnogo naučila tijekom protekla dva kruga proširenja i ne želi ponoviti loša iskustva'', kazao je Jandroković. Postoji 35 poglavlja, a pregovara se o 33. Ministar navodi da je riječ je o tome da se zakoni ne samo donesu, već i implementiraju. ,,Radi se o opsežnom procesu od kojeg ne bježimo. Želimo biti 100% spremni za članstvo. Ne samo zbog nas, već i zbog zemalja članica koje ne žele primiti nekoga tko nije spreman''.

Borba protiv korupcije dobila je na zamahu u proteklih godinu i pol dana.  Mnogobrojni politički i gospodarski dužnosnici su uhićeni, istrage se, prema hrvatskom Državnom odvjetništvu, odvijaju punom parom. ,,Vlada i Parlament stvorili su pravni okvir i hrvatskim građanima poslali snažnu poruku da postoji borba protiv korupcije te da u tom smislu nema nedodirljivih. Na taj način Hrvatska ne postavlja samo visoke standarde u regiji, već i šire'', navodi diplomat. Odnosi li se to također i na Austriju?,,To ne želim komentirati''.

Hrvatska vojska ,,nije u raspadu/trošna''

Medijske izvještaje prema kojima je hrvatska vojska u jako lošem stanju (marode= u raspadu, trošan, u propadanju)  Jandroković  je ocijenio kao ,,netočne'' te naveo da je hrvatska vojska ''u potpunosti u stanju'' braniti Hrvatsku od opasnosti. ,,Hrvatska je već godinu i pol dana NATO članica i sve ocjene od strane NATO-a jako su pozitivne. Hrvatska važi za pouzdanog partnera koji također sudjeluje u mnogobrojnim mirovnim misijama''. U razgovoru s APA-om dozvolio je mogućnost da vojska, kao i neki drugi sektori u državi, kao zajedničko imaju tešku financijsku situaciju, što se reflektira i na proračun. ,,No, borbena spremnost nije ugrožena''. Jandrokoviću nije poznat prijedlog bivše hrvatske ministrice obrane Željke Antunović da Austrija preuzme nadzor zračnog prostora. ,,Nije bilo inicijativa po tom pitanju'', izjavio je ministar vanjskih poslova.

Jandroković nije naveo termin kada će biti odlučeno o prodaji neprofitabilnih brodogradilišta, ali je pošao od pretpostavke da će kupci postrojenja ,,voditi uspješnije nego što je to bio slučaj do sada''. Za četiri od šest brodogradilišta postoje tri ponude, jedna od njih od A-Tec-a Mirka Kovatsa. U dogovoru s Europskom komisijom jedno od brodogradilišta, Kraljevica, trebalo bi biti izuzeto iz privatizacijskog vala, tako će Jandroković.