Hrvatska će biti posve spremna prije proljeća

Nakon objavljivanja izvještaja Europske komisije o napretku, u kojemu se govori o postignućima Hrvatske prije pristupa EU-u planiranog za 1. srpnja 2013., nad tom se zemljom nadvila teška sjena Bugarske i Rumunjske.
Kratko nakon objavljivanja izvještaja iz njemačkog su Bundestaga stigli znakovi da Hrvatska nije spremna za ulazak u EU i da se pogreška načinjena s Bugarskom i Rumunjskom ne bi smjela ponoviti. Sumnja u spremnost Hrvatske izražena je i jednom utjecajnom njemačkom dnevnom listu malo prije objavljivanja izvještaja u kojemu se navodi deset zadaća koje ta zemlja mora dovršiti prije 1. srpnja. Sredinom listopada Zagreb je upotrijebio svu svoju diplomatsku snagu da raščisti sumnje u sposobnost Hrvatske za pripremu za članstvo. Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić sastala se prije dva tjedna sa svojim njemačkim kolegom na rubu sastanka Vijeća za vanjske poslove u Luksemburgu. Nakon sastanka Guido Westerwelle kazao je da Njemačka želi da Hrvatska postane članica EU-a, ali da neće biti kompromisa.
Premijer Zoran Milanović iskoristio je sudjelovanje na sastanku Europskoga vijeća 18. i 19. listopada za razgovor s kolegama u EU-u, a predsjednik Josipović radio je na dobrom imidžu svoje zemlje za vrijeme posjeta Francuskoj isti tjedan. Sumnje unatoč tome i dalje postoje. Njemačka je najavila da će ratificirati hrvatski pristupni sporazum nakon proljetnog izvješća Komisije, posljednjeg u nadzornom procesu. No po mišljenju šefice diplomacije Vesne Pusić razlozi za zabrinutost ne postoje, a u službenom njemačkom stavu nema rezerve. U intervjuu za euinside na rubu sastanka ministara vanjskih poslova zapadnog Balkana, Višegradske skupine, Bugarske i Rumunjske u Varšavi 25. listopada ona je rekla da će Hrvatska biti spremna prije proljeća. Podsjetila je da je Komisija od 51 zadaće u proljeće u listopadu navela samo njih deset, i da one pokrivaju samo četiri poglavlja, a ne 33 kao u proljeće.
Jedina prepreka koju Pusić u ovoj fazi vidi jest bankovni prijepor sa Slovenijom. Riječ je o bivšoj Ljubljanskoj banci radi koje su nastali problemi među dvjema zemljama nakon raspada Jugoslavije, a na njihovu rješavanju zajedno rade dva stručnjaka – jedan iz Hrvatske, drugi iz Slovenije. Očekuje se da će oni svojim vladama podastrijeti mišljenje na odobrenje. Hrvatska ministrica vanjskih poslova opet je ponovila da problem banaka treba odvojiti od ratifikacije pristupnog sporazuma. Predvidjela je da će do kraja godine 21 zemlja ratificirati hrvatski sporazum. Dosad ga je ratificiralo 17 zemalja.

Cijeli intervju pogledajte na stranici http://www.euinside.eu/en/news/vesna-pusic-croatia-will-be-completely-ready-before-spring