Vize

Za pregled viznog sustava i osnovne informacije o viznom sustavu koji vrijedi između Republike Hrvatske i drugih država, molimo pogledajte https://mvep.gov.hr/informacije-za-gradjane-244593/konzularne-informacije-22730/vize-22733/pregled-viznog-sustava/22853
 
Vizni režim Republike Hrvatske uređen je sljedećim propisima:  SPORAZUMI O OLAKŠANOM IZDAVANJU VIZA:  
Rok valjanosti navedenih isprava koje se priznaju kao jednakovrijedne hrvatskoj vizi mora pokrivati trajanje tranzita ili boravka na području Hrvatske. 
 
Obavijest za nositelje iskaznice “Residence card of a family member of a Union citizen”: Član obitelji državljana države članice EU ili Europskoga gospodarskoga prostora može putovati bez vize u Hrvatsku ako ima valjanu putovnicu i valjanu iskaznicu naziva  “Residence card of a family member of a Union citizen” te ako putuje u pratnji ili se pridružuje članu obitelji koji je državljanin države članice EU ili EGP. Ako član obitelji državljana države članice EU ili EGP nema takvu iskaznicu, potrebna mu je hrvatska viza, koja će biti izdana u žurnom postupku bez naplate pristojbe.
 
Hrvatska veleposlanstva/konzulati izdaju schengenske vize (A i C) i nacionalne vize (D).
 
Viza A
Zrakoplovno-tranzitna viza (viza A) je odobrenje za tranzit preko međunarodnih tranzitnih područja zračnih luka država članica.
Viza A potrebna je državljanima trećih zemalja navedenima u Prilogu IV. Zakonika o vizama
 
Viza C
Kratkotrajna viza (viza C) je odobrenje za planirani boravak na državnom području država članica u trajanju koje ne prelazi 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.
Izdaje se za jedan, dva ili više ulazaka u svrhu tranzita, turističkog, poslovnog, privatnog ili drugog putovanja.

Zahtjev za schengensku vizu (viza A i viza C)
 
Podnositelj zahtjeva ispunjava propisani obrazac latiničnim pismom i velikim tiskanim slovima te ga vlastoručno potpisuje.

Državljanin treće zemlje koji je upisan u putnu ispravu državljanina treće zemlje koji podnosi zahtjev za vizu, također podnosi zahtjev za vizu na propisanom obrascu.

Zahtjev za maloljetnog državljanina treće zemlje ili državljanina treće zemlje lišenog poslovne sposobnosti podnosi i potpisuje njegov zakonski zastupnik.

Obrazac zahtjeva za schengensku vizu može se otvoriti u PDF obliku (Portable Document Format) i dostupan je na različitim jezicima za ručno ispunjavanje te se može ispuniti i u elektroničkom obliku putem poveznice crovisa.mvep.hr Rok valjanosti ovisi o okolnostima putovanja stranaca u Hrvatsku i ne može biti dulji od pet godina. Na temelju vize stranac ne može raditi na području Hrvatske.
 
Dopušteni broj dana boravka na Schegenskom području može se izračunati pomoću online kalkulatora.

Zahtjev za vizu podnosi se u veleposlanstvu/konzulatu one države članice Schengenskog područja koja je glavno odredište putovanja.

Ako je glavno odredište putovanja Hrvatska, zahtjev se podnosi u nadležnom hrvatskom veleposlanstvu/konzulatu ili viznom centru VFS Globala.

Zahtjev za vizu podnosi se osobno.

Zahtjeve za maloljetnike ili osobe lišene poslovne sposobnosti podnose njihovi zakonski zastupnici.

Zahtjev za vizu C podnosi se najranije šest mjeseci prije početka namjeravanoga putovanja te u pravilu najkasnije 15 kalendarskih dana prije početka namjeravanoga putovanja.

Pomorci koji obavljaju svoje dužnosti mogu podnijeti zahtjev za vizu najranije devet mjeseci prije početka namjeravanoga putovanja.
 
Prigodom podnošenja zahtjeva za vizu, potrebno je predati ispunjeni i potpisani obrazac zahtjeva za vizu, propisanu dokumentaciju i dati otiske prstiju.

Obrazac zahtjeva za vizu C
 
Osnovna dokumentacija uz zahtjev za vizu C
  • Obrazac zahtjeva za vizu, popunjen i potpisan.
  • Putovnica koja ispunjava sljedeće uvjete:
- mora imati najmanje dvije prazne stranice za unošenje vize
- mora biti izdana u posljednjih 10 godina
- rok valjanosti mora biti najmanje tri mjeseca dulji od datuma kada namjeravate napustiti schengensko područje, ili, u slučaju višekratnih putovanja, od datuma kada namjeravate otići prigodom posljednjega putovanja.

Popis putnih isprava što ih Republika Hrvatska priznaje valjanim za prelazak državne granice i unošenje vize  
  • Nedavno snimljena identifikacijska fotografija, u skladu sa standardima ICAO 
  • Pri podnošenju zahtjeva uzimaju se otisci prstiju. Određene kategorije osoba oslobođene su od davanja otisaka prstiju.
  • Putno zdravstveno osiguranje koje pokriva troškove hitne medicinske pomoći i/ili bolničkoga liječenja i povratka u domovinu iz zdravstvenih razloga, ili u slučaju smrti. Osiguranje mora biti valjano na cijelom schengenskom području i obuhvaćati čitavo vrijeme planiranog boravka. Najmanja svota je 30.000 eura.
  • Dokaz o uplaćenoj viznoj pristojbi.
  • Ako se zahtjev podnosi u viznom centru VFS Globala, uplaćuje se i tzv. pristojba za uslugu.
  • Dokumentacija koja se odnosi na svrhu boravka, sredstva za uzdržavanje, sredstvo putovanja i namjeru povratka u matičnu zemlju ili mogućnost ulaska u treću zemlju.
Potpuni popis isprava možete pogledati ispod ovog teksta. Tijekom obrade zahtjeva, od podnositelja se može zatražiti da dostavi dodatne informacije ili isprave ili može biti pozvan na razgovor.
 
Ako se zahtjev podnosi u trećoj zemlji za koju postoji usklađeni Popis popratnih isprava što ih prilažu podnositelji zahtjeva za vizu C, potrebno je pregledati taj Popis kako bi se izbjegao nedostatak isprava pri podnošenju zahtjeva.
 
Pogledajte usklađeni popis popratnih isprava koje podnositelji zahtjeva za vizu C moraju predati u određenim trećim zemljama ili teritorijima:
 
Afganistan Alžir Angola
Argentina Armenija Australija
Azerbajdžan Bangladeš Bjelarus
Bolivija Bosna i Hercegovina Brazil
Čile Egipat Ekvador
Etiopija Filipini Gana
Gruzija Indija Indonezija
Irak Iran Irska
Izrael Jordan Južna Afrika
Južna Koreja Kabo verde Kamerun
Kanada Kazahstan Kenija
Kina Kina – Hong Kong Kina – Makao
Kosovo Kostarika Kuba
Maroko Meksiko Moldova
Mozambik Nigerija Nikaragva
Pakistan Palestina Rusija
Saudijska Arabija Senegal Singapur
Sjedinjene Američke Države Šri Lanka Tajland
Tanzanija Trinidad i Tobago Tunis
Turska Ujedinjena Kraljevina Ujedinjeni Arapski Emirati
Ukrajina Uzbekistan Vijetnam
Zambija    

Viza D

Dugotrajna viza (viza D) je odobrenje za ulazak ako je državljaninu treće zemlje odobren privremeni boravak, odnosno izdana dozvola za boravak i rad, i ako mu je za ulazak u Republiku Hrvatsku potrebna kratkotrajna viza.
 
Izdaje se za jedan ili više ulazaka, s rokom valjanosti do šest mjeseci i s odobrenim trajanjem boravka do 30 dana.
 
Zahtjev za dugotrajnu vizu (viza D) podnosi se prije ulaska u Hrvatsku, u nadležnom veleposlanstvu/konzulatu ili viznom centru VFS Globala.
 
Zahtjev se podnosi osobno.
 
Zahtjeve za maloljetnike ili osobe lišene poslovne sposobnosti podnose njihovi zakonski zastupnici.

Zahtjev za vizu D podnosi se najranije dva mjeseca prije, a najkasnije dva mjeseca nakon početka valjanosti privremenoga boravka ili izdane dozvole za boravak i rad u Republici Hrvatskoj.

Državljanin treće zemlje kojem je izdana dugotrajna viza dužan je u roku od 30 dana od početka valjanosti vize obratiti se nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji radi prijave boravišta i izrade biometrijske dozvole boravka.

Prigodom podnošenja zahtjeva za vizu, potrebno je predati ispunjeni i potpisani obrazac zahtjeva za vizu D, propisanu dokumentaciju i dati otiske prstiju.

Obrazac zahtjeva za vizu D

Dokumentacija uz zahtjev za vizu D
  • Obrazac zahtjeva za vizu, popunjen i vlastoručno potpisan.
  • Putovnica koja ispunjava sljedeće uvjete:
- mora imati najmanje dvije prazne stranice za unošenje vize
- mora biti izdana u posljednjih 10 godina
- rok valjanosti mora biti najmanje tri mjeseca dulji od razdoblja valjanosti privremenog boravka ili dozvole za boravak i rad

Popis putnih isprava što ih Republika Hrvatska priznaje valjanim za prelazak državne granice i unošenje vize 
  • Nedavno snimljena identifikacijska fotografija, u skladu sa standardima ICAO 
  • Pri podnošenju zahtjeva uzimaju se otisci prstiju. Određene kategorije osoba oslobođene su od davanja otisaka prstiju.
  • Putno zdravstveno osiguranje koje pokriva razdoblje boravka od 30 dana u Republici Hrvatskoj, a za pokriće troškova hitne medicinske pomoći i/ili bolničkoga liječenja i povratka u domovinu iz zdravstvenih razloga, ili u slučaju smrti. Osiguranje mora biti valjano na cijelom schengenskom području. Najmanja svota je 30.000 eura.
  • Dokaz o odobrenom privremenom boravku ili izdanoj dozvoli za boravak i rad u Republici Hrvatskoj.
  • Dokaz o sredstvu putovanja.
  • Dokaz o uplaćenoj viznoj pristojbi.
  • Ako se zahtjev podnosi u viznom centru VFS Globala, uplaćuje se i tzv. pristojba za uslugu.
POSTUPAK IZDAVANJA VIZE U REPUBLICI TURSKOJ
Podnošenje zahtjeva za vizu: najranije 3 mjeseca prije početka namjeravanog putovanja. Stranac je dužan pribaviti vizu prije ulaska u Hrvatsku u nadležnom veleposlanstvu/konzulatu (prema mjestu prebivališta). Napominjemo da Generalni konzulat RH u Istanbulu pokriva konzularna područja pokrajina Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Istanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Çanakkale, Balıkesir, Antalya, Bursa, Bilecik, Kütahya, Manisa, Izmir, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla i Burdur, dok je Konzularni odjel Veleposlanstva RH u Ankari nadležan za područja pokrajina Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat i Zonguldak.
Turski državljani, kao i osobe s dozvolom boravka u Turskoj (stranci na privremenom boravku u drugoj državi trebaju dostaviti presliku odobrenog boravka u Turskoj), mogu podnijeti zahtjev za vizu i u jednom od viznih centara VFS Globala  (Istanbul, Ankara, Bursa, Izmir, Antalya i Gaziantep).
Nazočnost podnositelja zahtjeva: stranac osobno podnosi zahtjev za vizu. Iznimno, ako za to postoje opravdani razlozi, stranac ne mora osobno podnijeti zahtjev, ali mora osobno pristupiti na poziv veleposlanstva/konzulata.
Odlučivanje o zahtjevu: o zahtjevu za vizu odlučuje se u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva, a taj rok se može produljiti i do 45 dana, ako za to postoje opravdani razlozi. Ako je zahtjev podnesen u razdoblju kraćem od 15 dana prije namjeravanog putovanja, veleposlanstvo/konzulat ne snosi odgovornost za trajanje postupka odlučivanja o zahtjevu.
ROKOVI ZA ODLUČIVANJE O ZAHTJEVU
Nadležna hrvatska vizna tijela provjeravaju poštuje li podnositelj zahtjeva uvjete ulaska u schengensko područje, predstavlja li opasnost od nezakonite migracije ili opasnost za sigurnost država članica, te namjerava li napustiti područje država članica prije isteka vize koju je zatražio.
Ova provjera zasniva se na priloženim dokumentima i podacima koje podnositelj zahtjeva dostavlja uz zahtjev za vizu.
Važno je dostaviti potpunu dokumentaciju čim se podnese zahtjev za vizu kako bi hrvatska nadležna tijela mogla donijeti odluku što je prije moguće.
Kao opće pravilo, veleposlanstvo/konzulat odlučuje o zahtjevima u roku do 15 kalendarskih dana od datuma podnošenja zahtjeva.
Ovaj se rok može, u pojedinačnim slučajevima, produžiti do 45 dana ako je potrebno detaljnije razmatranje zahtjeva i/ili dodatnih dokumenata.
PRETHODNO SAVJETOVANJE S DRUGIM DRŽAVAMA ČLANICAMA
Neke države članice schengenskog područja dodatno zahtijevaju prethodno savjetovanje za zahtjeve za vizu koje državljani određenih trećih zemalja podnose drugim državama članicama schengenskog područja.
Postupak takvoga savjetovanja može trajati do sedam kalendarskih dana.
Prethodno savjetovanje trenutačno je potrebno za državljane trećih zemalja koje su navedene u Dodatku 16. Priručnika I. Zakoniku o vizama
ŽALBA PROTIV ODLUKE O ODBIJANJU, UKIDANJU ILI PONIŠTENJU VIZE
Obavijesti o postupku podnošenja žalbe dostupne su na sljedećoj poveznici


OSNOVNA DOKUMENTACIJA UZ ZAHTJEV
zahtjev za vizuispunjava se latiničnim pismom, velikim tiskanim slovima, mora biti potpuno ispunjen i vlastoručno potpisan (VAŽNO: zahtjev mora biti potpisan na dva mjesta). 
 
Obrazac zahtjeva može se ispuniti i online na poveznici 
https://crovisa.mvep.hr/default.aspx?langId=hrv
 
valjana putna isprava (rok valjanosti mora biti najmanje 3 mjeseca dulji od roka valjanosti vize, mora biti izdana u posljednjih 10 godina i sadržavati najmanje 2 prazne stranice za unošenje vize)
fotografija u boji (35x45 mm)
dokaz o uplaćenoj viznoj pristojbi  (“bank dekont”)
Podaci o EURO bankovnom računu Veleposlanstva Republike Hrvatske u Ankari: 
Banka:                              DENIZBANK
IBAN broj:                        TR27 0013 4000 0073 5627 0000 06
Broj računa:                    9100-7356270-353
SWIFT kod:                   DENITRIS
Kod poslovnice:                  9100 - KOROĞLU ANKARA ŞUBESİ
Adresa Banke:       DenızBank Koroğlu Ankara Şubesi
Uğur Mumcu Cad. Kemer Sok. No:6/5
Gaziosmanpaşa – Çankaya
Ankara/Turkey
 
Podaci o EURO bankovnom računu Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Istanbulu:
 
Banka:                              TURKIYE IS BANKASI A.S
IBAN broj:                        TR50 0006 4000 0021 0113 3202 27
Broj računa:                    1011 3320227
SWIFT kod:                   ISBKTRIS
Kod poslovnice:                  1011 BEYOGLU
Adresa Banke:       TURKIYE IS BANKASI A.S BEYOGLU SUBESI
34430 BEYOGLU - ISTANBUL-TÜRKİYE
 
dokaz o valjanom putnom zdravstvenom osiguranju – za pokriće troškova koji bi mogli nastati tijekom boravka u Hrvatskoj, zbog hitne medicinske pomoći i/ili hitnog bolničkog liječenja, ili povratka u državu boravka zbog zdravstvenih razloga ili prijevoza u slučaju smrti. Najmanja ugovorena osigurana svota mora biti u vrijednosti od 30.000 EUR.  
 
Podnositelj zahtjeva za vizu za jedan ili dva ulaska prilaže policu odgovarajućeg putnog zdravstvenog osiguranja koje pokriva cijelo razdoblje boravka u Hrvatskoj. Podnositelj zahtjeva za vizu za višekratni ulazak prilaže policu odgovarajućeg putnog zdravstvenog osiguranja koje pokriva razdoblje prvog planiranog boravka u Hrvatskoj. Putno zdravstveno osiguranje sklapa se s osiguravajućim društvom u državi boravka. Ako to nije moguće, treba zatražiti putno zdravstveno osiguranje u drugoj državi. Fizička ili pravna osoba iz Hrvatske, koja poziva podnositelja zahtjeva, može u njegovu korist sklopiti ugovor o putnom zdravstvenom osiguranju s osiguravajućim društvom iz Hrvatske. 
 
dokumentacija kojom se dokazuju:
svrha boravka,
osigurani smještaj,
osigurana sredstva za uzdržavanje tijekom boravka u Hrvatskoj, te za povratak u državu boravišta,
sredstvo putovanja i namjera povratka u državu boravišta, ili mogućnost ulaska u treću zemlju
 
Ako konzularni službenik ocijeni potrebnim može zatražiti i dodatnu dokumentaciju kojom će podnositelj obrazložiti zahtjev.
 
DOKUMENTACIJA KOJOM SE DOKAZUJE SVRHA BORAVKA
 
TURISTIČKI POSJET
Svrhu boravka i smještaj dokazuju:
hotel, hostel, kamp… - potvrda o hotelskoj ili drugoj rezervaciji smještaja, potvrda o uplaćenom turističkom aranžmanu (vaučer), organiziranom turističkom putovanju i dr.
privatni smještaj – rezervacija smještaja kod privatnog iznajmljivača, uz presliku rješenja nadležnog ureda o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga, (rješenje lokalne uprave/obrtnice)
korištenje (vlastite) nekretnine – dokaz o posjedovanju nekretnine (vlasnički list/zemljišno-knjižni izvadak), ugovor o najmu nekretnine; poziv/izjava stranog vlasnika
nautički turizam – potvrda o rezervaciji/uplaćenom vezu u Hrvatskoj, izvadak iz registra brodica, potvrda o uplaćenom charteru
jednodnevni izlet u Hrvatsku (iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine) – potvrda turističke agencije o uplaćenom putovanju; potvrda i iznajmljivanju vozila (Rent a Car), i dr.
 
POSLOVNI POSJET
Prilažu se:
Jamstveno pismo pravne osobe dostavlja se Veleposlanstvu / Konzulatu u izvorniku
Jamstveno pismo pravne osobe ili se pohranjuje u MVEP RH.
 
Jamstveno pismo ispunjava jamac - pravna osoba iz Hrvatske.
 
Uz jamstveno pismo, jamac prilaže dokaz o likvidnosti (bon 1 ili bon 2 ili potvrda trgovačkog suda da nije pokrenut postupak likvidacije i dr.).
 
Jamstveno pismo mora biti ovjereno službenim pečatom i potpisom osobe ovlaštene za zastupanje.
 
Veleposlanstvo/konzulat zadržava izvornik jamstvenog pisma.
 
Podnositelju zahtjeva uručuje se preslika jamstvenog pisma kako bi mogao, na traženje tijela nadležnog za kontrolu državne granice, predočiti dokaz o svrsi boravka u Hrvatskoj.
 
PRIVATNI POSJET (posjet obitelji, prijateljima)
Prilaže se jamstveno pismo fizičke osobe u veleposlanstvu / konzulatu ili se pohranjuje u MVEP RH. Jamac je dužan ovjeriti svoj potpis na jamstvenom pismu kod javnog bilježnika.

Za supružnike, djecu i roditelje hrvatskih državljana: prilaže se vjenčani list ili rodni list
 
Za maloljetnika zakonski zastupnik prilaže: rodni list, ako su roditelji zakonski zastupnici, ili odluku nadležnog tijela o određivanju zakonskog zastupnika. Ako maloljetnik putuje bez pratnje zakonskog zastupnika, potrebno je priložiti ovjerenu suglasnost zakonskog zastupnika koja sadrži osobne podatke o zakonskom zastupniku, svrhu i razdoblje i vrijeme boravka u Hrvatskoj, razdoblje na koje se izdaje suglasnost, i. potpis zakonskog zastupnika.
 
Pohrana jamstvenoga pisma u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova
 
Pravne i fizičke osobe mogu pohraniti izvornik jamstvenoga pisma i u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.

U tom slučaju potrebno je uplatiti propisanu upravnu pristojbu od 18,58 EUR, prema Tarifnom broju 29. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi (NN, broj 156/22):
 
Primatelj: DRŽAVNI PRORAČUN REPUBLIKE HRVATSKE
Broj računa: IBAN HR1210010051863000160
Model: HR64
Poziv na broj: 5002-721-OIB jamca
Opis plaćanja: POHRANA JAMSTVENOG PISMA (tar.br. 29.)
 
Nalog za plaćanje
 
Uz izvornik potpisanog i ovjerenog jamstvenog pisma potrebno je priložiti:
  • dokaz o likvidnosti jamca,
  • dokaz o uplaćenoj upravnoj pristojbi,
  • naznaku u kojem će hrvatskom veleposlanstvu/konzulatu pozvana osoba podnijeti zahtjev za vizu.
Jamstveno pismo može se dostaviti osobno u uredovno radno vrijeme od ponedjeljka do četvrtka od 9 do 11 sati i od 13 do 15 sati te petkom od 9 do 12 sati ili poštom na adresu:

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Uprava za konzularne poslove
Služba za vize
10000 Zagreb
Petretićev trg 2
 
SLUŽBENI POSJET
Stranac koji dolazi u Hrvatsku na poziv hrvatskoga državnoga tijela, radi sudjelovanja na međunarodnom skupu od javnog interesa ili radi sudjelovanja na manifestaciji koja se održava pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora, Predsjednika Republike Hrvatske ili Vlade Republike Hrvatske, prilaže pozivno pismo hrvatskoga državnog tijela, odnosno organizatora međunarodnog skupa ili manifestacije.
 
U pozivnom pismo potrebno je navesti: podatke o strancu: ime i prezime, datum i mjesto rođenja, državljanstvo, broj putne isprave, mjesto izdavanja i rok valjanosti putne isprave,
svrhu dolaska, razdoblje u kojem će stranac boraviti u Hrvatskoj i podatke o smještaju,
podatke o tome tko snosi troškove boravka stranca u Hrvatskoj, ime i prezime, dužnost (položaj, radno mjesto), adresu i broj telefona osobe za kontakt, od koje se mogu dobiti relevantne obavijesti o strancu.
 
KULTURA
Prilaže se jamstveno pismo organizatora kulturnog događaja. U slučaju da je pozivatelj hrvatsko državno tijelo ili je riječ o međunarodnom skupu od javnog interesa ili manifestaciji koja se održava pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora, Predsjednika Republike Hrvatske ili Vlade Republike Hrvatske, prilaže se pozivno pismo hrvatskoga državnog tijela, ili organizatora međunarodnog skupa ili manifestacije.
 
MEĐUNARODNA SPORTSKA DOGAĐANJA
Prilaže se pisani zahtjev organizacije domaćina sportskog natjecanja, nadležnih tijela, nacionalnih sportskih saveza, nacionalnog olimpijskog odbora. Uz podatke o pozvanoj osobi/ama i svrsi i trajanju boravka, zahtjev treba sadržavati ili OIB pravne osobe pozivatelja ili ime, prezime i funkciju osobe koja potpisuje zahtjev.
 
ZDRAVSTVENI RAZLOZI
Prilažu se: medicinski nalazi (ako je primjenjivo), službena isprava zdravstvene ustanove kojom se potvrđuje prihvat osobe i zdravstvena skrb u toj ustanovi, dokaz o uplati liječenja ili dokaz o dostatnim novčanim sredstvima za plaćanje liječenja.
 
VOZAČI KOJI OBAVLJAJU USLUGE MEĐUNARODNOG PRIJEVOZA
Vozači koji obavljaju usluge međunarodnog prijevoza roba i putnika između Turske i država članica u vozilima koja su registrirana u državama članicama ili u Rusiji prilažu pisani zahtjev nacionalnog udruženja/sindikata uz navođenje osobnih podataka te svrhe, trajanja i učestalosti putovanja.

NOVINARI
Potvrda ili drugi dokument koji je izdala strukovna organizacija i koji dokazuje da je predmetna osoba kvalificirani novinar te dokument koji je izdao njegov/njezin poslodavac u kojem se navodi da je svrha putovanja obavljanje novinarskog posla
 
OSTALA DOKUMENTACIJA
 
OSIGURANI SMJEŠTAJ
jamstveno ili pozivno pismo, rezervacija hotela ili potvrda o rezervaciji smještaja kod privatnog iznajmljivača, dokaz o najmu ili vlasništvu nekretnine u Hrvatskoj,
dokaz o vlasništvu ili najmu brodice, jahte, ili potvrda o uplaćenom/rezerviranom charteru itd.
 
SREDSTVA ZA UZDRŽAVANJE TIJEKOM BORAVKA U HRVATSKOJ
novčana sredstva u gotovini, izvadak od mirovine: dokaz o stipendiranju:
sredstva bezgotovinskog plaćanja (putnički čekovi, kreditne kartice i dr.),
bankovni izvod za posljednja 3 mjeseca, odgovarajuća potvrda o stalnim primanjima podnositelja zahtjeva ili osobe koja ga je dužna zakonski uzdržavati,
ovjerena izjava kojom se treća pravna ili fizička osoba-sponzor obvezuje preuzeti troškove uzdržavanja, uz odgovarajući dokaz o solventnosti        
 
Podnositelj zahtjeva prilaže i odgovarajuću potvrdu o svom socijalno-profesionalnom statusu: potvrdu o zaposlenju, potvrdu o školovanju,  izvadak iz trgovačkog registra za obrtnike itd. Za maloljetnike i osobe bez vlastitih sredstava, prilaže se ovjerena potvrda o preuzimanju troškova od roditelja odnosno osobe koja preuzima troškove, s dokazom o socijalno-profesionalnom statusu i dokazom o posjedovanju financijskih sredstava preuzimatelja troškova.

SREDSTVO PUTOVANJA I NAMJERA POVRATKA U ZEMLJU BORAVIŠTA
rezervacija povratne putne karte, prometna i vozačka dozvola (ako se putuje osobnim vozilom), potvrda o zaposlenju (ugovor o radu), školovanju, dokaz o vlasništvu nekretnina, dokaz o obiteljskim vezama u Turskoj i dr.

VIZA U SVRHU TRANZITA
Potrebno je: zahtjev za vizu valjana putna isprava, fotografija u boji (35x45 mm), dokaz o sredstvu putovanja, dokaz o sredstvima za uzdržavanje, putno zdravstveno osiguranje, dokumentacija kojom se dokazuje mogućnost ulaska u zemlju konačnog odredišta (npr. viza)  


VIZNA PRISTOJBA
Naplaćuje se na zahtjev za vizu, u trenutku podnošenja zahtjeva. Vizna se pristojba ne vraća ako je zahtjev za vizu odbijen. Naplaćuju se na zahtjev za izdavanje vize, u trenutku podnošenja zahtjeva.
 
  EUR
pristojba za zrakoplovno-tranzitnu (viza A) i kratkotrajnu vizu (viza C) 80
pristojba za dugotrajnu vizu (viza D) 93
 
 
Od plaćanja pristojbi na zahtjeve za zrakoplovno-tranzitnu (viza A) i kratkotrajnu vizu (viza C) oslobođeni su:
  • članovi uže obitelji hrvatskog državljanina,
  • članovi obitelji državljana država članica EGP-a i Švicarske koji putuju s njima ili im se pridružuju,
  • djeca do navršenih 12 godina,
  • nositelji diplomatskih i službenih putovnica koji putuju službeno
  • učenici, studenti, studenti na poslijediplomskim studijima te nastavnici u njihovoj pratnji koji dolaze u svrhu školovanja, studiranja i stručne izobrazbe,
  • gostujući nastavnici i suradnici na visokim učilištima koji sudjeluju u izvođenju studijskih programa,
  • istraživači, koji dolaze u svrhu istraživanja kako je određeno Preporukom br. 2005/761/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 28. rujna 2005. O olakšanom izdavanju jedinstvenih viza za kratkotrajni boravak od strane država članica za istraživače iz trećih zemalja koji putuju unutar Zajednice u svrhu obavljanja znanstvenog istraživanja,
  • strani istraživači koji se ugošćuju na znanstvenim organizacijama za rad na znanstvenim istraživanjima te koji sudjeluju u izvođenju studijskih programa,
  • predstavnici neprofitnih organizacija u dobi do 25 godina radi sudjelovanja na seminarima, konferencijama, sportskim, kulturnim ili obrazovnim događanjima u organizaciji neprofitnih organizacija.
 Od plaćanja pristojbi na zahtjeve za dugotrajnu vizu (viza D) oslobođeni su:
  • djeca do navršenih 12 godina,
  • državljani trećih zemalja kojima je odobren boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom (supružnik, djeca),
  • državljani trećih zemalja kojima je odobren boravak u svrhu:
    • srednjoškolskog obrazovanja
    • studiranja
    • istraživanja
    • humanitarnog razloga.
DRUGE PRISTOJBE EUR
za pohranu izvornika jamstvenoga pisma fizičke ili pravne osobe u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, po primjerku 18.58  
na žalbu za odluku o odbijanju, poništenju ili ukidanju zrakoplovno-tranzitne (viza A) i kratkotrajne vize (viza C) ili na odluku o odbijanju produljenja i/ili trajanja boravka odobrenog na temelju izdane kratkotrajne vize (viza C) 42,47
na žalbu za odluku o odbijanju, poništenju ili ukidanju dugotrajne vize (viza D) 42,47
 
 
Za državljane iz pojedinih država moguća je niža vizna pristojba, sukladno sporazumima o olakšanom izdavanju viza (npr. Azerbajdžan, Ruska Federacija…).
Ukoliko se zahtjev podnosi putem viznih centara VFS Globala, naplaćuje se dodatna naknada za uslugu za svaki zahtjev. Za cjelokupni popis naknada za usluge u viznim centrima VFS Globala, molimo posjetite stranicu http://www.vfsglobal.com/.
Za popis potrebnih isprava koje se prilažu uz zahtjev u Turskoj, molimo provjerite i provedbenu odluku Europske komisije.
Važne napomene i upozorenja
·         Preduvjet: uplata pristojbe. Svaki se zahtjev obrađuje tek po primitku potvrde o uplati konzularne pristojbe.
·         Zahtjev može biti odbijen. Samo se zahtjevi koji sadrže svu potrebnu dokumentaciju šalju na odobrenje nadležnim tijelima u Hrvatskoj koji donose konačnu odluku. No podnošenje zahtjeva za vizu i sa svim traženim ispravama nije jamstvo da će viza biti izdana.
·         Viza nije jamstvo za ulazak u Hrvatsku. Izdana viza nije jamstvo da će strancu biti odobren ulazak u Hrvatsku. Granična policija može, prilikom svakog prelaska hrvatske granice, zatražiti od stranca predočenje preslike jamstvenog pisma ako je riječ o privatnom ili poslovnom posjetu, koje se zato preporučuje nositi u ručnoj prtljazi, zajedno s dokazom o posjedovanju dostatnih novčanih sredstava.
·         Obavijest o odbijanju vize. Odluka o odbijanju vize i razlozi za takvu odluku dostavljaju se podnositelju zahtjeva na obrascu o odbijanju/poništenju/ukidanju vize.
·        Mogućnost žalbe. Stranac može podnijeti žalbu na odluku o odbijanju vize putem nadležnog veleposlanstva/konzulata Republike Hrvatske u roku 15 dana od dana primitka odluke o odbijanju/poništenju/ukidanju vize. Žalba se predaje na hrvatskom jeziku i pritom se naplaćuje pristojba u iznosu od 42,47 EUR.
·         Nema povrata vizne pristojbe. Povrat vizne pristojbe nije moguć nakon što je zahtjev za vizu zaprimljen u veleposlanstvu.
·         Dodatni uvjeti. Veleposlanstvo može pozvati podnositelja zahtjeva za vizu na dodatni razgovor, zatražiti dostavu dodatne dokumentacije i/ili dostavu ovjerenog prijevoda, kao i nadovjeru dokumentacije.
·         Lažna dokumentacija. Krivotvorenje dokumentacije i služenje njome može biti predmet kaznenoga gonjenja.
Za radno vrijeme Konzularnog odjela Veleposlanstva Republike Hrvatske u Ankari i Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Istanbulu molimo provjerite ovdje. Molimo posjetite stranicu viznih centara VFS Globala za informacije o njihovim uslugama.
 
Obrasci