Upozorenja

Država:

Brazil

01.02.2024.

  • PREPORUČUJE SE OPREZ I DETALJNO INFORMIRANJE PRIJE PUTOVANJA
  • Preporučuje se izbjegavanje graničnih područja sa susjednim državama  (što ne uključuje Nacionalni park Foz do Iguaçu i Nacionalni park Pantanal), neformalnih stambenih naselja (favela) i satelitskih naselja oko Brazilije (Ceilandia, Paranoa) tijekom noći. Preporučuje se izbjegavanje svih velikih okupljanja i političkih skupova.
     
    ULAZAK U BRAZIL
    Za ulazak u zemlju nisu potrebne potvrde o cijepljenju ili testovi na Covid-19.
    U Brazilu postoji opasnost od žute groznice u državama São Paulo, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Espírito Santo, Maranhão, kao i u dijelovima Bahie te Piauí. Stoga se preporuča cijepljenje protiv navedene bolesti za sve međunarodne putnike starije od devet mjeseci koji su posjetili ili žele posjetiti bilo koji dio ovih brazilskih država. Cijepljenje se mora učiniti najmanje 10 dana prije putovanja. Jedna je doza cijepljenja dovoljna za zaštitu tijekom cijelog života. Osim cjepiva, potrebno je razmotriti i druge vrste osobnih zaštitnih mjera, kao što je uporaba dugih rukava i nogavica te korištenje repelenata. Preporučuje se uz sebe imati Međunarodni karton cijepljene osobe.
     
    Hrvatskim državljanima koji planiraju putovanje ukazujemo na učestalost slučajeva virusa Zika, a simptomi virusa zika, koji prenosi komarac iz obitelji Aedes, su povišena temperatura, bolovi u mišićima i zglobovima, glavobolja i kožni osip. Bolest obično traje od 2 do 7 dana i u pravilu prolazi bez težih komplikacija i smrtnih ishoda. Virus zika povezan je s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput spontanih pobačaja, prijevremenih porođaja ili pojave prirođenih malformacija središnjeg živčanog sustava novorođenčadi. Zbog širenja navedenog virusa, trudnicama, ženama koje planiraju trudnoću i osobama s težim kroničnim bolestima preporučuje se odgoda putovanja u sve zemlje u kojima su zabilježeni slučajevi virusa zika. Obratite se svom obiteljskom liječniku ili Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo oko 8 tjedana prije putovanja za savjet i provjerite treba li vam cijepljenje ili neke druge preventivne mjere. Više informacija na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na http://www.hzjz.hr/novosti/infekcija-virusom-zika i Svjetske zdravstvene organizacije http://www.who.int/countries/en.
     
    Slučajevi Denga groznice zabilježeni su u Brazilu, stoga preporučujemo  poduzimanje odgovarajućih mjera protiv uboda komaraca. Svakako prije putovanja ugovorite sveobuhvatno putno i zdravstveno osiguranje.
    VAŽNO: Na nacionalnoj razini u siječnju 2024. godine  je registrirano 217 tisuća oboljelih.  Tri savezne države proglasile su izvanredno stanje, uključivo Federalni distrikt. Prema stručnjacima rizik od nastavka rasta broja slučajeva u narednim mjesecima je realan.
     
    Virus Denga na čovjeka se prenosi ubodom zaražene ženke komarca roda Aedes, a prvenstveno je to azijski tigrasti komarac (Aedes aegypti). Izaziva tešku groznicu, sličnu malariji te je važan uzročnik mortaliteta diljem svijeta. Osim vrućice, simptomi mogu uključivati glavobolju, bolove u mišićima i zglobovima te karakterističan kožni osip. Preporučamo poduzimanje odgovarajućih mjera protiv uboda komaraca.

    Više informacija na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: http://www.hzjz.hr/novosti/preventivne-zastitne-mjere-od-infekcija-virusima-koje-prenose-komarci-kao-sto-su-virus-zapadnog-nila-denga-virus-i-sl/.

    Pored već navedenih bolesti, brazilski državni laboratorij (Ezequiel Dias Foundation) objavio je temeljem laboratorijskih nalaza i pojavu hantavirus, leptospirosis, malaria, Rocky Mountain spotted fever, and viral hepatitis (A, B, C, D, and E).

    U Brazilu se vrlo često i bez upozorenja održavaju prosvjedi koji mogu postati nasilni te se često bilježe i slučajevi kriminala. Prosvjednici su 8. siječnja 2023. upali u zgrade brazilskog Kongresa, Vrhovnog suda i predsjedničke palače u Brasiliji. Postoji stalni rizik od daljnjih prosvjeda diljem zemlje i blokada prometnica. Budite osobito pažljivi i izbjegavajte sva velika okupljanja, političke skupove i događaje na kojima se okupljaju građani kako bi prosvjedovali. Štrajkovi su također relativno česti te utječu na prijevoz i sigurnost, ali se odvijaju u relativno kratkom roku. Preporuča se praćenje lokalnih medija i uputa lokalnih vlasti.

    Razine kriminala i nasilja su visoke, posebice u većim gradovima. Trebali bi biti posebno oprezni prije i tijekom festivala, uličnih slavlja i tijekom karnevala. Prijevare s bankovnim karticama su česta pojava. Trgovina drogom je raširena u Brazilu, a za posjedovanje ili trgovinu drogom izriču se stroge zatvorske kazne. Također, preporuča se izbjegavanje korištenja javnog prijevoza i svakako je nužno izbjegavati kretanje noću. U slučaju noćnih izlazaka, naročito u Rio de Janeiru, preporuča se kretanje u grupama. Izbjegavajte nošenje nakita te skupih satova i elektroničkih uređaja.

    Propisani su dodatni uvjeti za svu djecu do 18 godina starosti koje ulaze ili prolaze kroz Brazil bez roditelja ili skrbnika ili koji putuju samo s jednim roditeljem.

    Kontaktirajte  Veleposlanstvo Brazila u Zagrebu za detaljne informacije i savjete (Trg Drage Iblera 10/8 kat, (Galleria Business Center); Tel: +385 1 40 02 250; E-mail: secretaria.zagreb@itamaraty.gov.br; administ.zagreb@itamaraty.gov.br; Email: consular.zagreb@itamaraty.gov.br).

    OSNOVNA KONZULARNA INFORMACIJA
    Hrvatskim državljanima za turistički boravak u Brazilu do 90 dana ne treba viza. Prije putovanja provjerite valjanost putovnice koja mora vrijediti još najmanje 6 mjeseci od planiranog datuma povratka. Pri ulasku u zemlju morate proći kontrolu savezne policije (brazilsko imigracijsko tijelo) o svrsi posjeta te morate moći dokazati da imate dovoljno sredstava za boravak u Brazilu i predočiti podatke o smještaju i dokaz o povratku u Hrvatsku ili nastavak putovanja. Provjerite je li u vašoj putovnici otisnut pečat - ako nije, možete biti kažnjeni pri odlasku iz Brazila. Sačuvajte i imigracijsku karticu jer će vam također biti potrebna pri odlasku. Preporuča se nositi neki oblik identifikacije sa sobom cijelo vrijeme boravka u Brazilu. Izradite preslike osobnih dokumenata, a njihove skenirane verzije pohranite u elektroničkom obliku kako bi vam preslike bile lako dostupne i u slučaju krađe olakšale identifikaciju u diplomatskom predstavništvu. U slučaju krađe potrebno je istu prvo prijaviti u najbližoj lokalnoj policijskoj postaji.

    DODATNE OBAVIJESTI
    Obratite se svom liječniku ili Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo oko 8 tjedana prije putovanja za savjet i provjerite treba li vam cijepljenje ili neke druge preventivne mjere. Strani državljani imaju pravo na hitni medicinski tretman u brazilskim javnim bolnicama, ali su javne bolnice u Brazilu, a posebno u većim gradovima, često pretrpane i ne dovoljno stručne te su većina bez osnovnih medicinskih potrepština. Privatne pak bolnice ne prihvaćaju pacijente bez dokaza o zdravstvenom osiguranju ili sredstvima dostatnim za plaćanje troškova liječenja stoga preporučamo sveobuhvatno putno i zdravstveno osiguranje. Budite oprezni kada koristite javni prijevoz, posebno za vrijeme gužve jer je sitni kriminal uobičajen. Podzemna željeznica u Rio de Janeiru i São Paulu sigurnija je od autobusnog prijevoza - bilo je incidenata otmice i pljačke turističkih autobusa u posljednjih nekoliko godina. Koristite samo ovlaštene taksije koji se mogu naći na mnogim taksi stajalištima u brazilskim gradovima.

    Brazil ima visoku stopu prometnih nezgoda na cestama.

    U mnogim ruralnim područjima kvaliteta cesta, osim glavnih prometnica, je vrlo loša, a standardi vožnje, pogotovo vozača teretnih vozila i autobusa, je niska. Iz sigurnosnih razloga preporuča se izbjegavati putovati automobilom. Ukoliko se ipak odlučite na putovanje automobilom savjetujemo da se obavezno držite glavnih cesta, jer praksa ukazuje da GPS, iako skraćuje put, to čini kroz nepristupačna, brdovita i močvarna područja koja su izrazito opasna zbog mogućih napada bandi, odnosno napada krokodila i ostalih divljih životinja. Brazil ima politiku nulte tolerancije na vožnju pod utjecajem alkohola - kazne se kreću od visokih novčanih do kazne zatvorom do 3 godine;
    Prilikom prijevoza taksijem potrebno je koristiti samo ovlaštene prijevoznike. Uvijek koristite međunarodno priznate nacionalne zračne prijevoznike. Ostavite dosta vremena za put do zračne luke jer je promet u glavnim gradovima, posebno São Paulu i Rio de Janeiru, vrlo gust.

    Budite oprezni kad su u pitanju sigurnosne procedure na brodovima jer brodske nesreće na rijeci Amazoni nisu rijetkost. Plivanje također može biti opasno - jake struje i morski psi mogu biti opasni na nekim plažama, pa preporučujemo da pratite lokalne upute prije kupanja.
    Trgovina drogom je raširena u Brazilu, a za posjedovanje ili trgovinu drogom izriču se stroge i dugotrajne zatvorske kazne. Nema zakona protiv homoseksualnosti u Brazilu koji ima tradiciju tolerancije, ali su u posljednjih nekoliko godina zabilježeni napadi na istospolne parove. Od svibnja 2011. godine, brazilski zakon priznaje istospolne zajednice i daje takvim zajednicama jednaka prava.

    OPĆA UPOZORENJA
    Stopa kriminala je visoka i često uključuje vatreno ili drugo oružje, stoga se preporuča biti na oprezu i izbjegavati nositi skupocjeni nakit, satove i odjeću te velike sume novca. Preporučljivo je biti na oprezu i ne isticati mobilne telefone i fotoaparate te pohraniti svoju putovnicu i dragocjenosti na sigurno mjesto. Sa sobom sve vrijeme nosite još jedan dokument s fotografijom. Ukoliko budete žrtva napada, budite spremni predati sve dragocjenosti - nemojte se pokušavati oduprijeti napadačima jer oni mogu biti naoružani, pod utjecajem droga i opasni.
    Krađe iz automobila su česte. Kada se približavate vašem automobilu, budite spremni odmah ga otključati i ući. Tijekom vožnje držite vrata zaključana i prozore zatvorenima, a osobito pazite na semaforima. Izbjegavajte napuštena ili slabo osvijetljena mjesta. Opasnost je manja izvan gradova, ali incidenti se događaju i na destinacijama za odmor koje djeluju relativno sigurno.

    Seksualni prijestupi protiv turista su rijetki, ali bilo je napada na žene i muškarce. Neki su uključivali korištenje tzv. date rape droge, stoga svoje piće kupite sami i držite ga na oku.

    Pljačke na bankomatima su sve učestalije, a prijevare s kreditnim karticama također. Nosite svoju karticu sa sobom u svakom trenutku i ne koristite bankomat ako primijetite nešto sumnjivo.

    Visoka razina siromaštva i vrlo visoke razine nasilnog kriminala prisutne su u siromašnim dijelovima gradova (favele) koje postoje u svim većim brazilskim gradovima. Sve su favele nepredvidivo opasna područja i nisu turistička atrakcija stoga savjetujemo da ih ne posjećujete čak ni ako su posjeti organizirani od strane turističke agencije.

    Kišna sezona traje od studenog do ožujka u južnim i jugoistočnim dijelovima Brazila, te od travnja do srpnja na sjeveroistoku zemlje. Obilne kiše često znaju poremetiti infrastrukturu, posebno u ruralnim područjima. Poplave i klizišta, osobito u siromašnijim gradskim područjima, uobičajene su za vrijeme jakih kiša. Pratite lokalne medije i slijedite upute koje ste dobili od lokalnih vlasti.

    NAPUŠTANJE ODREĐENOG PODRUČJA ILI DRŽAVE (EVAKUACIJA)
    U slučaju potrebe napuštanja zemlje, obratite se Veleposlanstvu RH u Braziliji.

NADLEŽNI DKP RH:

Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Saveznoj Republici Brazil
(Pokriva Republiku Kolumbiju, Bolivarijanska Republiku Venezuelu i Republiku Trinidad i Tobago)

Telefon: 0055 61 3248 0610

Fax: 0055 61 3248 1708

Adresa:

SHIS QI 09 Conjunto 11
Casa 3
CEP 71625-110 Brasilia-DF
BRAZIL

Email: croemb.brasilia@mvep.hr

Web: https://mvep.gov.hr/br


Odluka o putovanju u inozemstvo u području je osobne odgovornosti svakog pojedinca. Preporuke za putovanja kao i upozorenja pri putovanjima u inozemstvo objavljena na javnim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske savjetodavne su naravi. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova ne snosi odgovornost za eventualnu štetu koja nastane hrvatskim državljanima prilikom putovanja u inozemstvo. Zbog učestalih promjena okolnosti kao i uvjeta ulaska ili boravka u drugim državama preporučuje se, prije putovanja, kontaktirati veleposlanstvo odnosno konzularni ured države odredišta.
 

SAVJETI ZA SIGURNIJE PUTOVANJE:

  1. Provjeriti kakvo je sigurnosno stanje u zemlji u koju putujete (stranice ministarstva).
  2. Provjerite je li potrebna viza za državu u koju putujete i koji je postupak izdavanja. Hrvatski državljani koji privremeno ili stalno borave i rade izvan Republike Hrvatske, vize za treće zemlje mogu ishoditi u nadležnim veleposlanstvima trećih zemalja za koju traže vizu prema mjestu privremenog ili stalnog boravka u inozemstvu. Prije podnošenja zahtjeva za vizu, nužno je prikupiti obavijesti o samom postupku podnošenja zahtjeva za vizu, s ciljem osiguravanja visokog stupanja vjerojatnosti izdavanja vize od strane nadležnog tijela treće zemlje za koju se traži viza.
  3. Provjeriti valjanost putovnice (u pojedine države hrvatski državljani mogu putovati s valjanom osobnom iskaznicom, međutim pojedine države zahtijevaju da putovnica vrijedi još 3 - 6 mjeseci nakon ulaska. Preporučujemo da fotokopirate putovnicu / osobnu iskaznicu. Fotokopija će olakšati i ubrzati izradu putnog lista u slučaju gubitka ili krađe putovnice.
  4. Provjerite koje je hrvatsko veleposlanstvo nadležno za državu u koju putujete (ispišite adresu i brojeve telefona).
  5. Provjerite informacije o sigurnosti zračnog prometa na  https://ec.europa.eu/transport/modes/air/safety/air-ban_en  i http://www.iata.org/whatwedo/safety/pages/index.aspx
  6. Prikupite obavijesti o uvjetima zdravstvenog osiguranja tijekom boravka u inozemstvu na stranicama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO,  www.hzzo.hr).
  7. Zdravstveni rizici i cijepljenje - napominjemo kako informacije vezane uz koronavirus COVID možete pratiti i na web stranici https://civilna-zastita.gov.hr/
    kao i na društvenim mrežama https://twitter.com/RavnateljstvoCZ
    https://www.facebook.com/Ravnateljstvo-civilne-za%C5%A1tite-MUP-RH-112341947028373/
    - preporučujemo da se zbog bolesti uzrokovane virusom COVID 19, ptičje gripe, virusa gripe A (H1N1), SARS-a, ebole, malarije, virusnog meningitisa te ostalih sličnih bolesti prije putovanja detaljnije informirate na web stranicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, www.who.int), a na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/) informirajte se o mogućnostima cijepljenja prije odlaska u inozemstvo.
  8. Provjerite koje su valute sredstvo plaćanja u pojedinim zemljama, je li moguće plaćanje kreditnom karticom te koliki vam je minimalni iznos novca potreban za boravak.
  9. O putovanju obavijestite rođake i prijatelje, a korisno je ostaviti i kontakte osobe (član obitelji, prijatelj,..) u Hrvatskoj kojoj se možemo obratiti u slučaju potrebe. U slučaju da putujete u daleke države i sigurnosno rizična područja, možete dostaviti i plan puta na: konzularni.poslovi@mvep.hr kako bi Vas djelatnici Veleposlanstva mogli kontaktirati u slučaju potrebe, preporučujemo da navedete:
    • Ime i prezime, broj mobitela ili telefona na kojem ćete biti dostupni tijekom boravka u inozemstvu.
    • Informaciju putujete li preko turističke agencije, u vlastitoj organizaciji ili na neki treći način.
    • Mjesto i vrijeme boravka.
    • Hotel ili neki drugi smještaj u kojem ćete boraviti.
    • Neku drugu informaciju za koju smatrate da bi mogla biti od koristi našim djelatnicima u slučaju potrebe pružanja konzularne pomoći.
  10. Poštujte zakone i običaje zemlje u koju putujete, a prilikom boravka u islamskim državama poštujte lokalne običaje odijevanja i ponašanja. Napominjemo kako su u pojedinim državama na snazi zakoni koji predviđaju dugogodišnju kaznu zatvora i smrtnu kaznu za posjedovanje narkotika i drugih zabranjenih supstancija.
  11. Pazite na sebe i vodite računa o vlastitoj sigurnosti.

KORISNO JE ZNATI:

Hrvatski državljani, osim s valjanom putovnicom, mogu ulaziti i s valjanom osobnom iskaznicom (izdanom nakon 1. siječnja 2003.) u sve države članice Europske unije, Europskoga gospodarskoga prostora i Švicarsku te u Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Moldovu i Srbiju.

Za putovanja u ostale države potrebno je imati valjanu putovnicu te provjeriti je li za ulazak u određenu državu potrebna i viza (detaljne informacije možete pronaći u izborniku na vrhu stranice ili se možete obratiti na vize@mvep.hr). 

OPĆE NAPOMENE:

Opasnost od terorizma je globalna. Dosadašnji teroristički napadi bili su izvedeni na mjestima na kojima se okuplja veći broj ljudi (zračne luke i željezničke postaje, turistička središta, vjerska okupljališta, tržnice…) i u njima je bilo mnogo civilnih žrtava. Savjetujemo da prije putovanja potražite informacije o trenutnoj situaciji u zemlji u koju putujete iz svih dostupnih izvora.

O svim sumnjivim pojavama (prtljaga bez nadzora na kolodvoru, u zračnoj luci, sumnjivo ponašanje i sl.) obavijestite policiju. 

EVIDENCIJA PRELASKA DRŽAVNE GRANICE DRUGE DRŽAVE:

Prilikom ulaska na područje druge države, može postojati obveza evidentiranja ulaska od strane nadležnih tijela za obavljanje granične kontrole – u putnu ispravu unosi se ulazni štambilj, s naznakom graničnoga prijelaza i datuma ulaska. Propuštanje evidentiranja ulaska može za posljedicu imati visoke novčane kazne i zabrane ulaska na područje pojedine države.

POSEBNA PREPORUKA:

Hrvatskim državljanima koji planiraju putovanje na područje Kariba, Južne, Srednje i Sjeverne Amerike te na ostale kontinente, ukazujemo na porast zabilježenih slučajeva virusa Zika. Prema podacima Europskog centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti, Zika virus je zabilježen dosada u više od šezdeset zemalja i područja na nekoliko kontinenata, a zabilježeni su i slučajevi lokalnog prijenosa na Floridi (na području Miami-Dade i Broward), SAD. Virus Zika prenosi komarac iz obitelji Aedes, a važno je napomenuti da se virus Zika ne prenosi zrakom (kašljanje, kihanje i sl.) ili uobičajenim kontaktima (rukovanje, zagrljaj, poljubac, zajedničkim predmetima i sl.). U većini slučajeva, 60 do 80%, osobe zaražene Zika virusom nemaju nikakve simptome bolesti. Samo manji broj zaraženih ima nespecifične simptome i to najčešće: povišenu temperaturu, osip, bolove u mišićima i zglobovima, konjunktivitis (upala sluznice oka – „crvene oči“) i glavobolju. Bolest obično traje 2 do 7 dana i u pravilu prolazi spontano bez težih komplikacija i smrtnih ishoda. Liječenje je simptomatsko i sastoji se od nadoknade tekućine, te primjene lijekova za sniženje temperature, smanjenje bolova, odnosno ublažavanje svrbeža koji prati osip. Znanstveno je dokazana povezanost Zika virusne bolesti tijekom prvog i drugog trimestra trudnoće s povećanim rizikom neželjenih ishoda trudnoća poput pojave malformacija središnjeg živčanog sustava novorođenčadi (kao što su mikrocefalije), spontanih pobačaja ili prijevremenih porođaja kod žena koje su tijekom trudnoće bile zaražene virusom Zika. Virusnu infekciju Zika treba smatrati rizikom tijekom cijelog razdoblja trudnoće. Prije odluke i odlaska u rizična područja,  preporučuju se prethodne konzultacije s liječnikom te pravovremeno i sveobuhvatno informiranje, naročito ako se radi o trudnicama ili ženama koje planiraju skoru trudnoću i osobama s težim kroničnim bolestima (kao npr. poremećaj imunološkog sustava i dr.). Trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću preporučuje se odgoda puta, ako on nije nužan. Ako odgoda puta nije moguća, važno je tijekom cijelog boravka, strogo provoditi mjere osobne zaštite od uboda komaraca: upotrebljavati repelente, nositi odjeću dugih rukava i nogavica, boraviti u klimatiziranim prostorima ili koristiti zaštitne mreže. Komarci koji prenose virus Zika aktivni su cijeli dan, a naročito od izlaska do zalaska sunca. Hrvatskim državljanima koji borave u navedenim područjima preporučuje se pridržavanje pojačanih mjera opreza i primjena mjera zaštite od uboda komaraca. Za više informacija o virusu Zika i prevenciji, preporučujemo konzultirati Hrvatski zavod za javno zdravstvo (http://www.hzjz.hr/novosti/infekcija-virusom-zika/).