Vlade Republike Bugarske, Republike Mađarske i Republike Hrvatske dogovorile objaviti sljedeću izjavu u svezi njihovih predstojećih nacionalnih odluka o priznanju Kosova


Zajednička izjava Vlada Bugarske, Mađarske i Hrvatske

Vlade Bugarske i Mađarske kao država članica EU, Vlada Hrvatske kao države kandidatkinje u procesu pregovora za pristupanje EU, sve tri države susjedne Srbiji, dogovorile su se objaviti sljedeću izjavu u svezi njihovih predstojećih nacionalnih odluka o priznanju Kosova:

  • Deklaracija o neovisnosti Kosova uslijedila je nakon što su propali svi napori međunarodne zajednice u iznalaženju dogovornog rješenja između Beograda i Prištine o statusu Kosova. U tim okolnostima, promjena neodrživog statusa quo bila je neizbježna. Kosovo je slučaj sui generis proizašao iz jedinstvenih okolnosti raspada bivše Jugoslavije, kao i kontinuiranog razdoblja nazočnosti međunarodne administracije.
  • Tri države pridaju izniman značaj najvećem stupnju stabilnosti u Jugoistočnoj Europi i jasnoj europskoj perspektivi za sve države regije.
  • Institucije Kosova obvezale su se, između ostalog usvajanjem relevantnog zakonodavstva, na punu implementaciju načela i rješenja predviđenih u Sveobuhvatnom prijedlogu Posebnog izaslanika Glavnog tajnika UN-a (Ahtisaarijevom planu) o rješavanju statusa Kosova. Također su izrazile spremnost prihvatiti međunarodnu nazočnost na Kosovu u skladu s Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti UN-a.
  • Odluka o priznanju Kosova zasniva se na sveobuhvatnoj prosudbi te na zaključcima usvojenim od strane Vijeća za opće poslove i vanjske odnose EU od 12. veljače 2007. i 18. veljače 2008. godine, kao i Europskog vijeća od 14. prosinca 2007. godine.
  • Tri države će nastaviti podupirati aktivnu opredijeljenost EU i NATO-a stabilnosti i izgradnji demokracije na Kosovu. Institucije Kosova trebaju pružiti jamstva za multietničku državu, temeljenu na načelima demokracije, vladavine prava, osiguravanja širokih prava za Srbe i ostale zajednice, uključujući njihovo djelotvorno sudjelovanje u svim institucijama. Ovaj proces će biti nadgledan od strane međunarodne zajednice.
  • Tri države izražavaju svoj interes za razvijanjem veza s takvom Srbijom koja održava dobre odnose sa susjedima, ostvaruje gospodarski rast i zadržava svoju europsku orijentiranost.
  • Tri države vjeruju da su europske integracije jedina čvrsta i održiva platforma za gospodarski razvoj, društveni napredak i prosperitet svih država regije, uključujući Srbiju.
  • Tri države podržavaju daljnje jačanje veza između Srbije i Europske unije. Od početka su se zalagale za pojednostavljenje viznog režima, a kasnije i potaknule otvaranje pregovora o liberalizaciji viznog režima sa Srbijom, koji će dovesti do daljnjih olakšica prilikom putovanja njezinih građana. U duhu Solunske agende, koja potvrđuje da budućnost zemalja regije leži u Europskoj uniji, zalažu se za što je moguće ranije potpisivanje Ugovora o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i Europske unije, kako bi Srbija mogla s vremenom postati država kandidatkinja, a kasnije i punopravna članica Europske unije, koristeći raspoloživu europsku pomoć tijekom cijelog procesa.
  • Tri države očekuju nastavak razvoja dobrosusjedskih odnosa sa Srbijom i jačanje tradicionalnih veza s njezinim narodom.

 

Objavljeno na hrvatskom, bugarskom i mađarskom jeziku. Jezik originalnog dokumenta: engleski.



Priopćenja