U Zagrebu održane političke konzultacije izaslanstava Republike Hrvatske i Narodne Republike Kine

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović primila je danas, 20. lipnja 2005., u službeni posjet zamjenika ministra vanjskih poslova Narodne Republike Kine, Zhang Yesui-a, u okviru političkih konzultacija između ministarstava vanjskih poslova dviju zemalja

Hrvatsko izaslanstvo na političkim konzultacijama predvodio je državni državni tajnik Hido Biščević a kinesko izaslanstvo predvodio je zamjenik ministra vanjskih poslova, Zhang Yesui. Tijekom susreta kineskog izaslanstva s ministricom vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolindom Grabar-Kitarović obje strane su istaknule zadovoljstvo visokom razinom bilateralnih odnosa te su se osvrnule na nedavni službeni posjet predsjednika Vlade Republike Hrvatske dr. Ive Sanadera Narodnoj Republici Kini koje su obje strane ocijenile izuzetno uspješnim.

Izraženo je zadovoljstvo visokom razinom bilateralnih odnosa kao i činjenicom da između Republike Hrvatske i Narodne Republike Kine nema otvorenih pitanja. Republika Hrvatska je potvrdila kako podupire politiku jedne Kine, dok je Narodna Republika Kina pružila podršku Republici Hrvatskoj na njezinu putu ka Europskoj uniji, držeći da će time doći i do podizanja razine bilateralnih odnosa, budući Kina ima vrlo dobre bilateralne odnose sa Europskom unijom.

Obje strane su se složile kako bilateralne odnose treba i dalje unaprjeđivati, posebice na gospodarskom, tehnološkom, kulturnom, obrazovnom i znanstvenom planu. Državni tajnik Biščević ukratko je upoznao kinesku stranu s dosadašnjim aktivnostima Republike Hrvatske u pogledu približavanja euro-atlantskim integracijama, kao i s odnosima Republike Hrvatske i ostalih država regije. Obje strane su suglasne kako se u pogledu nekih od otvorenih pitanja u jugoistočnoj Europi (npr. problem Kosova) treba postići političko rješenje u sklopu aktivnosti Kontaktne skupine i Ujedinjenih naroda te u interesu stabilnosti jugoistočne Europe. U pogledu reforme Ujedinjenih naroda obje strane su suglasne kako je reforma nužna budući da postojeći sustav i mehanizmi djelovanja Ujedinjenih naroda ne odgovaraju aktualnom stanju u svijetu. Državni tajnik Biščević je istaknuo kako predstojeća reforma Ujedinjenih naroda, posebice Vijeća sigurnosti, mora voditi uspostavi ravnopravnosti međunarodnih odnosa, demokratičnosti kao i efikasnosti samog sustava Ujedinjenih naroda, stoga pitanju reforme treba pristupiti odmjereno i uravnoteženo.

Tijekom konzultacija govorilo se i o aktualnom stanju u Iraku, Iranu, Sjevernoj Koreji te o drugim pitanjima čije rješavanje zahtijeva angažiranje cjelokupne međunarodne zajednice, kao što su borba protiv terorizma i organiziranog kriminala.




Priopćenja