U Splitu završila konferencija NATO-a

Završila je redovita godišnja Konferencija NATO-a posvećena raspravi o sprječavanju širenja oružja masovnog uništenja (nuklearnog, kemijskog i biološkog), razoružanju...

Završila je redovita godišnja Konferencija NATO-a posvećena raspravi o sprječavanju širenja oružja masovnog uništenja (nuklearnog, kemijskog i biološkog), razoružanju  i kontroli naoružanja. Konferencija, koja je održana 6. i 7. svibnja u Splitu, okupila je više od stotinu sudionika iz pedeset zemalja, kao i velik broj predstavnika međunarodnih organizacija koji su govorili o aktualnim sigurnosnim pitanjima i izazovima. Prije svega, o procesu globalnog razoružanja koji se odvija uz pomoć UN-a, o sjevernokorejskom balističkom programu i sigurnosnoj situaciji na Korejskom poluotoku. Bilo je riječi i o, još uvijek ne potvrđenom, korištenju kemijskog oružja u Siriji te nedostatku napretka u pregovorima o Bliskom istoku kao zoni bez nuklearnog oružja.

Između ostalih, na konferenciji su sudjelovali posebna predstavnica glavnog tajnika UN-a za pitanja razoružanja Angela Kanea, posebni izvjestitelj EU-a za pitanja neširenja i razoružanja Jacek Bylica, finski podtajnik u Ministarstvu vanjskih poslova i posrednik u pregovorima o Bliskom istoku kao zoni bez nuklearnog oružja Jaakko Laajava, te pomoćnik američkog državnog tajnika Thomas Countryman.

Prisutnost velikog broja sudionika iz zemalja partnera NATO-a, poput Alžira, Egipta, Kuvajta, Pakistana, Indije, Izraela, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Omana, doprinijela je raspravi, poput onoj o učinkovitosti UN-a na području razoružanja, kao i o američkoj ulozi na području Bliskog istoka i pitanjem budućnosti te regije kao zone bez nuklearnog naoružanja što je cilj koji si je međunarodna zajednica postavila još 1995. godine.

Na konferenciji se moglo čuti kako je nedostatak povjerenja između zainteresiranih strana kao i nespremnost nekih zemalja za poduzimanje odlučnih, ali nepopularnih koraka, kao i preuzimanje odgovornosti za iste, uzrok zastoja u mnogim procesima na Bliskom istoku, posebno onom povezanom za razoružanje. Ukazano je na potrebu povratka pregovorima koji bi u prvom redu doveli do uspostave povjerenja, a potom i postizanja dogovora.

Konferencija u Splitu bila je deveta po redu, a prethodne su održane u Rimu (2004.), Sofiji (2005.), Vilniusu (2007.), Berlinu (2008.), Varšavi (2009.), Pragu (2010.), Bergenu (2011) i Budimpešti (2012.).

 

Ured glasnogovornika



Priopćenja