Skup u Berlinu: Prva Konferencija o zapadnom Balkanu

(Hina) - Sudionice Konferencije o zapadnom Balkanu u četvrtak su nakon sastanka u Berlinu u zajedničkoj izjavi istaknuli potrebu jačanja suradnje u regiji u sljedeće četiri godine...

(Hina) - Sudionice Konferencije o zapadnom Balkanu u četvrtak su nakon sastanka u Berlinu u zajedničkoj izjavi istaknuli potrebu jačanja suradnje u regiji u sljedeće četiri godine kako bi te zemlje što prije ispunila zahtjeve koje pred njih postavlja članstvo u Europskoj uniji.

"Mi smo se složili s tim da današnja konferencija bude početak jednog četvorogodišnjeg razdoblja u kojem će se činiti pojačani napori kako bi se postigli napreci u reformskim procesima“, stoji u zajedničkoj izjavi Konferencije o zapadnom Balkanu. Isto tako je odlučeno da se konferencija održava sljedeće četiri godine. Godine 2015. domaćin će biti Austrija, a zatim Francuska. Njemačka vlada je ovom prilikom još jednom istaknula kako stoji iza perspektive ulaska u Europsku uniju za sve zemlje zapadnog Balkana.

"Očekivanja građana ove regije su velika posebice kada se radi o gospodarskom boljitku“, rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel nakon konferencije s predsjednicima država i vlada zemalja sudionica. Merkel je istaknula kako se konferencija održava u godini u kojoj se obilježava 100. obljetnica početka Prvog svjetskog rata. "Sastali smo se ovdje kako bi pogledali u budućnost, ovo je važan signal i pokazuje kako članstvo u Europskoj uniji nema alternative", rekla je Merkel. Ona je također istaknula i potrebu jačanja infrastrukture u regiji.

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso objasnio je kako je jedan od prioriteta procesa kojeg je danas inicirala Konferencija o zapadnom Balkanu intenziviranje rada na infrastrukturi kako prometnoj tako i energetskoj. "U regiji jednostavno postoji previše 'karika u lancu koje nedostaju’ kad je u pitanju infrastruktura a to ometa razvoj gospodarstva i bolje povezivanje jugoistoka i sjeverozapada Europe“, rekao je Barroso koji je također istaknuo europsku perspektivu svih zemalja u regiji.

Na prvoj Konferenciji o zapadnom Balkanu na kojoj su osim zemalja regije i domaćina Njemačke sudjelovali i predstavnici Hrvatske, Slovenije te domaćina sljedeće konferencije Austrije kao i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso. Sudionici konferencije su se složili kako je potrebno otvorena bilateralna pitanja rješavati što je brže moguće. U tom smislu premijeri Kosova i Srbije su pokazali odlučnost u „procesu ubrzanja poboljšanja odnosa“. U zajedničkoj izjavi sudionici konferencije su se nadalje obvezali da će poduzeti daljnje mjere u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala kao i napore u uspostavi vladavine prava u svojim zemljama. Nadalje je potrebno jačati ulogu oporbe koja, kako se navodi u izjavi, u jednoj demokraciji igra važnu ulogu isto kao i jačanje civilnog društva. I dalje problem ostaje, stoji u izjavi, problem političke vlasti. "To podrazumijeva jačanje pluralističkog medijskog okružja, neovisnih sindikata ali i gospodarstva koje je oslobođeno utjecaja politike“, kaže se u zajedničkoj izjavi. Na gospodarskom planu se ističe potreba jačanja izvoza što će biti potpomognuto inicijativom za pojačanu kupovinu u zemljama zapadnog Balkana od proljeća 2015.

Hrvatski premijer Zoran Milanović ocijenio je Konferenciju o zapadnom Balkanu u Berlinu uspješnom. "Ja današnju konferenciju ocjenjujem dobrom političkom manifestacijom na kojoj je bilo govora o čistoj politici, ali i projektima pa tako i prometnim pravcima. Ovo je jedna relaksirajuća forma razmjene iskustava čega regiji nedostaje“, rekao je premijer nakon sastanka. Naveo je kako se govorilo i o infrastrukturi posebno ističući Jadransko-jonsku autocestu, ali i Pelješki most koji ima prioritet. "Ova cesta je način da se hrvatske auto ceste puni cijele godine jer to donosi novac i na tome treba početi raditi odmah“, rekao je.

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić je nakon sastanka šefova diplomacija kojima se pridružio europski povjerenik za proširenje Štefan Fuele objasnila da se razgovaralo o "de facto dvije ključne teme: jedna je politička priprema država u regiji za članstvo (...), a drugi dio bili su ekonomski uvjeti u državama u regiji i pripreme za članstvo u EU". Ministrica je nakon susreta izrazila zadovoljstvo činjenicom što je Njemačka ponovno pokazala zanimanje za zemlje u jugoistočnoj Europi. "Mislim da je vrlo značajno da je nakon neke vrste zamora jugoistočnom Europom Njemačka ponovno pokazala zanimanje za našu regiju jer njezin interes doprinosi i mobilizaciji interesa unutar Europske unije i unutar institucija“, rekla je. Ona je istaknula kako se Konferencija o zapadnom Balkanu uklapa u ciljeve hrvatske vanjske politike. "Ovaj sastanak je na tragu naših nastojanja da regiju jugoistočne Europe ili zapadnog Balkana zadržimo na dnevnom redu europskih institucija“, rekla je hrvatska ministrica.

Konferencija je počela savjetovanjem ministara gospodarstva i financija. Na samome otvaranju njemački vicekancelar i ministar gospodarstva i energetike Sigmar Gabriel istaknuo je važnost perspektive članstva zemalja regije u EU, što Njemačka, kako je naglasio, snažno podržava i "stoji iza obećanja iz Soluna". Gabriel je naglasio da su njemački poduzetnici zainteresirani za ulaganja u zemlje zapadnog Balkana i naveo rezultate istraživanja koje pokazuje da 83 posto njemačkih ulagača koji su poslovali u zemljama regije žele to ponoviti. Gospodarski prioriteti regije moraju biti poticanje izvoza i investicija te ulaganje u stručno obrazovanje, rekao je Gabriel i kao potencijale posebice istaknuo turizam i prednosti jadranske obale.  "Kao netko tko je rado u Hrvatskoj mogu samo reći kako postoji velika perspektiva za turistički razvoj", rekao je Gabriel.

Uoči panel rasprave pod nazivom "Energija, tehnologija i infrastruktura – gospodarska suradnja u regiji" potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za gospodarstvo i energetiku Guenther H. Oettinger istaknuo je važnost ulaganja u energetski sektor. Posebice je važno jačati infrastrukturu između zemalja Europske unije i regije zapadnog Balkana, ali i unutar same regije, a napose se to odnosi na energetsku infrastrukturu.

Hrvatski ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak istaknuo je dobru povezanost energetske infrastrukture u regiji i pritom Jadransko-jonski plinovod (TAP) koji je "važan za Hrvatsku, ali isto tako i za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru". Ministar Vrdoljak vidi veliki napredak u suradnji na području razvoja infrastrukture među zemljama regije. "Mi u smislu razvoja infrastrukture ne razmišljamo samo nacionalno nego i regionalno", kazao je.

Konferencija je završila radnom večerom na kojoj su svi sudionici konferencije i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso predstavili rezultate današnjih razgovora.



Priopćenja