Sastanak s ministrom vanjskih poslova Wang Yi-em

Drugi dan službenog posjeta NR Kini, prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Pusić započela je sastankom sa svojim domaćinom, ministrom vanjskih poslova Wang Yiem

Drugi dan službenog posjeta NR Kini, prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Pusić započela je sastankom sa svojim domaćinom, ministrom vanjskih poslova Wang Yiem.

"Spremni smo i na konkretne rezultate, posebno stoga sto je tržište Kine u porastu, a time i uvoz u Kinu gdje vidim mogućnost plasmana kvalitetnih hrvatskih proizvoda" rekao je kineski ministar vanjskih poslova. Kineske su kompanije spremne investirati u infrastrukturu, odnosno u luke Ploče, Rijeka i Vukovar, u željezničku prugu između Hrvatske i Mađarske, most na Pelješcu, kao i u hidroelektrane i termoelektrane, naglasio je i pozvao na kombinaciju pojedinačnih prednosti,a u korist obje strane, odnosno hrvatska lokacija i kineske investicije, ili hrvatski turistički resursi i broj kineskih turista, rekao je ministar Wang. Visoko cijenimo što Hrvatska suradnju s Kinom drži prioritetom svoje vanjske politike, rekao je.

Kinezi planiraju Hrvatsku uključiti na listu zemalja čiji građani ne trebaju vizu za boravak do 72 h, što bi olakšalo komunikaciju, posebno gospodarstvenicima, a što se tiče Hrvatske, s obzirom da u potpunosti provodimo zajednički vizni režim EU, radit ćemo na pojednostavljenju postupka dobivanja viza.

"Ovaj je posjet velika prilika s obzirom na brojna područja na kojima Hrvatska i Kina mogu intenzivirati svoje odnose" rekla je ministrica Pusić. "Gospodarska suradnja je važna, ali razvojem suradnje u kulturi i obrazovanju stvaraju se uvjeti za bolje razumijevanje, kao naravno i turizam, koji znači komunikaciju između građana", kazala je ministrica. Predložila je i da se odabere jedan konkretni hrvatsko-kineski projekt kojim bi se ujedno i identificirale prepreke i problemi u poslovanju, pronašli načini za njihovo prevladavanje kako bi budući projekti, ne samo u Hrvatskoj nego i u svim zemljama EU, bili jednostavniji za realizaciju.

Složili su se kako ce multilateralna platforma -  suradnja Kine i EU, zasigurno dati impuls i bilateralnim kinesko-hrvatskim odnosima, kao i suradnja Kine i 16 država srednje i istočne Europe. Hrvatska je zbog svoje zemljopisne lokacije, gdje je npr. Rijeka - luka s dubokim morem, a nalazi se zapadno od Beča, ali i prometne infrastrukture, vrlo dobra kao ulazak na tržište cijele EU.

Jedna od mogućnosti suradnje, u okviru bilateralne suradnje, ali i ove suradnje između Kine i 16 europskih zemalja je i kroz znanstvene institucije, npr. Centar za napredne studije za jugoistočnu Europu u Rijeci ili Centar za jugoistočnu Europu kojeg u Dubrovniku otvara Svjetska banka.

Ministri su također govorili i o situaciji na području Bliskog istoka i sjeverne Afrike, posebno o Siriji pri čemu su se složili da je moguće jedino političko rješenje krize, a nedavnu rezoluciju Vijeća sigurnosti smatraju važnim korakom u tom smjeru, kao i da u razgovore u okviru Ženeve II treba uključiti sve strane. Ministrica Pusić pozvala je svog kineskog kolegu u službeni posjet Hrvatskoj.



Priopćenja