Pomoćnik ministrice Marušić u Berlinu o energetici i slobodi kretanja radnika

Pomoćnik ministrice za europske poslove Hrvoje Marušić 26. ožujka o. g. u Berlinu je sudjelovao je na konferenciji Berlin Energy Transition Dialogue...

Pomoćnik ministrice za europske poslove Hrvoje Marušić 26. ožujka o. g. u Berlinu je sudjelovao je na konferenciji Berlin Energy Transition Dialogue, koju su na svjetskoj razini u području energetike zajednički organizirali njemačko Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo gospodarstva i vodeća gospodarska udruženja u energetskom sektoru. Ovom prilikom istaknuto je kako Hrvatska pozdravlja napore za uspostavljanje energetski neovisne Europske unije. Naglašeno je i kako su hrvatski prioriteti u području energetike - LNG terminal na Krku, eksploatacija ugljikovodika i realizacija Jadransko-jonskog plinovoda - od zajedničkog interesa EU u kontekstu diversifikacije izvora i pravaca za širu regiju srednje i jugoistočne Europe, kako u funkciji konkurentnosti EU gospodarstva, tako i u funkciji sigurnosti.
Tijekom boravka u Berlinu, pomoćnik ministrice Marušić sastao se s državnim tajnikom u Saveznom ministarstvu za rad i socijalna pitanja Joergom Asmussenom. Pomoćnik ministrice iznio je hrvatska stajališta vezano uz ograničenja zapošljavanja hrvatskih radnika u pojedinim državama EU, među kojima je i SR Njemačka, odnosno stavove o njemačkom Zakonu o minimalnoj plaći.
Marušić je naglasio da je sloboda kretanja radnika sastavni dio sloboda koje čine jedinstveno tržište EU, te da je, kao takva, iznimno važna za ostvarenje prioritetnih ciljeva EU -  gospodarskog rasta i zapošljavanja građana EU. Napomenuo je kako je Hrvatska zainteresirana i dalje poticati usavršavanje i mobilnost radnika, u cilju doprinosa gospodarskom rastu i konkurentnosti na EU i nacionalnoj razini. Na sastanku je istaknuto i da Europi, koja pored gospodarske doživljava i krizu identiteta, danas možda više nego ikada treba potvrda njenih temeljnih vrijednosti, pri čemu sloboda kretanja osoba ima iznimnu vrijednost. Sugovornici su se usuglasili da je, vezano za slobodu kretanja radnika, ključno spriječiti zlouporabe socijalnih sustava država članica te da rješenja ne treba tražiti kroz ograničenja slobode kretanja.



Priopćenja