- Objavljeno: 24.04.2015.
Pomoćnik ministrice Marušić otvorio 4. Dunavski financijski dijalog
Pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova i nacionalni koordinator za Strategiju EU za dunavsku regiju Hrvoje Marušić otvorio je 4. Dunavski financijski dijalog, koji se održava 23. i 24. travnja u prostorijama Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu...
Pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova i nacionalni koordinator za Strategiju EU za dunavsku regiju Hrvoje Marušić otvorio je 4. Dunavski financijski dijalog, koji se održava 23. i 24. travnja u prostorijama Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu. 4. Dunavski financijski dijalog organiziran je u sklopu prioritetnog područja 10 Strategije EU za dunavsku regiju (Jačanje institucionalnih kapaciteta i suradnje), s ciljem povezivanja predstavnika privatnog i javnog sektora s predstavnicima financijskih institucija u svrhu iznalaženja mogućnosti financiranja projekata Strategije (EUSDR).
Glavni organizator Dijaloga je Grad Beč, kao koordinator prioritetog područja 10 EUSDR (iz izvršnu pomoć tvrtke Metis i Kontaktnog ureda Grada Beča u Zagrebu COMPRESS), dok je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova domaćin Dijaloga. Dunavski financijski dijalog organiziran je uz potporu Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU i Hrvatske narodne banke. Ukupno na Dunavskom financijskom dijalogu sudjeluje 250 sudionika iz 14 zemalja Strategije.
Pomoćnik Marušić je pozdravio prisutne u svojstvu nacionalnog koordinatora za EUSDR, naglasivši kako Dunavski financijski dijalog predstavlja idealno mjesto za susret sudionika s europske i nacionalne razine, financijskih institucija te projektnih promotora, koji su u sklopu Dijaloga spremni predstaviti svoje projekte koji su na različitim razinama pripremljenosti.
Pozivajući se na zaključke sastanka nacionalnih koordinatora EUSDR održanog 23. travnja u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Marušić je istaknuo kako je postignuta visoka razina usklađenosti Strategije s transnacionalnim programom Danube 2014-2020, čiji će prvi poziv na prijavu projekata biti raspisan na jesen 2015., što projektnim dionicima bitno olakšava potragu za financijskim sredstvima.
Pomoćnik ministrice Marušić je istaknuo kako Strategija EU za dunavsku regiju ne predstavlja samo novu platformu transnacionalne suradnje zamišljenu kao projekt europske i nacionalnih administracija, već svih društvenih sudionika, koji uz sve navedeno ima i snažnu dimenziju proširenja Europske unije na pet zemalja članica Strategije koje još uvijek nisu članice EU.
Marušić je podsjetio kako je Strategija uspješno uklopljena u ključne programske dokumente RH za financijsko razdoblje 2014.-2020., čime se dionicima uz transnacionalni program Danube otvara niz financijskih izvora za projekte, kao što su Europski strukturni i investicijski fondovi ali i Europski fond za strateške investicije.