Okrugli stol o francuskom jeziku u sklopu Mjeseca frankofonije

Okrugli stol o francuskom jeziku, koji se drugu godinu zaredom organizira u sklopu mjeseca frankofonije, održan je u srijedu, 18. ožujka u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova na temu...

(Hina) - Okrugli stol o francuskom jeziku, koji se drugu godinu zaredom organizira u sklopu mjeseca frankofonije, održan je u srijedu, 18. ožujka u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova na temu "Francuski jezik u službi bilateralne i multilateralne suradnje u današnjoj diplomaciji" uz nazočnost pedesetak ljudi, među kojima su bile veleposlanice najvažnijih frankofonih država, hrvatski frankofoni diplomati i drugi poklonici francuskog jezika i kulture.

Uz moderiranje Vladimira Mateka, bivšeg veleposlanika RH u Švedskoj i diplomata golemog iskustva, nazočnima su se obratile veleposlanice Kanade, Francuske i Belgije u Hrvatskoj te nekolicina hrvatskih diplomata frankofona.

Kanadska veleposlanica Louise LaRocque govorila je na temu "Kanada u frankofoniji", istaknuvši, među ostalim, da u njezinoj zemlji, u kojoj su službeni jezici engleski i francuski, potonjim jezikom govori trećina stanovništva, oko 10 milijuna ljudi, dok francuski materinjim jezikom smatra oko četvrtine Kanađana.

Veleposlanica Francuske Republike Michele Boccoz u obraćanju na temu "Uloga skupine frankofonih veleposlanika u svijetu" sa zadovoljstvom je istaknula porast zanimanja članova hrvatske diplomacije za francuski jezik, uputivši i pohvalu hrvatskim medijima za praćenje događanja vezanih uz frankofonu kulturu i civilizaciju.

O "Diplomaciji i višejezičnosti" govorila je veleposlanica Kraljevine Belgije Nancy Rossignol. Hrvatski pogled na frankofoniju predstavili su savjetnica u MVEP-u Jasmina Vrhovac na temu "Francuski jezik kao sredstvo promidžbe strane zemlje u Francuskoj- slučaj festivala 'Evo Hrvatske'", Nevena Tudor Perković iz ministarstva kulture, koja je govorila o Festivalu Francuske u Hrvatskoj kao njegova koordinatorica, Boris Dumančić na temu "Francuski u Uniji za Mediteran" te savjetnik u MVEP-u Hrvoje Ćurko koji je govorio o "Formiranju hrvatskih diplomata i dužnosnika u francuskom i za francuski".

Međunarodna organizacija za frankofoniju okuplja 80 zemalja svijeta, a Hrvatska u njoj ima status promatrača, zahvaljujući kojem može ostvariti brojne značajne kontakte. No, stanje bi, po riječima Vladimira Mateka, moglo i moralo biti bolje. "Pravila za podizanje stupnja našeg sudjelovanja u Međunarodnoj organizaciji za frankofoniju su jasna - mora postojati određeni postotak onih koji govore francuski, nakon čega bismo mogli računati da ćemo postati punopravna članica. Dakle, potez je na ministarstvu prosvjete i na našim građanima, koji moraju shvatiti da im engleski nije dovoljan u životu, nego da je jako bitno govoriti i druge jezike, među kojima i francuski", rekao je veleposlanik Matek. Dodao je kako bi po njegovu mišljenju i u hrvatskoj diplomaciji trebalo biti puno više kolega koje govore francuski jezik.



Priopćenja