- Objavljeno: 09.07.2023.
Održana 16. međunarodna konferencija Dubrovnik forum
Glavne teme ovogodišnjeg Dubrovnik foruma bile su trajne geopolitičke promjene na međunarodnoj sceni kao posljedica ruske agresije na Ukrajinu. Posebna pažnja posvećena je energetici, opskrbi hranom te stabilnosti i sigurnosti zapadnog Balkana i njegovom europskom putu. Tijekom konferencije, sudionici su raspravljali o stabilnosti i sigurnosti zapadnog Balkana te o izazovima s kojima se ove zemlje suočavaju na putu prema članstvu u Europskoj uniji. S obzirom na regionalnu dinamiku i geopolitičke promjene, osiguravanje sigurnosti na Balkanu postaje sve važnije za stabilnost regije i šire.
Na uvodnom panelu pod nazivom "Navigating the Global Reshuffle" sudjelovali su visoki dužnosnici iz različitih zemalja i organizacija. Među njima su bili predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, glavna tajnica Vijeća Europe Marija Pejčinović Burić, potpredsjednik Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova i međunarodne suradnje Italije Antonio Tajani te visoki predstavnik Europske unije i potpredsjednik Europske komisije Josep Borrell.
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković izjavio je da će Hrvatska pružiti pomoć Ukrajini u razminiravaju i suočavanju s ratnim zločinima, s obzirom na svoje vlastito iskustvo iz Domovinskog rata.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković naglasio je važnost zaštite demokracije. Istaknuo je potrebu za zaštitom vrijednosti poput mira, slobode, demokracije, vladavine prava i ljudskih prava te je istaknuo važnost objašnjavanja ljudima kako su ta društva izgrađena na tim vrijednostima.
Na konferenciji su se putem video poruke obratili i ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmytro Kuleba te glavni tajnik Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) Mathias Cormann.
Osim navedenih sudionika, konferenciji su prisustvovali i drugi visoki dužnosnici. Među njima su bili povjerenica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, ministri vanjskih poslova Armenije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Bugarske, zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika i posebni izaslanik za zapadni Balkan Gabriel Escobar, posebni predstavnik EU-a za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak te visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt. Na ovogodišnjem Dubrovnik forumu učinjen je globalni iskorak okupljajući predstavnike države diljem svijeta poput Japana, Kine, Indije, Etiopije, Armenije, Egipta.
Tijekom Dubrovnik Foruma održana je i panel rasprava u suradnji s Organizacijom za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) pod nazivom "Labour Migration in South East Europe: How to Make the Most of It". Na tom panelu ministar Grlić Radman održao je uvodno izlaganje u kojem je naglasio važnost članstva Republike Hrvatske u OECD-u. Pristupanje u OECD ima značajne prednosti za državu koja želi postati članica. To predstavlja priznanje ekonomskog razvoja i kvalitete institucija te pruža prilike za suradnju, investicije i usklađivanje s međunarodnim standardima.