Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija, mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova jugoistočne Europe

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija, mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović, sudjelovala je danas, 2. prosinca 2005. godine na Ohridu, na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova jugoistočne Europe (Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Srbije i Crne Gore), na kojem je prisustvovala i ministrica vanjskih poslova Republike Austrije

Tekst Ohridske zajedničke izjave usvojen na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova 2. prosinca 2005. godine (neslužbeni prijevod):


Neformalni sastanak ministara vanjskih poslova Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Srbije i Crne Gore uz sudjelovanje ministra vanjskih poslova Austrije


Ohrid, 2. prosinca 2005.

OHRIDSKA ZAJEDNIČKA IZJAVA

1. Održavajući ustaljenu praksu neformalnih razgovora s kolegom iz jedne od država članica Europske unije, započetu u Ohridu u listopadu 2004. i nastavljenu u Durresu u travnju 2005., ponovno smo se sastali u Ohridu kako bismo raspravili načine daljnjeg nadograđivanja naše Europske i Euroatlantske integracije.

2. Razmijenili smo mišljenja i ideje o daljnjem jačanju naše suradnje unutar procesa stabilizacije i pridruživanja kao općeg okvira naših odnosa s Europskom unijom prije pristupanja.

3. Pozdravili smo znatan napredak koji su naše zemlje postigle u procesu europskih integracija.
Odali smo priznanje nedavnom otvaranju pristupnih pregovora s Hrvatskom. Pozdravljajući pozitivno mišljenje Europske komisije o kandidaturi Republike Makedonije za članstvo u Europskoj uniji, izrazili smo uvjerenje da će joj Europsko vijeće u prosincu 2005. odobriti status zemlje kandidata. Također smo pozdravili otvaranje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom i Crnom Gorom kao i s Bosnom i Hercegovinom. Odali smo priznanje napretku Albanije zabilježenom u Izvješću Europske komisije o napretku 2005. što utire put ka uspješnom okončanju SPP pregovora.

4. Svi ovi događaji potvrđuju ne samo da se naše zemlje nalaze na pravom putu u europskim integracijama, već i da dokazuju nastavak procesa proširenja Europske unije, a što je oduvijek činilo važan dio europskog projekta.

U ovom kontekstu, izrazili smo uvjerenje kako međunarodni izazovi s kojima se Unija sada suočava nisu isključivo vezani uz proces proširenja te kako će, bez obzira koliko su ti izazovi složeni, Unija iz razdoblja razmišljanja izići još veća i snažnija.

5. Pozdravili smo pristup Europske komisije sljedećem proširenju Europske unije, a koji ona predlaže u svom Dokumentu o strategiji proširenja: strogo zahtijevanje zadovoljavanja njenih kriterija, ali pravednost u urednom nagrađivanju napretka i prelaženje na daljnje faze integracije. Sigurni smo da će Europsko vijeće poduprijeti predloženi plan djelovanja za naše zemlje u svrhu postizanja cilja članstva u Europskoj uniji brzinom koju određuju pojedinačni rezultati svake zemlje u zadovoljavanju kriterija članstva.

6. U tom smislu, ponovili smo svoju čvrsu privrženost provođenju svih reformi bez odlaganja, a koje su potrebne kako bi se olakšala integracija naših zemalja u glavne europske tokove. Ostajemo odlučni pri tome da ovu regiju pretvorimo u regiju otvorenih granica i mogućnosti za ljude, robu i kapital. Kako bismo omogućili slobodno kretanje naših ljudi diljem Europe, ponavljamo kako smo čvrsto odlučili napraviti najviše što možemo u zadovoljavanju potrebnih preduvjeta za potpunu liberalizaciju viza od strane Europske unije. U tom pogledu, smatramo kako čak i u strogom šengenskom sustavu postoje načini i uvjetnosti za olakšavanje i pojednostavljenje putovanja naših građana u Europsku uniju.

7. Složili smo se da ćemo dalje razvijati mreže suradnje među našim zemljama na različitim područjima vezanim uz europske integracije i to kroz razmjenu iskustava i dobre prakse u zadovoljavanju europskih standarda.

8. I dalje ćemo ustrajati da, u skladu s europskim standardima, razvijamo regionalno tržište putem daljnje liberalizacije trgovine, kao i provedbe Ugovora o uspostavljanju energetske zajednice južnoistočne Europe, te putem ubrzanog razvoja prometne infrastrukture.

9. I dalje smo čvrsto opredijeljeni za dodatno jačanje naše suradnje u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije, nezakonite trgovine ljudima, oružjem i drogom, u suzbijanju terorizma i sprječavanju porasta broja oružja masovnog uništenja.

10. Potvrdili smo svoju namjeru da usko surađujemo s državama iz Regionalnog partnerstva (Višegradska skupina, Austrija i Slovenija), putem razmjene iskustava prikupljenih u procesu gospodarske i socijalne preobrazbe i europskih integracija. Odlučni smo da u potpunosti slijedimo zaključke s našeg Prvog sastanka održanog u Budimpešti 11. listopada 2005.

11. Očekujemo da će nova Financijska perspektiva Europske unije od 2007. do 2013. odraziti predanost integraciji naših zemalja u Europsku uniju. Uključenje naših zemalja u ciljeve gospodarske i socijalne kohezije Europske unije bilo bi od velike važnosti za postizanje dugoročne stabilnosti i blagostanja naše regije.

12. Pozdravili smo napredak koji je postignut u okviru Povelje o partnerstvu između Makedonije, Albanije, Hrvatske i SAD-a čiji je cilj daljnja stabilizacija i blagostanje naše regije i potpuna integracija tri države kandidatkinje u NATO. Ponovno izražavamo našu podršku Bosni i Hercegovini i Srbiji i Crnoj Gori u njihovim nastojanjima da uđu u euroatlantske integracije.

13. Sljedeća će godina, 2006., biti značajna za Balkan. Naš najvažniji zajednički interes je mir, suradnja i dobrobit Balkana. Europska integracija je sigurno najbolji način da se to postigne. Poticaj Europske unije pomogao je zemljama u tranziciji da postanu moderne, dobro uređene demokracije i uspješna tržišna gospodarstva koja su sposobna preuzeti obveze članstva u Europskoj uniji. Uvjereni smo da ćemo zajedničkim naporima europski model na Balkanu učiniti uspješnim i održivim.

14. Izrazili smo zahvalnost ministrici Plassnik zbog jasne podrške koju je nadolazeće austrijsko predsjedanje Europskom unijom pružilo postizanju našeg zajedničkog cilja, potpune integracije u Europsku uniju. Činjenicu da se zapadni Balkan nalazi među prioritetima austrijskog predsjedanja Europskom unijom smatramo jasnom potvrdom opredijeljenosti Europske unije da u potpunosti provede Solunsku agendu.



Priopćenja