- Objavljeno: 22.09.2005.
Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija, mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović, govorila je na Konferenciji o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa
Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija, mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović, govorila je jučer, 21. rujna 2005. godine u New Yorku, na Konferenciji o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty – CTBT)
Ugovor još uvijek nije stupio na snagu, jer nedostaju ratifikacije 11 država (sukladno Aneksu 2. Ugovora) koje imaju nuklearna postrojenja na svome teritoriju – Kina, Kolumbija, Demokratska Republika Koreja, Egipat, Indija, Indonezija, Iran, Izrael, Pakistan, Sjedinjene Američke Države i Vijetnam. Neke od njih nisu ga ni potpisale (Indija, Pakistan, Sjeverna Koreja) a Sjedinjene Američke Države koje su jedan od inicijatora potpisivanja Ugovora, isti su potpisale ali ga još nisu ratificirale.
Ministrica Grabar-Kitarović založila se za što ranije stupanje na snagu Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa i pozvala zemlje koje ga još nisu ratificirale, da to učine. Kazala je da treba pojačati napore kako bi se uvjerilo zemlje koje još trebaju ratificirati Ugovor kako bi stupio na snagu da to učine "bez odgađanja i bez uvjeta". Cilj Ugovora je zabrana nuklearnih pokusa, ograničavanje nuklearnog oružja u svijetu te suradnja na području nuklearne sigurnosti.
Ministrica je pozvala na dodatni angažman zemalja kako bi se pojačala učinkovitost u sprječavanju i suzbijanju ilegalne trgovine oružjem masovnog uništavanja i s njim povezane opreme te da je univerzalno pridržavanje međunarodnih konvencija ključno za postizanje tog cilja. Hrvatska je ratificirala Ugovor o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa i na odgovarajućim međunarodnim susretima zagovara njegovo što ranije stupanje na snagu.