- Objavljeno: 04.05.2015.
Ministrica Pusić: podizanje svijesti o problemu seksualnog nasilja u ratu od iznimne je važnosti
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić susrela se danas u Bagdadu s ministricom za ženska pitanja Bayan Nouri...
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić susrela se danas u Bagdadu s ministricom za ženska pitanja Bayan Nouri. Na sastanku s ministricom Nouri, ministricu Pusić najviše su zanimale specifične teme, unutar korpusa ženskih prava, s kojima se iračka ministrica bavi.
"Radimo na posebnoj strategiji i planu za ženska pitanja, među kojima je strategija protiv nasilja, zatim ona vezana uz rezoluciju UN-a 1325, kazala je ministrica Nouri. Također, "radimo na poboljšanju obrazovanja za žene, zatim pitanja zdravstvenog osiguranja žena te poticaja poduzetništva za žene" rekla je. Imamo i specijalni program za žene na ruralnom području, koje je siromašnije, a ženama i djevojčicama nije dostupno obrazovanje, što pokušavamo promijeniti u suradnji s UN agencijama, kazala je iračka ministrica. Ključno je da žene budu na pozicijama na kojima se donose odluke, istaknula je ministrica Nouri. Sada se također brinemo i za žene koje su dio interno raseljenih (IDP - internal displaced persons), čiji je broj za sada oko 2 milijuna, a prema riječima ministrice Nouri "najveći je problem činjenica da pripadnici DAESH-a otimaju žene, a seksualno nasilje je u porastu". "Treba nam međunarodna pomoć i potpora za rješavanje problema otetih žena" istaknula je ministrica Nouri. Broj razvoda je također povećan, kao i broj neudatih odnosno žena koje se same brinu za domaćinstvo, dodala je.
Ministrica Pusić složila se kako je vrlo važno podići svijest o problemu seksulanog nasilja u ratu te podsjetila na prošlogodišnju konferenciju u Londonu koju je organizirao tadašnji britanski mvp Hague, kao i na inicijativu potvrđenu tijekom Opće skupštine UN-a, a u koju je i Hrvatska aktivno uključena. Izvijestila je kako je Hrvatska nedavno donijela zakon o žrtvama seksualnog nasilja u ratu, koji će obeštetiti žrtve, ali i osuditi počinitelje jer oni ne smiju proći nekažnjeno.
Osim toga, prema relevantnim istraživanjima, žene 90% svog dohotka ulažu ponovno u obitelj, posebno u obrazovanje djece, dok je u slučaju muškaraca 40%. Hrvatska također aktivno radi kroz razvojnu pomoć, kako sama tako i kroz EU, odnosno moguće je za zajedničke programe koristiti i europske fondove.