Ministrica Pusić o uhidbenom nalogu i ministarskom sastanku kojim predsjeda RH

Izjava ministrice Pusić o uhidbenom nalogu i ministarskom sastanku kojim predsjeda RH

 

 

/Transkript izjave/

O dogovoru Bruxellesa i Hrvatske oko Lex Perkovića

„Problem je riješen, zakon je u putovanju prema Vladi, bit će na Vladi u četvrtak i nakon toga ide prema parlamentu. To je riješeno i ranije i problemi su zapravo otklonjeni.“

O dojmu da hrvatska Vlada nije dobro iskomunicirala svoje ambicije niti u RH niti u EU

„Ne, ja sam isto hrvatska Vlada, ne slažem se s tom ocjenom, mislim samo da je pitanje redoslijeda i koraka. Ništa od toga nije izgubljeno, postoje određena pravila unutar EU koje kao članica hoćemo, moramo i trebamo poštivati, a u onom dijelu u kojem mislimo da ona nisu pravedna jer nisu jednaka za sve zemlje, nego za razliku ili s obzirom na datum ulaska imamo apsolutno mogućnost i prostora da se zalažemo da se u toj dimenziji promijene, da se zalažemo kao punopravna članica do u tom dijelu to bude promijenjeno. Ali svaka uređena država to radi na taj način, prvo poštuješ pravila, ako misliš da nisu dobra, zalažeš se za njihovu promjenu. „

Je li Hrvatskoj sve ovo trebalo dva mjeseca nakon ulaska?

Ne znam je li trebalo ili nije trebalo, u politici se mnoge stvari događaju, ono što je po mom mišljenju ključno znati, da nam u vremenu koje je pred nama neće sve biti apsolutno glatko i bez ikakvih poteškoća pa i bez razlika u mišljenju. Glavno je da ste u stanju razgovarati i pregovarati i na kraju doći do rješenja koje otklanja svaku mogućnost negativnih posljedica za Hrvatsku. To je i učinjeno i moramo se naviknuti da će u različitim situacijama biti različitih mišljenja pa čak i unutar Vlade. To je, po mom mišljenju, ogromna prednost koalicijskih vlada, da imate mogućnost razgovarati o stvarima i mogućnost riješiti problem.

O sutrašnjem sastanku o ekonomskoj ulozi žena u izgradnji mira kojim predsjeda RH

„To je važan panel i mislimo da je na neki način naslonjen na naše iskustvo, na izgradnju mirnodopskih, trajnih uvjeta u zemljama koje su prošle kroz konflikte, bilo ratne, bilo revolucionarne, svakako kroz razdoblja nasilja koja brutaliziraju društva. Cijeli panel je o ulozi žena, naročito ekonomskoj ulozi žena odnosno sudjelovanju žena u ekonomskom oporavku zemlje (znači, radna mjesta, zapošljavanje, plaća za rad). Budući da je jedno istraživanje ove institucije, UN-a, pokazalo da se naročito u siromašnim zemljama, a najčešće su to te u kojima dolazi do konflikata, plaća koju zarađuje žena 90% reinvestira u obitelj, dok se od plaće koju zarađuju muškarci u tim zemljama 40% reinvestira u obitelj. Dakle, očito je da i obrazovanje i zaposlenje za žene znači de facto puno stabilniji oporavak cijelog društva. I naš Predsjednik upravo je sada sudjelovao na panelu Obrazovanje prvo, na kojem je između ostalog bila i Malala, pakistanska djevojčica koja je stradala, ali se i dalje bori za pravo na obrazovanje i naročito za obrazovanje djevojčica, što je jedan od prioriteta razvojne pomoći hrvatske vanjske politike. I bivši nadbiskup Capetowna, Desmond Tutu koji je prezentirao ovu zanimljivu stvar. Ja sam ju dobila kao poklon od njega. To je radni stol za djecu koja idu u školu, a nemaju klupu, nemaju radnog stola. Zbog toga loše pišu, teško im je naučiti pisati djecu u Africi. On je podijelio, mislim, milijun ovakvih i računa da će do 2020. podijeliti 20 milijuna takvih radnih stolova. To su projekti koje Hrvatska podržava i koje je upravo i Predsjednik podržao i mislim da su neki putokaz u kombinaciji dobre ideje i praktičnosti, koje treba slijediti.“


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Priopćenja